Wiadomości 14 lis
Ponad 1 mln zł rocznych oszczędności na cieple i energii elektrycznej po termomodernizacji budynku MIiR

fot. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Termomodernizacja wraz z montażem paneli PV na budynku Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przyczyni się do obniżenia emisji CO2 o ponad 1 tys. ton rocznie. Ekoinwestycja pozwoli też dużo zaoszczędzić – co roku ok. 800 tys. zł na zużyciu energii cieplnej i prawie 350 tys. zł na elektrycznej. Przedsięwzięcie wesprze unijna dotacja. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel ponad 23,4 mln zł.

Celem projektu jest poprawienie efektywności energetycznej budynku użyteczności publicznej poprzez inwestycje infrastrukturalne prowadzące do zmniejszenia zużycia energii oraz związanego z tym zmniejszenia emisji CO2. Przedsięwzięcie obejmuje termomodernizację budynku o powierzchni użytkowej 32 tys. m2. Zaplanowano m.in.: modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenie budynku, wymianę oświetlenia na LED, montaż paneli PV (trzech mikroinstalacji na dachu budynku MIiR), zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła w całym budynku, izolację rurociągów c.o., montaż pomp ciepła, wymianę stolarki okiennej, wbudowanie nowych oraz wymianę istniejących drzwi na przeciwpożarowe, wprowadzenie systemu zarządzania energią elektryczną. 

Przedsięwzięcie przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii końcowej o 16 246,48 GJ/rok, co da oszczędność energii na poziomie 65% i obniżenie emisji gazów cieplarnianych – CO2 o 1 088,34 ton CO2/rok. Sama instalacja PV pozwoli zredukować emisję CO2 o ok. 86,05 ton CO2 rocznie.

Cała modernizacja to oszczędność zużycia energii cieplnej na poziomie ok. 797 380,99 zł i elektrycznej ok. 348 518,3 zł w skali roku (w tym ujęte są oszczędności po instalacji fotowoltaiki). Zmniejszeniu ulegną też koszty eksploatacyjne.

Źródłem dofinansowania projektu, który będzie realizowany do końca 2021 r., jest unijny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.

Aneks do umowy w sprawie dofinansowania projektu o wartości ponad 23,8 mln zł, 13 listopada w resorcie inwestycji i rozwoju podpisali: Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście