Wiadomości 24 wrz
Program

Osoba, która złożyła już wniosek o dofinansowanie z programu Czyste powietrze, może otrzymać dotację w styczniu - lutym - zapowiedział w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Dodał, że tylko w woj. mazowieckim zainteresowanie programem wyraziło już 700 osób.

Kowalczyk był pytany w TVP1 o nabór wniosków w programie Czyste Powietrze, który ruszył w środę.

"Z wiedzy z warszawskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wiem, że zarejestrowało się na portalu beneficjenta, czyli potencjalnie wyraziło już zainteresowanie tym programem (Czyste Powietrze - PAP) 700 osób tylko w województwie mazowieckim" - mówił Kowalczyk.
Dodał, że są to dane po jednym dniu. "To oznacza, że ten program cieszy się wielkim zainteresowaniem" - powiedział. Zaznaczył, że po południu będą sprawdzane dane z innych województw.
Pytany o pierwsze wypłaty z programu, wskazał: "Założenie programu mówi, że taki wniosek jest rozpatrywany nie później niż w ciągu trzech miesięcy".

Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczął się 19 września. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana pieców i termomodernizacja będzie dotyczyła około 4 mln budynków.

Centrum Prasowe PAP

Centrum Prasowe PAP http://centrumprasowe.pap.pl

gift