Wiadomości 22 lip 2021
Naturalna wentylacja przyjazna alergikom i nie tylko

W okresie wiosennym i letnim najczęściej występuje uczulenie wywoływane przez unoszące się w powietrzu pyłki kwitnących roślin, choć mogą być to także roztocza czy pleśń niezależnie od pory roku. Co ma z tym wspólnego naturalna wentylacja?

Mikrowentylacja a zdrowie

Okazuje się, że skuteczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie reakcji alergicznych. Alternatywą dla otwierania okien może okazać się mikrowentylacja, która usunie z pomieszczenia kurz czy roztocza, a także częściowo ograniczy dostawanie się do środka uczulających pyłów. Napęd okuć okiennych BDT 010-RC zamontowany w miejscu tradycyjnej klamki umożliwia bowiem utworzenie 6-milimetrowej szczeliny na całym obwodzie skrzydła okiennego.
Jednak nasilone reakcje alergiczne to nie jedyne dolegliwości, które mogą nas dotknąć w przypadku nieprawidłowej wentylacji. Obecnie coraz więcej osób pracuje i uczy się zdalnie, przebywając przez dłuższy czas w tym samym miejscu. Kiedy oddychamy, pozbywamy się z organizmu dwutlenku węgla, który w zbyt wysokim natężeniu jest szkodliwy dla zdrowia. Złe samopoczucie, ból głowy, zaburzenia koncentracji – to dolegliwości mogące pojawić się, kiedy świeże powietrze nie dopływa do naszego pokoju. Dodatkowo w zanieczyszczonym powietrzu mogą znajdować się cząsteczki wirusów, które dzięki odpowiedniej wentylacji transportowane są na zewnątrz.

Większy komfort

Okna z funkcją mikrowentylacji zapobiegają również nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń – ciepło nie ucieka tak szybko, jak w przypadku okien uchylonych. Przebywanie w takim pokoju staje się więc znacznie przyjemniejsze, a także może ochronić przed przeziębieniem, gdyż mikrowentylacja zapobiega powstawaniu przeciągów. Zaletą rozwiązania jest także większy komfort i wygoda ze względu na automatyczną pracę okien, którą sterujemy za pomocą pilota lub intuicyjnie zaprojektowanego panelu dotykowego. Możemy więc dowolnie wietrzyć mieszkanie, również pod naszą nieobecność – szczególnie, że okno w pozycji rozszczelnionej zachowuje klasę antywłamaniową RC2. Badanie Instytutu Fraunhofera potwierdziło przydatność wietrzenia za pomocą okucia okiennego jako jednej z alternatyw dla systemów wentylacji mechanicznej.

Tagi: wentylacja
D+H Polska

D+H Polska http://www.dhpolska.pl

D+H Polska działa od 2000 r. jako oficjalny przedstawiciel grupy D+H Mechatronic AG w Polsce. Firma posiada cztery oddziały handlowe: we Wrocławiu, w Gdańsku, Zabrzu, Warszawie oraz biura sprzedaży: w Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku i Lublinie.

Podstawą świadczonych usług jest indywidualne podejście do potrzeb klienta na wszystkich etapach realizacji inwestycji. Skoordynowane planowanie i zarządzanie projektem sprawia, że montowane systemy są harmonijnie zintegrowane z architekturą obiektu i uwzględniają aspekty ekonomiczne realizacji.