Krytyczne dane przetwarzane bliżej i taniej
Firmy ABB, HP Enterprise i Rittal połączyły siły tworząc Secure Edge Data Center. To wykorzystujące założenia edge computing centrum przetwarzania danych, które obniża koszty operacyjne i emisję CO2 nawet o jedną piątą.
Położone w północnej Szwajcarii Schaffhausen (Szafuza) znajduje się blisko sławnego wodospadu Rheinfall, dzięki czemu miasto cieszy się sporą popularnością wśród turystów. To również siedziba producenta ekskluzywnych zegarków IWC i miejsce, gdzie firma ABB produkuje urządzenia pozwalające z zegarmistrzowską precyzją sterować inteligentnymi budynkami.
ABB wytwarza tu kilka milionów miniaturowych wyłączników rocznie, jak również systemy dystrybucji energii do rozdzielnic niskiego napięcia, systemy monitorowania napięcia i przekaźniki. Produkty te są dystrybuowane globalnie i wykorzystywane głównie w przemyśle i systemach zasilania o krytycznym znaczeniu, np. w centrach przetwarzania danych, ale fabryka oferuje również przełączniki i gniazda projektowane na potrzeby szwajcarskich gospodarstw domowych.
W zakładzie funkcjonuje Secure Edge Data Center (SEDC) – centrum danych dla środowisk przemysłowych wykorzystujące technologię „plug and play” i przetwarzanie rozproszone, gdzie dane są przetwarzane bezpośrednio w urządzeniach końcowych (przetwarzanie danych przenoszone jest bliżej źródła ich powstawania – tzw. edge computing). Co istotne, wszystkie kluczowe elementy standardowego, pełnowymiarowego centrum przetwarzania danych, które zazwyczaj zajmują stosunkowo dużą przestrzeń, mieszczą się w jednej obudowie SEDC. Dzięki temu nie ma potrzeby organizowania specjalnej przestrzeni, w której powietrze byłoby schładzane i oczyszczane, a wilgotność musiałaby być utrzymywana na określonym poziomie.
SEDC jest wyposażony w system ABB SMISSLINE Touch Proof oraz bezprzestojowe źródła energii (UPS) ABB PowerValue, co zapewnia ciągłość pracy całego systemu. O bezpieczne warunki dla sprzętu IT dba szafa z certyfikacją IP55 wraz z systemami chłodzenia i ochrony pożarowej opracowanymi przez Rittal, a także systemy monitorowania (m.in. wykrywanie pożaru, funkcje alarmowe). Całodobowe wsparcie i płynne działanie całości zapewnia infrastruktura IT i usługi HP Enterprise.
– SEDC pozwala w krótkim czasie uzyskać u źródła (edge) taką zdolność obliczeniową, jaką oferuje chmura – mówi Andre Schaerer, wiceprezes ABB ds. partnerstwa cyfrowego. – Możliwe są dzięki temu różne zastosowania bezpośrednio w miejscu powstawania danych.
Cyfrowa transformacja
Przemysłowy internet rzeczy (IIoT) umożliwia firmom podłączenie dużej liczby urządzeń do sieci. To z kolei pozwala nieustannie gromadzić i analizować dane, na podstawie których wyciągane są wnioski poprawiające funkcjonalność, wydajność i bezpieczeństwo. Szacuje się, że liczba urządzeń podłączonych do internetu wzrośnie do 41,6 mld w 2025 roku. Duże ilości danych były tradycyjnie przetwarzane „centralnie” w centrach danych, a w ostatnim czasie stawiano na rozwiązania w chmurze.
Jednak w przypadku niektórych firm czy pojedynczych biznesów przechowywanie i przetwarzanie krytycznych danych w oddalonych centrach danych bywa nierealne. Odległość może być przyczyną opóźnień i zakłócać procesy produkcji – zwłaszcza w oddalonych lokalizacjach, gdzie łączność nie zawsze jest zapewniona. Niektóre firmy zabraniają przechowywania i przetwarzania swoich danych poza siedzibą. Istnieją także przepisy rządowe, na mocy których dane nie mogą być przesyłane poza określone terytoria.
– Bezpieczny i przystosowany do trudnych warunków środowiskowych system SEDC nadaje się idealnie do zastosowań typu edge w fabrykach – uważa dr Tom Bradicich, dyrektor laboratoriów IoT i edge w HPE. – Umieszczanie systemów obliczeniowych i sterowania klasy enterprise w pobliżu źródeł danych i „rzeczy” IIoT ma wiele zalet, takich jak szybsze czasy reakcji, większa niezawodność i mniejsze wymagania dotyczące przepustowości.
Dlatego też najwłaściwszym rozwiązaniem w przypadku zakładu w Szafuzie okazał się SEDC. Wdrożenie rozwiązania przebiegło sprawnie i szybko. SEDC obniżyło koszty inwestycyjne (o 30 proc.), koszty operacyjne (15-20 proc. mniejsze wydatki na chłodzenie) oraz emisję CO2 (o 15–20 proc.). Więcej informacji na temat tego zastosowania można znaleźć na stronie.
– Instalując SEDC poradziliśmy sobie ze wszystkimi wyzwaniami związanymi z hostingiem sprzętu IT w naszym zakładzie. Nie musieliśmy ponosić wydatków związanych z modernizacją całego pomieszczenia. Mówiąc wprost, wdrożenie tego rozwiązania było efektywne kosztowo – twierdzi Volkmar Brielmann, kierownik ds. bezpieczeństwa informacji w ABB.