Wiadomości 28 maj 2018
Klimatyzatory przenośne – plusy i minusy

Wraz ze zbliżającym się okresem letnim wielu z nas już teraz myśli o tym jak ochłodzić swój dom czy mieszkanie w tym gorącym okresie. Do wyboru mamy klimatyzację stacjonarną oraz klimatyzację przenośną. Ta pierwsza często w Polsce jest nadal dobrem luksusowym, a nie użytkowym. Dlatego właśnie szukamy szybkich i niedrogich rozwiązań. Łatwy i szybki montaż to największy atut klimatyzatorów przenośnych, który sprawia, że są tak bardzo popularne.

Klimatyzatory mobilne mogą być swobodnie przenoszone i przeznaczone są do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Pamiętajmy, że klimatyzator przenośny jest w stanie chłodzić jedno pomieszczenie na raz.

Jakie są zalety i wady klimatyzatorów przenośnych?


Łatwa i szybka instalacja

Wstawiamy do pomieszczenia, włączamy, urządzenie i gotowe.
⚠️ Pamiętajmy jednak, że klimatyzatory przenośne wyposażone są w rury elastyczne wyprowadzające powietrze na zewnątrz (ok. 1,5m), które musimy wystawić za okno lub przez uchylone drzwi balkonowe. Niektóre klimatyzatory przenośne mają 1 rurę, a niektóre modele 2 rury. Jednak bardziej popularne są urządzenia z jedną rurą mimo tego, że urządzenia dwururowe pracują ciszej i wydajniej.


➕ Każdy poradzi sobie z uruchomieniem klimatyzatora przenośnego (nie potrzebujemy specjalistów)


➕ Mobilność 

Możliwość przenoszenia klimatyzatora w dowolne miejsce w domu czy mieszkaniu co daje im przewagę konkurencyjną nad klimatyzacją stacjonarną.


➕ Bardzo przystępna cena
Ceny klimatyzatorów przenośnych wahają się pomiędzy 1000 a 6000 złotych. Cena uzależniona jest od wielu czynników takich jak moc urządzenia, poziom hałasu, czy wydajność i oczywście marka. Klimatyzacja stacjonarna to zawsze koszt klimatyzatora od 2000 wzwyż + instalacja co finalnie daje dam wydatek w granicach od 3 do 5 tysięcy złotych na jedno pomieszczenie.

Teraz czas na minusy klimatyzatorów przenośnych

➖ głośność
Niewątpliwie hałas to duża wada klimatyzatorów przenośnych a w szczególności tych najtańszych modeli. Hałas spowodowany jest pracą sprężarki i wentylatora. Bardzo ważne jest to aby przy zakupie klimatyzatora zwrócić uwagę na etykietę energetyczną informującą nas o tym jak głośno pracuje dany klimatyzator na danym biegu (im wyższy bieg tym głośniejszy klimatyzator).


➖ niska efektywność chłodzenia
Standardowo przyjmuje się, że moc 1 kW wystarcza na schłodzenie/ogrzanie około 10 m2 pomieszczenia. Jednak w przypadku klimatyzatora to nie wystarczy i dlatego dla klimatyzatorów mobilnych przyjmuje się około 1,5 -2kW na 10 m2. Ponadto przy dużych upałach na zewnątrz efektywność klimatyzatorów przenośnych spada znacząco. Rura w klimatyzatorze przenośnym służy do usuwania powietrza na zewnątrz z pomieszczenia. Dla utrzymania równowagi tyle samo powietrza musi być zassane do pomieszczenia z zewnątrz. Problem w tym, że to zewnętrzne powietrze jest ciepłe, więc ogrzewa pomieszczenie, a tym samym obniża sprawność chłodzenia.


⚠️ Nie należy kupować klimatyzatorów przenośnych o zbyt dużej mocy do danego pomieszczenia ponieważ możemy osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego. Zbyt częsta wymiana powietrza powoduje, że klimatyzator nie chłodzi tak jak powinien. Za większą moc zapłacimy więcej a uzyskany efekt będzie gorszy.


➖ rura wyrzutowa
Z jednej strony umożliwia szybki montaż ale z drugiej strony jest to dość nieestetyczne. Ponadto otwarte okno lub drzwi powodują, że tracimy na efektywności chłodzenia.


Poznaliście już zalety i wady klimatyzatorów przenośnych a decyzję na jaką klimatyzację się zdecydujecie musicie podjąć sami:)

Jeśli interesują Cię klimatyzatory przenośne tu zobaczysz co proponują sklepy internetowe >>>