Wiadomości 5 wrz
Poznaj kluczowe pytania, które warto sobie zadać przed zakupem pompy ciepła?

Wybierając odpowiednie źródło ogrzewania dla naszego domu, coraz częściej zwracamy uwagę na pompy ciepła. Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy modernizujesz istniejący, pompy ciepła są atrakcyjną opcją. W raporcie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) z 2019 roku zanotowano wzrost sprzedaży tych urządzeń na polskim rynku o aż 37%. Dlatego przed dokonaniem wyboru pompy ciepła warto zadać sobie kilka istotnych pytań. Oto 7 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę:

1. Do jakiego celu ma służyć pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą pełnić różne funkcje, takie jak ogrzewanie domu, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej czy nawet klimatyzacja w lecie. Niektóre modele pompy ciepła są specjalnie zaprojektowane do podgrzewania wody basenowej, podczas gdy inne skupiają się wyłącznie na centralnym ogrzewaniu. Dlatego ważne jest, aby ustalić, jakie konkretne zadanie ma spełniać pompa ciepła w Twoim przypadku.

2. Jakie źródło ciepła wybrać?

Pompa ciepła może czerpać energię z różnych źródeł, takich jak powietrze, grunt lub woda. Wybór źródła ciepła zależy często od rodzaju budynku. Na przykład pompy ciepła czerpiące ciepło z gruntu lub wody gruntowej są bardziej odpowiednie dla nowo wybudowanych domów, podczas gdy pompy powietrzne są tańsze i łatwiejsze w montażu. To powietrzne pompy ciepła są często bardziej dostępne i komfortowe.

3. Pompa ciepła: monoblok czy split?

Istnieją dwie główne kategorie pomp ciepła: monoblok i split. Urządzenia typu monoblok mają wszystkie komponenty zamknięte w jednej obudowie i są prostsze w montażu. Urządzenia typu split składają się z dwóch części i wymagają specjalistycznej instalacji oraz dodatkowych umiejętności ze strony instalatora. Wybór zależy od Twoich preferencji i możliwości montażu.

4. Co to jest COP?

Współczynnik COP (Coefficient of Performance) to miara wydajności pompy ciepła. Określa stosunek mocy grzewczej do mocy kompresora lub innych komponentów pompy ciepła. Ważne jest, aby porównywać COP dla tych samych warunków, ponieważ różne parametry mogą wpłynąć na efektywność pompy ciepła. Upewnij się, że rozważasz wartości COP dla odpowiednich temperatur i warunków.

5. Jaki czynnik chłodzący jest najlepszy?

Nowoczesne pompy ciepła coraz częściej korzystają z naturalnych czynników chłodzących, które nie podlegają ograniczeniom regulacyjnym. Jednym z takich czynników jest propan (R290), który jest bezpieczny i ma niski wpływ na środowisko. Wybierając pompę ciepła, zwróć uwagę na rodzaj używanego czynnika chłodzącego.

6. Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło w budynku. Dodatkowo należy określić temperaturę punktu biwalentnego, czyli moment, w którym efektywność pompy ciepła może spadać. Jeśli temperatura spada poniżej tego punktu, warto mieć alternatywne źródło ciepła, na przykład kocioł peletowy.

7. Co jest w standardowym wyposażeniu producenta?

Przy wyborze pompy ciepła zwróć uwagę na to, co jest włączone w standardowe wyposażenie. Upewnij się, że urządzenie jest kompleksowe i gotowe do instalacji. Warto także sprawdzić, czy komponenty pompy ciepła pochodzą od renomowanych producentów. Moduł internetowy umożliwiający zdalne sterowanie urządzeniem to kolejny element, który warto mieć na uwadze.

Zadając sobie te pytania, będziesz lepiej przygotowany do dokonania wyboru pompy ciepła, która najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Pamietaj, że to inwestycja na wiele lat, dlatego dokładne rozważenie tych kwestii może przynieść Ci wiele korzyści w dłuższej perspektywie czasowej.