Polska wśród najgorszych w Europie pod względem smogu
Miasta Polski niestety zaliczają się do najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Zima wraca do Polski, w towarzystwie smogu. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ubiegłym roku Polska znalazła sie na liście krajów z najgorszą jakością powietrza w Europie i z 33 najbardziej zanieczyszczonymi miastami na kontynencie. Jest to podkreślane przez Europejski Indeks Jakości Powietrza zainicjowany w listopadzie przez Europejską Agencję Środowiska. Jest to mapa, która umożliwia użytkownikom sprawdzenie, czy powietrze, którym oddychają jest bezpieczne w czasie rzeczywistym.
Tu możecie sprawdzić jakość powietrza w Waszym mieście w czasie rzeczywistym>>>
Najgorzej jest w południowej Polsce, gdzie miasta często zaliczają się do kategorii "bardzo ubogich" w indeksie dla wysokich poziomów pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10, dwóch kluczowych zanieczyszczeń. Główny winowajca: węgiel wykorzystywany do ogrzewania domów ludzi.
Na poziomie UE niepokojąca jest niska jakość powietrza w naszych miastach. W niedawnym oświadczeniu komisarz UE ds. Środowiska Karmenu Vella nazwał zanieczyszczenie powietrza "niewidzialnym zabójcą". W Europie narażenie na pył zawieszony zmniejsza średnią długość życia każdego człowieka średnio o prawie rok, przy wyższym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych i oddechowych oraz raka płuc, jak podaje WHO.
W Polsce rośnie świadomość szkód spowodowanych długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza - w tym raka płuc, najczęstszym rodzajem raka w kraju.
"Chociaż ostatnio w Polsce mówi się o smogu w kontekście chorób i przedwczesnych zgonów, wciąż brakuje takich danych" - mówi dr Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radiologii Amethyst w Krakowie, drugim co do wielkości mieście Polski, który znany jest ze swojego smogu.
W przypadku raka może być trudno ustalić, czy jest on spowodowany smogiem, ale są też pewne przypadki, mówi, powołując się na pewnego młodego człowieka z Krakowa, u którego zdiagnozowano raka płuc. Pacjent nigdy nie palił i nie było historii raka w jego rodzinie. Okazało się, że mieszkał przy jednej z głównych arterii miasta, gdzie był stale narażony na spaliny z ruchu ulicznego.
"Teraz nie tylko pytamy pacjentów o standardowe czynniki ryzyka, ale także o ich warunki życia, w tym miejsca zamieszkania" - dodaje Hetnał. "Ta wiedza może pomóc w ustaleniu przyczyny ich choroby."
Zagrożenia dla zdrowia związane z niską jakością powietrza mogą mieć również szersze konsekwencje, odstraszające inwestorów, potencjalnych mieszkańców i turystów.
Władze miast podnoszą świadomość lokalnych mieszkańców na temat niskiej jakości powietrza poprzez kampanie edukacyjne.
"Niski poziom emisji to nie tylko problem samorządów lokalnych. Potrzebne są rozwiązania prawne na poziomie krajowym "- powiedział Kuczera, który był wśród delegatów 33 miast w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, który odwiedził Warszawę 23 listopada, wzywając do przyjęcia planowanych regulacji dotyczących jakości paliwa stałego. .
Pod koniec października wicepremier Polski Mateusz Morawiecki ogłosił specjalne programy przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w 33 miastach. Ustawa przeciwdziałająca smogowi, podpisana przez prezydenta dwa lata temu, umożliwia władzom regionalnym uregulowanie, jakie substancje mogą spalić gospodarstwa domowe.
"To dopiero pierwszy krok, ale może pomóc nam skuteczniej zapobiegać chorobom związanym z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem" - mówi dr Hetnał z Krakowa.
Źródło: Euronews