Przestrzeń publiczna w wersji slow
fot. Kompas Inwestycji
Pracownia Nizio Design International zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na rozbudowę i modernizację Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowy obiekt ma być ogólnodostępną i przyjazną przestrzenią.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z zagospodarowaniem terenu. W założeniu rozbudowa Muzeum obejmuje budynki strefy wejściowej, pozwalającej dostać się do zespołu muzealnego od strony ulicy Towarowej. Nowa forma zagospodarowania terenu powinna stworzyć miejsce, które – choć będzie powiązane ze strefą działalności Muzeum – ma zachować autonomiczny charakter. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń publiczna poprzez użyte materiały i sposób aranżacji ma promować korzystanie z natury, realizować zasadę dostępności, zachować przyjazną – ludzką skalę przestrzeni, elementów małej architektury, użytych materiałów, wyrażać harmonię ze środowiskiem. Miejsce ma także zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej.
Pierwszą nagrodę w wysokości 66 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej otrzymała pracownia Nizio Design International. W ocenie jury, praca w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe, w tym przede wszystkim poprawienie funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej od strony ulicy Towarowej.
- Autorzy pracy zaproponowali hall wejściowy dostępny z poziomu terenu, o odpowiedniej skali z obszerną strefę wejściową przed i za bramkami kontrolnymi. Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Zejście do kondygnacji podziemnej stanowiące łącznik z istniejącym budynkiem jest dostosowane do ilości gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo – parkowym pozwala na realizację plenerowych wydarzeń edukacyjnych - czytamy w uzasadnieniu przyznania głównej nagrody.
Drugą nagrodę otrzymał projekt M.O.C Architekci z Katowic, natomiast trzecią praca tomcat.arch.design Tomasz Olszewski z Piaseczna. Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie sfinansowana m.in. przez m.st. Warszawę.