Wiadomości 2 lis 2022
Nowoczesne technologie w nieruchomościach

fot. Wynand van Poortvliet, Unsplash.com

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują domy modułowe. Ich największą zaletą jest krótki czas budowy, stosunkowo niewielki koszt i możliwość zaprojektowania według własnych preferencji i potrzeb. W nowoczesnych budynkach stosuje się ekologiczne rozwiązania, mające zbawienny wpływ na środowisko. Jeśli dom użytkowany jest we właściwy sposób, będziemy mogli cieszyć się nim nawet 100 lat. Nowoczesne technologie w budownictwie powoli trafiają również do bloków mieszkalnych, wiele z takich inwestycji powstaje obecnie w Warszawie czy Wrocławiu. Być może niedługo mieszkania przyszłości będą oferowane na wynajem.

Jeśli potrzebujesz wynająć mieszkanie to w serwisie rentola Wroclaw jest bardzo bogato reprezentowany - dostępne tam są tysiące apartamentów na wynajem, we wszystkich miastach Polski i w różnych zakresach cenowych. Nowoczesne rozwiązania coraz częściej stosuje się w budownictwie, a inteligentne domy już niedługo staną się codziennością. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak dziś wygląda budowa domów i czym są domy modułowe.

Domy modułowe – czym są?
Domy modułowe to budynki składające się z kilku niezależnych od siebie brył, łączonych ze sobą dopiero w docelowym miejscu. O domach modułowych mówi się dopiero w chwili, gdy dany budynek składa się z przynajmniej dwóch części stawianych na drewnianych szkieletach. Elementy te są z kolei budowane w fabrykach i wielkich halach produkcyjnych, i przewożone w dowolną lokalizację.

Zalety domów modułowych
Domy prefabrykowane mają liczne zalety. Budowanie poszczególnych modułów w fabrykach jest o wiele bardziej ekologiczne niż standardowa budowa pochłaniająca duże ilości materiałów i surowców. Drewniana konstrukcja sprawia, że tego typu budynki można w łatwy sposób przewieźć praktycznie w każde miejsce. Dodatkowo sam proces budowy jest szybszy, gdyż w przypadku domów modułowych nie są potrzebne fundamenty, a ścian nie stawia się od zera, „cegła po cegle”. Wszelkie instalacje montowane są od razu, w procesie produkcji.

W ramach budownictwa modułowego możemy zamówić swój wymarzony dom w jednej z licznie występujących firm budowlanych. Domy mogą mieć różną powierzchnię, od niewielkich, trzydziestometrowych domków rekreacyjnych, po wielkie wille o powierzchni nawet 200 m2. Wiele osób decyduje się na zakup niewielkiego domu, do 35 metrów kwadratowych, ze względu na przepisy. Wynika z nich, że do budowy domów nieprzekraczających właśnie takiej powierzchni, nie są wymagane pozwolenia ani jakiekolwiek zgłoszenia.

Po zamówieniu i postawieniu domu modułowego, mieszkańcy mogą praktycznie od razu się do niego wprowadzić. Domy opierają się na wcześniej opracowanych projektach. Możemy więc wybrać już istniejący projekt albo zlecić narysowanie zupełnie nowego, według własnego gustu i stylu. Domy modułowe zbudowane są z drewna, które pięknie prezentuje się z przeszkleniami, płaskimi dachami i zielenią wokół. Jednym z ich założeń jest połączenie się z przyrodą, dlatego niektórzy wykupują działki pod swój dom w lesie lub nad jeziorem.

- Wynand van Poortvliet, Unsplash.com

Inne nowoczesne rozwiązania
Domy z gotowych elementów to nie jedyne rozwiązanie z przyszłości. W domach coraz częściej stosuje się sterowanie zdalne, odpowiedzialne za uruchamianie lub wyłączanie niektórych urządzeń stale podłączonych do elektryczności. Bardzo dużo myśli się o ograniczeniu zużycia wody oraz energii. Najpopularniejszą technologią związanym z energią odnawialną są panele fotowoltaiczne, które generują prąd w słoneczne dni i go gromadzą. Dzięki temu zużywana jest minimalna i niezbędna ilość energii elektrycznej.

Obecnie stosuje się również inne materiały budowlane, w tym keramzytobetony i pustaki ceramiczne. Są to materiały wyższej jakości niż standardowo, łatwiejsze w obróbce i równie trwałe. Dodatkowo materiały te o wiele efektywniej trzymają ciepło, dzięki czemu można zastosować inny, bardziej estetyczny i cieńszy rodzaj ocieplenia. Wszystko to wpływa na ogólny koszt użytkowania takiego domu, który okazuje się tańszy w eksploatacji aniżeli tradycyjne domy.

- Ryan McCormick, Unsplash.com

Trendy w nowoczesnym budownictwie
Od niedawna w budowie domów stosuje się minimalistyczne bryły z płaskimi dachami i małą liczbą wystających elementów. Balkony czy wykusze zostały zastąpione przez wielkie przeszklenia i obszerne tarasy. Zamiast cegieł i betony wykorzystuje się drewno różnych gatunków połączonych w pięknie dopasowaną, jednolitą i dobrze przemyślaną całość. Najczęściej są to parterowe budynki, w których stawia się na estetykę i bliskość człowieka z naturą. Dominuje minimalizm, również we wnętrzach. Częstym zabiegiem architektonicznym jest łączenie pomieszczeń w celu uzyskania dużej przestrzeni, optycznie powiększającej wnętrze.

Również przestrzeń wokół domów uległa zmianie. Dziś już rzadko kto decyduje się na gęstą roślinność i wielkie ogrody. Ogrody mają być miejscem typowo rekreacyjnym, co wpływa na ogólną wygodę i dobre samopoczucie domowników. Nowoczesne domy można znaleźć poza dużymi miastami lub na ich obrzeżach. Równocześnie mają one być usytuowane możliwie jak najbliżej szkół, sklepów czy aptek.

- SJ, Unsplash.com

Czy nowoczesne domy są lepsze?
Nowoczesne domy, w tym domy modułowe, mają także wady. Chodzi przede wszystkim o ich czas ich użytkowania, który zawsze jest ograniczony. Od czasu do czasu niezbędna jest też ich konserwacja. W nowoczesnych domach montuje się inteligentne rozwiązania, w całości zależne od połączenia z siecią i elektrycznością. Gdy zabraknie któregokolwiek z nich, urządzenia przewodowe przestaną działać. Niemniej jednak nowoczesne domy są znacznie tańsze od tych wykonanych w klasycznych technologiach. Domy budowane w fabrykach mogą zostać postawione o wiele szybciej, a wszystko przebiega według zaplanowanego przez przyszłych domowników projektu. Estetyka i ekologia są głównymi założeniami nowoczesnych budynków i mamy nadzieję, że ten trend stale będzie się rozwijał.