Wiadomości 17 lut
Ventia

Firma Ventia od zawsze aktywnie uczestniczy w życiu branży HVACR. Jednym z ważniejszych wydarzeń są z pewnością targi Forum Wentylacja Salon Klimatyzacja, na których Ventia zaskakuje każdego roku nowościami produktowymi od Komfovent, AlpicAir czy marki własnej HAVACO. Co zobaczymy na stoisku Ventia w tym roku? Już teraz uchylamy rąbka tajemnicy.

Ventia nowości 2020: centrala wentylacyjna Komfovent VERSO Pro 2 i system kształtek VENTO by HAVACO

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić stoiska Ventia podczas tegorocznej edycji targów. Jednak 2 najważniejsze  to:

 • Centrala wentylacyjna Komfovent VERSO Pro  2
 • System kształtek tłoczonych z uszczelką VENTO by HAVACO

Centrale wentylacyjne VERSO Pro 2  - nowa jakość na rynku profesjonalnych central wentylacyjnych

Nowa generacja central Komfovent VERSO Pro 2 to niesamowity postęp technologiczny oraz impementacja najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych już w tak dobrze znanej i chętnie wybieranej przez inwestorów centrali VERSO Pro .  Jakość central VERSO Pro 2 potwierdza pełne portfolio niezależnych certyfikatów : Eurovent, RLT czy TUV.

Najwyższe możliwe parametry obudowy 

Jednym z głównych elementów, który przeszedł rewolucję jest obudowa urządzenia spełniająca obecnie parametry T2, TB1, L1, D1

Co to oznacza i na co w praktyce się przekłada?

Klasa przenikania ciepła (zgodnie z PN-EN:1886) to dla nowej serii Komfovent VERSO Pro 2 – parametr o wartości T2. Jest to możliwe dzięki zmianie konstrukcji centrali wentylacyjnej oraz zwiększeniu grubości izolacji, z obecnie stosowanych 45mm w typoszeregu VERSO Pro do aż 75mm w VERSO Pro 2. Materiałem izolacyjnym jest niepalna wełna mineralna o współczynniku przenikania ciepła ʎ=0,036 W/(m2K), co w połączeniu z zaawansowaną konstrukcją i grubością obudowy urządzenia daje wynik o 30% lepszy niż obecnie stosowane rozwiązania.

To i sam sposób wykonania obudowy – konstrukcja stosowana w centralach VERSO Pro 2 jest samonośna – sprawia, że zniwelowane zostały mostki termiczne. W praktyce oznacza to, że z dotychczasowej średnio-rynkowej klasy TB3 uzyskano klasę TB1 (zgodnie z PN-EN:1886) – najwyższą dostępną na rynku. Z perspektywy użytkownika końcowego to z kolei sprawi, że zużycie energii w centrali VERSO Pro 2 będzie znacznie niższe - powietrze po przejściu przez centralę wentylacyjną nie będzie tak bardzo wychłodzone w sezonie grzewczym, lub przegrzane w sezonie zimowym.
Kolejną istotną innowacją jest przebudowanie drzwi rewizyjnych. W centralach VERSO Pro 2 zastosowano system podwójnych uszczelek. Dzięki temu otrzymano najwyższą klasę przecieków L1. W praktyce oznacza to, że przy podciśnieniu (-400Pa) przecieki wynoszą ~0,05 dm3/(sˑm2), a przy nadciśnieniu (+700Pa) jedynie ~0,09 dm3/(sˑm2).

Jedną z najistotniejszych cech, na które zwraca uwagę każdy projektant, wykonawca i użytkownik centrali wentylacyjnej to hałas, jaki generuje urządzenie. Dzięki opisanym powyżej cechom zdolność tłumienia obudowy jest o około 25% lepsza niż w przypadku obecnie stosowanych rozwiązań. W praktyce przekłada się to na niższy o około 10dB hałas odbierany przez użytkowników. Wisienką na torcie jest stosowanie najwyższej jakości klamek i zawiasów. Element często bagatelizowany, a w praktyce przekładający się zarówno na bezpieczeństwo jak i komfort użytkowników i wykonawców urządzeń.

Ci pierwsi mają pewność, że nikt niepowołany nie będzie w stanie dostać się do centrali wentylacyjnej. Ci drudzy mogą pracować przy centrali bez obaw. W praktyce, nie mają problemu z otwieraniem zamarzniętych drzwi – specjalny materiał z którego wykonano zawiasy i klamki nie zamarza. Ponadto drzwi zamknięte są z większą siłą, a dzięki systemowi wyrównywania ciśnienia przed otwarciem drzwi Serwisant nie jest narażony na niebezpieczeństwo bycia uderzonym przez drzwi podczas pracy centrali.

Kolejną zmianą, którą wprowadza Komfovent w typoszeregu VERSO Pro 2 jest nowa skrzynka zintegrowanej automatyki zrobiona w technologii podwójnej obudowy, w klasie IP54 i z możliwością podłączenia aż do 28 przewodów dla zintegrowanej automatyki. Od teraz dostęp do płyty głównej nie wymaga otwierania całego urządzenia – wystarczy zdjąć specjalny panel na froncie centrali, a dostęp do płyty głównej zostaje zapewniony. To znacząco ułatwia zarówno montaż skracając czas jego trwania, ale także ułatwia prace przy serwisie konserwacyjnym centrali.

Dowiedz się więcej o VERSO PRO 2

Podzespoły i automatyka – sprawdzone rozwiązania z najwyższej półki.

W typoszeregu VERSO Pro 2 do dyspozycji użytkownika oddano oprócz silników EC klasy IE5 Ultra Premium, najnowszej generacji silniki wentylatorów typu PM (z magnesem stałym), charakteryzujące się klasą wydajności energetycznej IE5 Ultra Premium, a także bardzo wysoką sprawnością sięgającą nawet 93%. Z kolei zintegrowane z silnikiem falowniki otrzymały obudowę o klasie szczelności IP 54.

Najważniejszą innowacją są jednak najnowszej generacji wirniki ZA bluefin zastosowanie w silnikach EC. Wirniki te charakteryzują się wyższą dopuszczalną temperaturą pracy (nowe wirniki mogą pracować do 50°C, podczas gdy poprzednia generacja jedynie do 45°C) i co ważne ich sprawność statyczna jest wyższa o niemal 15% i osiąga wartość nawet 80%.

Centrale są kontrolowane przez jeden z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych systemów sterowania na rynku – autorską automatykę Komfovent typu C5. W pełni zintegrowana i okablowana w fabryce daje możliwość regulacji wszystkich parametrów pracy. Ponadto dzięki zastosowaniu protokołów Modbus i Bacnet centrale Komfovent w standardowym wykonaniu mogą być podłączone pod istniejący system zdalnego zarządzania budynkiem (BMS). System ten jest dobrze znany użytkownikom, sprawdzony i niezawodny.

Komfovent VERSO Pro 2 po wdrożeniu wszystkich rozwiązań pozwoli na dobór 1,6 miliona wariantów projektowych. Może więc okazać się najbardziej wszechstronnym urządzeniem na rynku i co za tym idzie zdecydowanym faworytem projektantów instalacji HVAC. Komfovent wprowadzając na rynek VERSO Pro 2 zdecydowanie rozbudził apetyty zarówno projektantów instalacji jak i wykonawców. Patrząc po parametrach urządzenia oraz zastosowanych komponentach nie można oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z jakościową rewolucją i wyznaczeniem nowych, wyśrubowanych standardów rynkowych. Gorąco więc zachęcamy do poznania centrali Komfovent VERSO Pro 2 i jej możliwości.

Kompletny system kształtek okrągłych: VENTO by HAVACO od VENTIA

Można się zastanawiać, czym może się wyróżniać kolejny na rynku, system kształtek okrągłych. Czy jest to możliwe żeby zostać tutaj czymś zaskoczonym. A jednak...

Najwyższa jakość wykonania poszczególnych elementów systemu VENTO wyczuwalna jest już od pierwszego "dotyku". Wystarczy na początek zupełnie losowo wybrać kształtkę. W przypadku VENTO by HAVACO nie ma znaczenia na jaki element akurat trafimy – wszystkie, co do jednego, przechodzą bowiem automatyczną kontrolę jakości, a dla elementów z uszczelkami dodatkowy test na klasę szczelności D, w fabryce.

Następnie wystarczy spojrzeć oraz dotknąć produkt, aby zrozumieć, że różnica tkwi w perfekcyjnie wykonanych detalach i użytym materiale – wysokogatunkowej stali, automatycznym, liniowym zgrzewie, pełnym ocynku 275 g/m2 na całym elemencie, wzmocnionych krawędziach typu Safe oraz podwójnej automatycznie zaciśniętej zamkiem blacharskim uszczelce.

Warto wspomnieć, że mamy do czynienia z produktami w 100% produkowanymi w Belgii (kształtki tłoczone) oraz w Polsce (kształtki segmentowe), w jednych z najnowocześniejszych tego typu fabryk w Europie.

W ramach systemu VENTO by HAVACO dostępne są następujące elementy:

 • kolana tłoczone bez uszczelki 15,30,45,60,90°
 • kolana tłoczone z uszczelką 15,30,45,60,90°
 • kolana segmentowe 15,30,45,60,90°
 • kolana segmentowe z uszczelką 15,30,45,60,90°
 • redukcja tłoczona bez uszczelki
 • redukcja tłoczona z uszczelką
 • redukcja segmentowa bez uszczelki
 • sztucer siodłowy, tłoczony, bez uszczelki
 • sztucer siodłowy z uszczelką
 • trójnik prosty bez uszczelki
 • trójnik ocynkowany z uszczelką
 • nypel/muf
 • nypel z uszczelką
 • sztucer prosty tłoczony
 • sztucer cylindryczny osiatkowany
 • zaślepka kanału/uniwersalna
 • przepustnica wentylacyjna jednopłaszczyznowa
 • przepustnica wentylacyjna jednopłaszczyznowa z uszczelką

Poznaj pełna gamę produktów HAVACO

 Zapraszamy Państwa na stoisko VENTIA na targach Forum Wentylacja 2020 już 3 i 4 marca w Warszawie.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście