Nowa jakość paliwa dla bloku energetycznego
Węgiel z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie osiągnął najlepsze parametry jakościowe w historii kopalni. To gwarancja dostaw optymalnego paliwa dla strategicznego w krajowym systemie energetycznym bloku TAURONA w Jaworznie.
TAURON Wydobycie uruchomił w lutym br. eksploatację nowego wysoko zasobnego złoża Brzezinka, z którego w ciągu najbliższych dziesięciu lat planuje pozyskać ponad 12 milionów ton paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania nowoczesnych bloków energetycznych. Wybierany w pierwszej kolejności pokład charakteryzuje się optymalnymi parametrami jakościowymi oczekiwanymi zarówno przez wytwórców energii, jak i odbiorców z sektora gospodarstw domowych.
- Eksploatacja nowego pokładu w Brzezince, w połączeniu z procesem głębokiego wzbogacania w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla ZG Sobieski, który przeszedł w ostatnich latach gruntowną modernizację, umożliwiła nam produkcję węgli o najlepszych parametrach dla energetyki – mówi Edward Paździorko, wiceprezes zarządu ds. technicznych w TAURON Wydobycie. - Paliwo to ma bardzo niską zawartością chloru, co jest wyjątkową cechą na rynku polskim. Optymalne parametry produkowanego węgla mają szczególne znaczenie dla trwałości instalacji służących do spalania węgla w energetyce – podkreśla wiceprezes.
Unikalna jakość węgla
Zawartość popiołu wynosi dla miałów poniżej dziesięć procent, a dla sortymentów grubych i średnich do sześciu procent. Zawartość chloru sytuuje się natomiast poniżej 0,1 procenta. Ilość chloru w węglu ma wpływ na aspekty środowiskowe, ponieważ im niższa jego zawartość, tym mniej szkodliwego chlorowodoru wydostaje się do atmosfery.
- Wypracowaliśmy optymalne z punktu widzenia klientów parametry naszych paliw i niespotykaną jakość w dotychczasowej historii kopalni. Węgiel nie spieka się, czyli nie przechodzi z formy stałej do plastycznej, a ponadto posiada wyższą wartość opałową. Produkty węgli sortymentowych tj. Kostka, Orzech i Groszki posiadają wysoką wartość opałową wynoszącą 24-25 MJ/kg. Wszystko to powoduje, że węgiel z ZG Sobieski bardzo dobrze sprawdza się zarówno w blokach energetycznych, jak i w nowoczesnych domowych kotłowniach – mówi Marian Borowski, główny inżynier w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla ZG Sobieski.
Bliskość elektrowni z kopalnią
Zakład Górniczy Sobieski jest połączony z terenem nowego bloku 910 MW najkrótszą w Polsce linią kolejową, umożliwiającą dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni. To niespełna 4-kilometrowy odcinek toru. Blok 910 MW będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla.
Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Energia z tego miejsca zaopatruje ok. 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska wypełniają najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu
z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 niższa o ok. 31%.