Wiadomości 31 lip
Poczucie wspólnoty, czyli Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zwycięska praca wyszła z pracowni WXCA i odwołuje się do idei kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania, czyli wartości, które m.in. zdecydowały o sukcesie Powstania Wielkopolskiego.

Do konkursu na koncepcję Muzeum Powstania Wielkopolskiego zgłosiły się 53 firmy, 43 zakwalifikowały się do pierwszego etapu, natomiast w finale znalazło się 6 propozycji. Za najlepszą  uznano pracę WXCA, która w opinii jury posiadała najwyższe walory architektoniczne: funkcjonalne, użytkowe i  estetyczne obiektu muzeum.

- Fundamentem zwycięstwa Powstańców Wielkopolskich było poczucie wspólnoty, to "narodowa tożsamość, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi." Autorzy zwycięskiej pracy niezwykle trafnie odczytali i zinterpretowali "Idiom Wielkopolski" w kontekście lokalnym, ale i w wymiarze uniwersalnym. Na podkreślenie zasługuje unikalne wpisanie kubatury budynku w niezwykle ważny dla tożsamości Poznania fragment miasta. Nagrodzony projekt z największą troską i umiejętnością zachowuje istniejący park z dominantą kościoła św. Wojciecha - podkreślał prof. Bolesław Stelmach, przewodniczący konkursowego jury. 

Sąd przyznał też dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je pracownie: JEMS Architekci oraz Consultor. Wyróżnienie trafiło do CDF Architekci. W finałowej szóstce znalazły się też firmy: KWK Promes i Pracownia Architektoniczna 1997. 

Składane w konkursie projekty obejmowały nie tylko sam budynek, ale i propozycje zagospodarowania przylegającego terenu, na którym ma powstać park. Musiały też uwzględniać historyczne sąsiedztwo nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.  Prawie hektarowa działka, na której ma ona powstać, znajduje się w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań, kościoła św. Wojciecha i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan oraz tuż obok poddawanej rewitalizacji Starej Rzeźni. Dla jurorów ważne więc było, jakie połączenia między tymi miejscami a nowym muzeum zaproponują projektanci oraz to, w jaki sposób wpiszą budynek w otoczenie, pozostawiając oś widokową na stojący w pobliżu gotycki kościół. Szukano koncepcji, która w najlepszy możliwy sposób rozwiąże kwestie przestrzenne, łącząc aspekty estetyczne i funkcjonalne.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku. Placówka zaoferuje zwiedzającym atrakcyjną ofertę historyczną i bogaty program edukacyjny, ma też skupiać środowiska kultywujące pamięć o powstaniu, badaczy i analityków jego historii. Zgodnie z założeniami 30 procent powierzchni nowego budynku - czyli aż do 3 tys. metrów kwadratowych - zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście