Wiadomości 25 mar
Nabilaton
Remak BIM

fot. Nabilaton

BIM (Building Information Modelling) to otwarta technologia, która pozwala na współpracę systemów informatycznych w różnych branżach projektowania i realizacji inwestycji. Z BIM mogą korzystać wszyscy na każdym etapie projektowania budynku. W Nabilaton, w produktach marki Remak postanowiliśmy przygotować naprawdę wygodne rozwiązania, koncentrujące się na platformie BIM Autodesk Revit.

Korzystanie z oprogramowania Remak znacząco przyspiesza proces tworzenia modelu klimatyzacji, wentylacji i systemów HVAC. Zaoszczędzony w ten sposób czas można wykorzystać na opracowanie rozwiązań, które być może odmienią oblicze przyszłości.

Przejrzysty layout pozwala bez trudu odnaleźć niezbędne funkcje. Otwarty format pliku IFC umożliwia wczytanie modelu w dowolnym narzędziu BIM. Uwzględnione przy tym zostaną wszystkie parametry rzeczywistego obiektu. Na uwagę zasługuje również fakt, że właściwie nie istnieje maksymalna liczba wprowadzanych elementów. Za pośrednictwem oprogramowania,  bez strachu o zawieszenie aplikacji, można tworzyć naprawdę skomplikowane projekty.

Wszystkie dane zebrane są w jednym miejscu. Zanim maszyny produkcyjne pójdą w ruch, można raz jeszcze sprawdzić, czy projekt spełnia standardy i oczekiwania zleceniodawcy. Na bieżąco wprowadzane są usprawnienia i modyfikacje zgodne z oczekiwaniami użytkowników. Nic zatem dziwnego, że z programu korzystają już projektanci z ponad trzydziestu europejskich i azjatyckich państw.

Czym dokładnie jest BIM??

Niektórzy mówią, że BIM to oprogramowanie do projektowania. Inni, że jest to wirtualny model budynku. Dla niektórych to proces lub zorganizowana baza danych o budynku. Okazuje się, że BIM jest każdym z wymienionych.
W BIM (Building Information Modelling) najważniejszy jest model 3D budynku. Nie jest to jednak zwyczajny model geometryczny ubrany w estetyczne tekstury i tworzący ładne wizualizacje dla klienta. W modelu BIM każdy element jest wirtualnym odpowiednikiem rzeczywistych elementów składowych budynku wraz z ich charakterystyką. Każdy z wirtualnych elementów jest cyfrowym prototypem fizycznych elementów budynku: ścian, słupów, okien, drzwi, schodów itp. Dzięki temu model BIM pozwala nam zrozumieć budynek jeszcze zanim zacznie się jego budowa: znamy wydajność energetyczną, kontrolujemy koszt budowy i materiałów, a także koszt utrzymania przez cały cykl życia budynku już na etapie projektu.

BIM to przyszłość przemysłu budowlanego. Szczegółowość modelu, łatwość przepływu informacji między branżami i płynność wprowadzania zmian w projekcie, symulacja kosztów i bilansu energetycznego zaczynając od budowy poprzez cały cykl życia budynku – wszystko to sprawia, że powszechność użycia modeli BIM na świecie wzrasta w dynamicznym tempie.

Więcej szczegółów