Wiadomości 24 maj 2019
Konsorcjum bankowe sfinansuje największą lądową farmę wiatrową

fot. Pixabay

Zlokalizowana na Pomorzu farma Potęgowo o łącznej mocy 220 MW składać się będzie z 81 turbin wiatrowych. Inwestycja otrzymała właśnie kredyt na budowę, którą sfinansuje konsorcjum pięciu banków.

Elektrownia wiatrowa będzie zlokalizowana w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim - w powiatach słupskim i sławieńskim. Za inwestycję odpowiada spółka celowa Potęgowo Mashav, której większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund. W Potęgowie powstanie 68 turbin o mocy 2,75 MW i wysokości do 110 metrów oraz 13 turbin o moc 2,5 MW i wysokości 98 metrów. Oba modele to turbiny trójosiowe, poziome, pod wiatr, o regulowanej wysokości i zmiennej prędkości. Podczas badania wpływu inwestycji na środowisko, niektóre lokalizacje turbin wiatrowych zostały zmienione w celu zmniejszenia ich wpływu na mieszkańców i ptaki.

Spółka Potęgowo Mashav otrzymała finansowanie dla inwestycji, udzielone przez konsorcjum pięciu banków, w tym Pekao oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Bank Pekao będzie pełnił w inwestycji rolę agenta zabezpieczeń i wyłącznego dawcy kredytu VAT oraz będzie odpowiadał za hedging. Prace budowlane już się rozpoczęły, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 roku. Dzięki projektowi emisje zostaną zredukowane o ponad 514 tys. ton CO2 rocznie.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście