Wiadomości 12 kwi
Nowe badania wykazały, że polscy konsumenci mają jeden z najniższych wskaźników wdrożenia zabezpieczeń smart home w Europie

Niedawne badania opublikowane przez Yale analizują nawyki związane z bezpieczeństwem i korzystaniem z inteligentnych urządzeń w dziesięciu krajach europejskich, aby określić, co najbardziej przyczynia się do poczucia bezpieczeństwa Polaków w domu.

Badanie zlecone niedawno przez Yale, lidera w dziedzinie inteligentnych urządzeń zabezpieczających dla domu, wykazało, że polscy konsumenci mają jeden z najniższych wskaźników wdrożenia zabezpieczeń smart home w Europie. Mimo to badanie wykazało również, że polskie gospodarstwa domowe mają najwyższy w Europie wskaźnik korzystania z inteligentnych domofonów.

 

Badanie przygląda się temu, co wpływa na najwyższe poczucie bezpieczeństwa Europejczyków we własnych domach oraz jakie irracjonalne zachowania lub środki podejmują, aby zapewnić sobie ochronę i komfort. Badanie dostarcza również informacji na temat podejścia europejskich konsumentów do inteligentnych urządzeń domowych i ich stosowania.

 

Co sprawia, że Polacy czują się bezpiecznie w swoich domach?

Badanie wykazało, że ogół Polaków czuje się niezwykle bezpiecznie w swoich domach – aż 94% deklaruje silne poczucie bezpieczeństwa. Austria zajmuje pierwsze miejsce jako kraj, który czuje się najbardziej bezpiecznie – 96% respondentów deklaruje silne poczucie bezpieczeństwa, a pierwszą trójkę zamykają Szwajcaria i Holandia z wynikiem 95%. Ogółem 89% respondentów stwierdziło, że czuje się w domu bezpiecznie, natomiast konsumenci we Włoszech (75%) i Turcji (79%) czuli się najmniej bezpiecznie.

 

Jeśli chodzi o nawyki związane z bezpieczeństwem, 65% Polaków przyznało, że przed wyjściem z domu lub pójściem spać kilka razy sprawdza, czy drzwi są zamknięte. Był to również najczęstszy nawyk dotyczący bezpieczeństwa praktykowany we wszystkich dziesięciu krajach objętych badaniem. Inne popularne zachowania to bezwzględne zamykanie drzwi i okien będąc w domu lub wychodząc, sprawdzanie wizjera lub okna przed otwarciem drzwi, nieotwieranie drzwi nieznajomym lub niezapowiedzianym gościom oraz przechowywanie kosztowności i danych osobowych w bezpiecznym miejscu poza zasięgiem wzroku.

 

Do bardziej praktycznych czynników, które sprawiają, że ludzie czują się bezpiecznie w swoich domach, jak wynika z ankiety, zaliczają się wysokiej jakości zamki, bliskość sąsiadów lub służb ratunkowych, odpowiednie oświetlenie zewnętrzne oraz obecność psa stróżującego. Bezpieczeństwo okolicy i osobiste doświadczenia również mają duży wpływ na nawyki większości Europejczyków dotyczące bezpieczeństwa w domu. Wielu Polaków zaznaczyło, że sytuacje, które powodują u nich poczucie największego zagrożenia, to zgłoszone w okolicy przypadki podejrzanych działań lub obecność podejrzanych osób.

 

Jak wygląda użytkowanie inteligentnych urządzeń domowych w całej Europie?

Podsumowując, badanie wykazało, że dwie piąte domów korzysta z technologii smart home w dziesięciu krajach objętych badaniem, przy czym inteligentne urządzenia zabezpieczające dla domu są najbardziej rozpowszechnione w domach w Turcji, we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Najrzadziej korzystają z nich konsumenci w Szwajcarii, gdzie 70% respondentów przyznaje, że nie korzysta z żadnych inteligentnych urządzeń w swoich domach. Badanie wykazało, że większość polskich konsumentów nie korzysta z technologii zabezpieczeń smart home – zaledwie 37% stwierdziło, że posiada co najmniej jedno inteligentne urządzenie zabezpieczające.

 

Kamery zewnętrzne/CCTV, inteligentne alarmy i kamery wewnętrzne są najczęściej używane przez europejskich konsumentów, przy czym Polacy również decydują się na inwestycje w rozwiązania z zakresu inteligentnych zamków. Warto zauważyć, że według badania konsumenci w Polsce mają najwyższy w całej Europie wskaźnik korzystania z inteligentnych domofonów sięgający 63%. Chociaż polscy konsumenci rzadko kupują inteligentne produkty związane z bezpieczeństwem, 64% stwierdziło, że można nakłonić ich do inwestycji w urządzenie, które zapewni im większe bezpieczeństwo w domu. Inne typowe czynniki wpływające na zakupy europejskich konsumentów odnotowane w badaniu to prosta obsługa lub potrzeba wygodniejszego i łatwiejszego sposobu kontrolowania i monitorowania domu (38%), rekomendacje od przyjaciół i rodziny (33%) oraz chęć dotrzymania kroku pod względem nowinek technicznych i prowadzenia zaawansowanego technologicznie trybu życia (25%).

 

Jakie irracjonalne zachowania są najczęściej spotykane?

Jak wskazuje badanie, najczęściej występujące irracjonalne zachowania konsumentów związane z poczuciem bezpieczeństwa to tresowanie zwierzęcia, aby chroniło posesję (do czego przyznało się 22% Polaków), proszenie sąsiada, by parkował na ich podjeździe gdy są poza domem, zostawianie butelek za drzwiami, aby brzęk szkła ostrzegł o włamaniu, a nawet pozostawianie włączonego światła czy telewizora podczas snu lub wychodząc z domu, aby odstraszyć intruzów. Ankietowani przyznali później, że zdają sobie sprawę, iż wszystkie te zachowania są irracjonalne i niepotrzebne, a mimo to nadal czują potrzebę konsekwentnego poddawania się tym nawykom.

 

Mając to wszystko na uwadze, firma Yale wprowadziła właśnie następną generację produktów smart home, które mają poprawić poczucie bezpieczeństwa i zmniejszyć wszelkie irracjonalne obawy konsumentów dotyczące bezpieczeństwa w domu. Nowy inteligentny alarm Yale, zamek Yale Linus® Smart Lock L2, linia inteligentnych kamer - kamera wewnętrzna i zewnętrzna oraz inteligentny wideodomofon, oferują konsumentom możliwość monitorowania swoich domów i dostosowywania poziomu zabezpieczeń. Właściciele domów mogą to wszystko zrobić z poziomu intuicyjnej aplikacji Yale Home. Urządzenia te płynnie współpracują z całym ekosystemem Yale Smart Security, co zapewnia dodatkową wygodę.