Wiadomości 26 cze
Przetarg na wykonawcę Centrum Szyfrów Enigma | Inwestycje Poznań

Magistrat w Poznaniu ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie Muzeum Enigmy, które powstanie w stolicy Wielkopolski w budynku Collegium Martineum. Centrum Szyfrów Enigma obejmie ekspozycje historyczne i edukacyjne.

Centrum Szyfrów Enigma to wspólne przedsięwzięcie Miasta Poznań oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Muzeum ma powstać na jednym z pięter dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin - dziś nosi nazwę Collegium Martineum. Budynek stoi w miejscu dawnego oddziału biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Postępowanie w formule "zaprojektuj i wybuduj" ma wyłonić wykonawcę Muzeum Enigmy. W pierwszym etapie będzie on zobowiązany do utworzenia ekspozycji stałej oraz wykonania prac budowlanych w Collegium Martineum w Poznaniu. Drugi etap obejmuje prace remontowe, wykończeniowe i instalacyjne w częściach wspólnych budynku. Oferty będą przyjmowane do 22 lipca.

Projekt budowy Centrum Szyfrów Enigma uzyskał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 10,4 mln złotych. Całość inwestycji szacuje się na 15 mln. W ramach ekspozycji stałej przewidziano prezentację działań wojennych oraz dziejów rozwoju nauk opartych na matematyce, w tym powiązań pomiędzy urządzeniami szyfrującymi a późniejszym rozwojem komputerów. Planowane jest także stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się odpowiednikami między innymi urządzeń deszyfrujących. Ekspozycja wzbogacona będzie o materiały filmowe oraz multimedialne. Centrum Szyfrów Enigma ma być gotowe jesienią 2020 r.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu