Wiadomości 3 sie
Modułowa (r)ewolucja

fot. Kompas Inwestycji

Budownictwo modułowe, które utożsamiane było w przeszłości wyłącznie z realizacjami kontenerowymi, zyskuje na popularności. Wykorzystanie wolumetrycznych elementów pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji i daje nieograniczone możliwości rozbudowy obiektu

Firmy produkujące moduły na potrzeby budownictwa sygnalizują znaczący wzrost zapytań ofertowych i podpisywanych zleceń czy kontraktów. Z danych firmy DMDmodular wynika, że głównym powodem zwiększonego zainteresowania ofertą budownictwa modułowego jest presja czasu i kosztów pod którą jest obecnie cała branża budowlana w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych.

- Liczba zapytań ofertowych jakie do nas spływają lawinowo rośnie. Dotychczas większość zapytań napływała do nas ze Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej, ale ostatnio coraz więcej mamy ich z Polski, gdzie śmiało możemy mówić o boomie na budownictwo modułowe. Co ciekawe, wśród zapytań od kontrahentów coraz rzadziej odnotowujemy zainteresowanie tanimi obiektami kontenerowymi. Coraz częściej zaś pytania dotyczącą wysokojakościowych realizacji w standardzie pod klucz, np. dla budynków hotelowychczy apartamentowych – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular.

Dynamicznie zwiększający się popyt na inwestycje, przy nasilających się poważnych brakach kadrowych na rynku pracy, oraz zwiększających się kosztach materiałów budowlanych stanowi poważne wyzwanie dla zarówno inwestorów sektora prywatnego i publicznego. - Na rynku mówi się, że w budownictwie brakuje obecnie około 150 tys. pracowników. Z dostępnych danych wynika że blisko 80 proc. firm poszukuje pracowników budowlanych. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost zainteresowania branżą modułową i wykorzystaniem tej technologii w inwestycjach. Dzięki budowie opartej na wolumetrycznych elementach, inwestor zyskuje gwarancję ceny i terminu zakończenia inwestycji, co staje się niezwykle istotne wobec braku pracowników czy presji płacowej w budownictwie – zaznacza Woźniak-Szpakiewicz.

Rozwiązanie jakim jest budownictwo modułowe pozwala na znaczące skrócenie czasu inwestycji. Prefabrykacja odbywa się w kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego, co daje gwarancję jakości elementów budowlanych, a system modułowy daje możliwość rozbudowy obiektu w dowolnej konfiguracji i na dowolnym poziomie. Dzięki możliwości prowadzenia prac prefabrykacyjnych i montażowych niezależnie od pogody, daje gwarancję jakości oraz ogranicza ryzyko opóźnień. - Wizerunek budownictwa modułowego, często kojarzony jest z tanimi rozwiązaniami, tymczasowością i niską jakością – to jednak obraz z przeszłości, który stopniowo zastępuje oferta wysokich jakościowo rozwiązań dostosowanych do najbardziej wymagających odbiorców. To wyraźny światowy trend, który dynamicznie zmienia proporcje między udziałem obu technologii w branży budowlanej na całym świecie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, USA, Kanadzie, Japonii czy Chinach - podkreśla prezes DMDmodular.

Swoje atuty budownictwo modułowe pokazuje również wszędzie tam, gdzie inwestor ma utrudniony dostęp do placu budowy np. w zabytkowych centrach miast, czy lokalizacjach gdzie ma być szczególnie chroniona przyroda. - Przykładem takiego podejścia inwestora do inwestycji, będzie przykładowo zrealizowana przez nas rozbudowa czterogwiazdkowego hotelu BoniFaCio o nowe dwukondygnacyjne skrzydło, w którym znalazły się pokoje hotelowe oraz nowoczesne Spa, obejmujące m.in. gabinety zabiegowe, łaźnię turecką i basen solankowy. Wszystkie prace zrealizowano bez przerywania pracy hotelu – powiedziała Woźniak-Szpakiewicz.

Rozbudowa hotelu trwała zaledwie kilka miesięcy podczas których zrealizowano prace projektowe, w tym projekt wnętrz, produkcję w fabryce i montaż obiektu w terenie. To właśnie branża hotelowa obecnie jest jedną z aktywniejszych w zakresie wykorzystania technologii modułowych. Można spodziewać się, że w Polsce podobnie jak to dzieje się na świecie, gdzie z wykorzystaniem modułów powstają min. hotele marki Moxy sieci Marriott Int., czy hotele marki CitizenM, również w coraz większym zakresie będzie się wykorzystywać moduły. - Zwłaszcza w USA mamy obecnie w branży hotelowej położony nacisk na budownictwo modułowe i chcemy jako przedstawiciel polskiej branży modułowej wykorzystać ten trend, dlatego prowadzimy rozmowy z największymi sieciami hotelowymi i stale monitorujemy ten rynek. Widzimy też, że zainteresowanie budownictwem modułowym rośnie również w innych segmentach takich jak budownictwo mieszkaniowe czy też obiekty typu przedszkola i szkoły. W każdym z tych segmentów mamy z pewnością coś ciekawego do zaproponowania inwestorom – podsumowuje prezes DMDmodular.

Fabryka DMDmodular może dostarczyć nawet 100 modułów miesięcznie, co przekłada się na około 1-1,5tys. mkw. PUM dedykowanych dla dużych obiektów takich jak hotele, akademiki, przedszkola czy szkoły, ale również dla budownictwa mieszkaniowego.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

gift