Wiadomości 29 wrz 2022
PASCAL 2022 – LAUREACI VIII EDYCJI

15 września w Warszawie w czasie uroczystej gali ogłoszono laureatów nagrody PASCAL 2022 i wręczono statuetki najlepszym projektantom branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Nagrody przyznano już po raz ósmy. Trzy biura projektowe otrzymały statuetkę PASCAL, trzy wyróżnienia, a pięć tytuł „PASCAL – nominacja 2022”. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Polska Wentylacja.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się specjaliści z branży HVAC, przede wszystkim projektanci systemów wentylacyjnych, reprezentanci największych biur projektowych 
z całej Polski, a także właściciele mniejszych pracowni. Na sali obecni byli główni projektanci odpowiedzialni za projekty instalacyjne nominowanych obiektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Nagrody PASCAL. Na uroczystość przybyli także goście specjalni – architekci oraz projektanci nagradzani w poprzednich edycjach. Nie zabrakło przedstawicieli instytucji państwowych, zarządu Stowarzyszenia Polska Wentylacja, a także prasy branżowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki reprezentował minister Wojciech Murdzek sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

PASCAL to nagroda, którą Stowarzyszenie Polska Wentylacja przyznała już po raz ósmy. Ideą jest docenienie projektantów, którzy myślą i działają nieszablonowo, nie boją się wyzwań, wiedzą, jak stworzyć projekt, który wyróżni się na tle konkurencji. Są świetni pod względem merytorycznym 
i taktycznym – umieją przekonać inwestora do nietypowych – często droższych rozwiązań. 

Od 2015 r. przyznano łącznie 85 nominacji, 19 wyróżnień, a 24 nagrody główne – statuetki PASCAL – trafiły do autorów i współautorów projektów instalacji. 

Szczególnie interesujące były prezentacje przygotowane przez głównych projektantów jedenastu nominowanych obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co okazało się najtrudniejsze pod względem instalacyjnym i co stanowiło największe wyzwanie projektowe. Słuchacze dowiedzieli się również co sprawiło największą satysfakcję autorom projektów w trakcie pracy. 

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, wyboru laureatów dokonała kapituła 
w składzie dr inż. Leszek Targowski, dr inż. Tomasz Klinke, dr inż. prof. uczelni Piotr Bartkiewicz, wieloletni pracownicy Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Są to osoby z dużym doświadczeniem zawodowym w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

Równorzędne Nagrody PASCAL otrzymały:

 • ARUP POLSKA za budynek ORIENTARIUM
  Główna projektantka: MARTA MAZGAJ
  Zespół projektowy: GRZEGORZ BIERNACKI 
  Uzasadnienie Kapituły: Nagroda przyznana za skuteczne rozwiązanie instalacyjne zapewniające zachowanie wyjątkowych, niezwykle wymagających parametrów wewnętrznych.
 • PPU MADRA MARZENA DRABECKA za budynek SKY SAWA, BUDYNEK A
  Główny projektant: PIOTR DRABECKI
  Zespół projektowy: MARZENA DRABECKA
  Uzasadnienie Kapituły: Nagroda przyznana za projekt systemów instalacyjnych, które pozwoliły uzyskać wyjątkowo wysoki poziom certyfikacji zrównoważonego rozwoju w budynku.
 • EDWARD SZCZECHOWIAK za WYDZIAŁ ARCHITEKTURY I WYDZIAŁ INŻYNIERII ZARZĄDZANIA POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
  Zespół projektowy: MICHAŁ SZYMAŃSKI, RADOSŁAW GÓRZEŃSKI, EWA KORCZ-HAREMSKA, JAROSŁAW SZCZECHOWIAK 
  Uzasadnienie Kapituły: Nagroda przyznana za rozwiązanie systemów instalacyjnych, potwierdzających możliwość tworzenia niemal zeroenergetycznych budynków użyteczności publicznej.

Przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia, które trafiły do następujących biur projektowych:

 • TERMO STUDIO PIOTR KLIŃSKI GRZEGORZ PISKORZ za BUDYNEK EKSPOZYCYJNO-BIUROWY Z GARAŻEM PODZIEMNYM w Jasinie koło Swarzędza
  Główny projektant: BARTOSZ JASKÓLSKI 
  Zespół projektowy: GRZEGORZ PISKORZ, MACIEJ KARLIŃSKI, PIOTR CZERNIAWSKI, DAWID ANDRZEJEWSKI, PAWEŁ KOT
  Uzasadnienie Kapituły: Nagroda przyznana za projekt zintegrowanych ze strukturą budynku systemów instalacyjnych sterowanych zaawansowanym systemem automatyki BEMS.
 • MBC – za BUDYNEK MIESZKANIOWY WIELORODZINNY w Katowicach 
  Główny projektant: ARTUR GÓRNY 
  Zespół projektowy: ALEKSANDRA POKÓJ, MIROSŁAW POKÓJ, MARCIN ZAWADZKI
  Uzasadnienie Kapituły: Nagroda przyznana za projekt systemów instalacyjnych zapewniających elastyczność użytkowania w budynku przeznaczonym do wynajmu krótko- i długoterminowego.
 • BURO HAPPOLD POLSKA za projekt instalacji w warszawskim budynku GENERATION PARK Y (obecne PZU)
  Główny projektant: PAWEŁ WILIM
  Zespół projektowy: ADAM GRZEGORCZYK, JUSTYNA KRZYŻANOWSKA, MACIEJ ŚWIERCZYŃSKI
  Uzasadnienie Kapituły: Nagroda przyznana za zrównoważone systemy instalacyjne zapewniające wysoki poziom komfortu użytkowników przy racjonalnym zużyciu energii.

Pozostałe nominowane biura to:

 • MACIEJ SACZUK - WHITEMOOSE BIBLIOTEKA NARODOWA, budynek A – przebudowa
  Główny projektant: MACIEJ SACZUK
  Zespół projektowy: ŁUKASZ CHABELSKI, FILIP ŁAPCZYŃSKI
 • KLIMASTER BYSTRZYŃSKI MRÓZ I WSPÓLNICY - CENTRUM MEDYCYNY NIEINWAZYJNEJ
  Główny projektant: TOMASZ MRÓZ
  Zespół projektowy: ROBERT JANAŚ – firma RECORD
 • APA ENGINEERING - LPP FASHION LAB
  Główna projektantka: JOLANTA SADOWSKA 
  Zespół projektowy: JERZY ROMAŃCZYK, IWONA PŁANDOWSKA, ALEKSANDRA DWORAK 
 • FHU LUPIO – WENTYLACJA LUDOMIRA MACHATY - PRZYJAZNA SZKOŁA
  Główny projektant: PIOTR MACHATY
  Zespół projektowy: GRZEGORZ WRÓBEL – firma TUFTERM
 • INDUSTRIA PROJECT - WIELKOPOLSKIE CENTRUM ZDROWIA DZIECKA
  Główny projektant: TOMASZ SOKOŁOWSKI 
  Zespół projektowy: MARCIN SZCZEPAŃSKI, JACEK NAUMIUK 

Nagroda PASCAL przyznawana jest w cyklu rocznym. Następna edycja rozpocznie się już w październiku tego roku. Więcej informacji na temat nagodzonych obiektów oraz idei nagrody można znaleźć na stronie www.nagrodapascal.pl.

ORGANIZATOR 

STOWARZYSZENIE POLSKA WENTYLACJA zrzeszenie osób zawodowo związanych z branżą wentylacyjną jest dobrowolną organizacją działającą od 2001 roku, mającą na celu rozwijanie, propagowanie i wspieranie inicjatyw sprzyjających rozwijaniu branży wentylacyjnej oraz upowszechnianie wiedzy na temat wentylacji w budownictwie. Celem Stowarzyszenia jest również szerzenie postaw moralnych w środowisku branży wentylacyjnej. 

Stowarzyszenie współpracuje z urzędami, instytucjami i organizacjami branżowymi. Od 2011 r jest wydawcą magazynu branżowego CYRKULACJE, które od sierpnia 2022 r. do czytelników trafiają 
w wersji elektronicznej.

Stowarzyszenie jest także oraz pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowych Targów Techniki Wentylacyjnej Klimatyzacyjnej i Chłodniczej FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA. Stowarzyszenie od 2013 r. jest członkiem Stowarzyszenia Europejskiego Przemysłu Wentylacyjnego EVIA z siedzibą w Brukseli. 

SEKRETARZ NAGRODY PASCAL
Aleksandra Kuśmierczyk
tel. 605 642 397
pascal@wentylacja.org.pl 

Tagi: nagrody