Wiadomości 16 paź
Minister Środowiska o jakości powietrza na polskich wsiach

Minister środowiska Henryk Kowalczyk był gościem honorowym podczas konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej, a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" w Grodnie koło Międzyzdrojów. W wydarzeniu wzięli udział również ministrowie cyfryzacji i rolnictwa Marek Zagórski i Jan Ardanowski.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji minister Kowalczyk przypomniał, że zarówno ochrona środowiska, rolnictwo jak i sektor energetyczny potrafią się uzupełniać. Z kolei podczas jednego z paneli dyskusyjnych, w którym uczestniczył również komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, minister Kowalczyk przypomniał, że resort środowiska kieruje Program Czyste Powietrze także do rolników.

"Program Czyste Powietrze jest przede wszystkim ofertą skierowaną do właścicieli domów jednorodzinnych. W dużej mierze są to mieszkańcy niniejszych miast oraz wsi" - mówił minister środowiska.

W trakcie konferencji odbyło się też spotkanie ministrów Kowalczyka oraz Ardanowskiego z unijnym komisarzem Philem Hoganem. Jego tematem były m.in. ostatnie konkluzje ustalone przez Radę UE ds. Ochrony Środowiska w Luksemburgu, a także realizacja Programu Czyste Powietrze na terenach wiejskich.

"Zależy nam, aby polskie gospodarstwa rolne również dołożyły swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza w Polsce. Tylko wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne źródła ciepła zagwarantuje spełnienie tych oczekiwań" - mówił minister Henryk Kowalczyk.

 Źródło: Ministerstwo Środowiska