KOT wymagany od siłowników okiennych od 1 lipca 2019 r.
fot. D+H Polska
KOT, czyli Krajowa Ocena Techniczna od 1 lipca 2019 r. będzie wymagana od siłowników okiennych stosowanych w systemach napowietrzania. D+H Polska odpowiadając na zmiany w przepisach uzyskała już niezbędną dokumentację dla dwóch kluczowych serii napędów – okiennych i drzwiowych.
Podstawa prawna
Podstawą dla wprowadzenia KOT są dwa rozporządzenia: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17
listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym, a także Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 13 czerwca 2018 r.
Kiedy wymagana jest Krajowa Ocena Techniczna?
KOT nie jest dokumentem dopuszczającym do obrotu i stosowania w budownictwie, nie wymaga się jego udostępniania i umieszczania w projektach. KOT stanowi jednak specyfikację techniczną będącą podstawą w procesie oceny właściwości użytkowych wyrobu budowlanego i jest niezbędny dla wydania krajowego certyfikatu właściwości użytkowych i krajowej deklaracji właściwości użytkowych. To właśnie decyduje o konieczności posiadania dokumentu przez napędy stosowane w systemach napowietrzania.
KOT dla napędów D+H
D+H Polska z wyprzedzeniem zadbała o uzyskanie KOT dla napędów przeznaczonych do okien i drzwi napowietrzających. Są to:
- napędy okienne CDC 0252-xxxx-1-ACB
- napędy drzwiowe DDS 54/500, DDS 54/500-V
- napędy drzwiowe DDS 54/500 w zestawie z napędami ryglującymi FRA 11-BSY+ oraz VLD 51/038
Należy pamiętać, że KOT i Krajowy Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych są wymagane w przypadku siłowników stosowanych do napowietrzania. Napędy stosowane w oknach i klapach oddymiających zgodnych z EN 12101-2 nie wymagają Krajowej Oceny Technicznej, ponieważ zostały dopuszczone do obrotu łącznie z oknem jako produkt zgodny z normą zharmonizowaną.