Wiadomości 11 kwi 2023
Przemysłowe pompy ciepła: dekarbonizacja przemysłu na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości

Już dziś wysokotemperaturowe pompy ciepła i odzysk ciepła odpadowego pomagają w dekarbonizacji sektora przemysłowego, a ich rola może znacznie wzrosnąć.

Rzeczywiście, aby osiągnąć cel UE, jakim jest zerowa gospodarka netto do 2050 r., dekarbonizacja naszych przemysłowych dostaw ciepła jest najwyższym priorytetem.

Jednak pomimo ich powszechnie uznanego potencjału istnieje kilka barier technicznych, ekonomicznych i regulacyjnych, które uniemożliwiają ich wdrożenie na dużą skalę.

Dwa projekty finansowane ze środków UE, SPIRIT i PUSH2HEAT, mają na celu pokonanie barier stojących na drodze rozwoju przemysłowych pomp ciepła przy jednoczesnym zbadaniu ich zastosowania w przemyśle chemicznym, papierniczym oraz spożywczym. Podczas ostatniego seminarium internetowego EHPA „Wysokotemperaturowe pompy ciepła: w kierunku dekarbonizacji przemysłu”, w którym wzięło udział ponad 224 uczestników, przedstawiono projekty i omówiono korzyści płynące z szerszego wykorzystania przemysłowych pomp ciepła.

Andrew Marina z Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych (TNO) i jeden z czołowych badaczy projektu SPIRIT wyjaśnił:

Pompy ciepła zostały uznane za kluczową technologię dekarbonizacji przemysłu. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ustaliła, że do 2050 r. pompy ciepła będą odpowiadać za 30% zapotrzebowania na ciepło w przemyśle lekkim. Byłoby to równoważne wprowadzaniu pomp ciepła o mocy 500 megawatów każdego miesiąca przez następne 30 lat. Podczas gdy ograniczona dostępność technologiczna i wysokie koszty początkowe należą do wyzwań stojących przed przemysłowymi pompami ciepła, zwiększenie zaufania do technologii może pokonać te bariery”.

Maider Epelde, kierownik projektu w dziedzinie energii odnawialnej i wydajności cieplnej w Tecnalia Research and Innovation oraz koordynator projektu Push2Heat, dodał:

„Pompy ciepła mają duży potencjał do zastosowania w sektorze przemysłowym, ponieważ około 37% ciepła procesowego potrzebnego we wszystkich gałęziach przemysłu w Europie ma temperaturę poniżej 200°C. Ta technologia jest bardzo wydajna i ma niski ślad węglowy. Ponadto może odzyskiwać ciepło odpadowe, które w przeciwnym razie zostałoby odrzucone, oszczędzając energię i sprawiając, że procesy produkcyjne mają bardziej zamknięty charakter”.

Ponadto podczas seminarium internetowego zaprezentowano najnowsze osiągnięcia technologiczne w przemysłowych pompach ciepła, a także studia przypadków ich zastosowania w różnych europejskich obiektach przemysłowych.

Jochen Schaefer, kierownik działu wysokotemperaturowych pomp ciepła w firmie Siemens Energy, skomentował:

„Ciepło odpowiada za 40% światowej emisji dwutlenku węgla związanej z energią. Zamiast wykorzystywać paliwa kopalne, powinniśmy wykorzystywać energię elektryczną jako główną energię napędową pomp ciepła, które mogą wykorzystywać odnawialną energię elektryczną do wytwarzania ciepła. Koniec z czekaniem, sprawmy, by jutro było inne już dziś!”

Na koniec Veronica Wilk, starszy inżynier i koordynator w Centrum Energii w Austriackim Instytucie Technologii podsumowała:

„Chodzi nie tylko o wytwarzanie ciepła o wysokiej temperaturze, ale także o robienie tego w efektywny sposób. Wszystkie testy i demonstracje pokazują, że redukcja zużycia energii przekłada się na oszczędności w kosztach energii i emisji. Pompy ciepła to przyszłościowa technologia zaopatrzenia w ciepło procesowe, ponieważ możemy zredukować emisję CO2 nawet o ponad 80% i zwiększyć efektywność energetyczną”.

Źródło: EHPA

Dobre praktyki Energi docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

18 kwi 2
Wiadomości Dobre praktyki Energi docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu
AlbertacutS
AlbertacutS
Men dating men participation get a bang, union, and the belle of relationships in their own unique way. https://erhe.me/tags/gay-deepthroat/ In a... - Dzisiaj
KevinSkite
KevinSkite
© Quique Magas para Wedding Style Magazine https://suphotos.com/en/lovestory-in-barcelona – Las fotografias deben ser originales y bellas pero... - 19 kwi