Nowe centrum serwisowe dla samolotów pasażerskich w Rzeszowie | Inwestycje
Polska Grupa Lotnicza zamierza zbudować na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka centrum serwisowe dla samolotów pasażerskich. Ma to być największa tego typu baza w Europie Środkowo-Wschodniej.
List inwestycyjny w sprawie nowego projektu podpisali: Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Podkarpacia Bogdan Romaniuk. Baza MRO ma zostać zbudowana w Rzeszowie przez Polską Grupę Lotniczą we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services (LOT AMS). Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka zostaną ulokowane hangary do obsługi technicznej, które będą przystosowane do przyjęcia najnowocześniejszych samolotów szerokokadłubowych świata, takich jak np. Boeing 787, Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350.
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowania i uzbrojenia w stopniu niezbędnym do jej przeprowadzenia. - Dzisiejsza deklaracja Polskiej Grupy Lotniczej i władz regionu rysuje przed naszym lotniskiem długoterminową perspektywę rozwoju, stwarzając szansę na utworzenie w Jasionce ważnego ośrodka na europejskim rynku MRO. Już dziś dysponujemy największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury, dedykowanej do obsługi technicznej floty LOTu pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego portu lotniczego i jego lokalizacji - mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie współpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.
- Należy wykorzystywać sprzyjającą koniunkturę, która prognozuje ogromne zapotrzebowanie na usługi MRO. Głęboko wierzę, że inwestycja w Rzeszowie, będzie nie tylko korzystna dla spółek PGL, czy regionu Podkarpacia, ale także dla całego sektora polskiego lotnictwa. Dzięki nowoczesnej bazie będziemy mogli zwiększyć udział eksportu usług przeglądów samolotów wąsko- i szerokokadłubowych dla światowych linii lotniczych – podkreśla Łukasz Siwiński, członek zarządu AMS ds. technicznych.