Przetarg na wykonawcę Centrum Szyfrów Enigma | Inwestycje Poznań
Magistrat w Poznaniu ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie Muzeum Enigmy, które powstanie w stolicy Wielkopolski w budynku Collegium Martineum. Centrum Szyfrów Enigma obejmie ekspozycje historyczne i edukacyjne.
Centrum Szyfrów Enigma to wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Muzeum ma powstać na jednym z pięter dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin - dziś nosi nazwę Collegium Martineum. Budynek stoi w miejscu dawnego oddziału biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Postępowanie w formule "zaprojektuj i wybuduj" ma wyłonić wykonawcę Muzeum Enigmy. W pierwszym etapie będzie on zobowiązany do utworzenia ekspozycji stałej oraz wykonania prac budowlanych w Collegium Martineum w Poznaniu. Drugi etap obejmuje prace remontowe, wykończeniowe i instalacyjne w częściach wspólnych budynku. Oferty będą przyjmowane do 22 lipca.
Projekt budowy Centrum Szyfrów Enigma uzyskał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 10,4 mln złotych. Całość inwestycji szacuje się na 15 mln. W ramach ekspozycji stałej przewidziano prezentację działań wojennych oraz dziejów rozwoju nauk opartych na matematyce, w tym powiązań pomiędzy urządzeniami szyfrującymi a późniejszym rozwojem komputerów. Planowane jest także stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się odpowiednikami między innymi urządzeń deszyfrujących. Ekspozycja wzbogacona będzie o materiały filmowe oraz multimedialne. Centrum Szyfrów Enigma ma być gotowe jesienią 2020 r.