Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 14 cze
Schiessl
Katalog Nowoczesne Chłodnictwo 2024

fot. Schiessl

Technologie oparte na dwutlenku węgla, propanie i czynnikach chłodniczych o niskim GWP

Zaostrzenie harmonogramu redukcji wprowadzania do obrotu F-gazów (Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/573 z dnia 7 lutego 2024) przyczynia się do intensyfikacji działań służących wprowadzaniu technologii o wysokiej efektywności energetycznej, które poza niskim poziomem emisji bezpośredniej, dzięki zastosowaniu czynników naturalnych lub o niskim GWP, będą również źródłem niskiej emisji pośredniej. W Schiessl Polska nadchodzące zmiany traktujemy jako kolejne wyzwanie i doskonałą okazję do upowszechniania rozwiązań chłodniczych optymalnych pod względem niezawodności i efektywności energetycznej, przy równoczesnym zachowaniu troski o środowisko naturalne i szeroko pojęty interes branży chłodniczej.

Zapraszamy do współpracy, w czym pomocny będzie wydany właśnie katalog „Nowoczesne Chłodnictwo” przedstawiający rozwiązania do chłodnictwa oparte zarówno na czynnikach naturalnych, jak dwutlenek węgla (R744) czy propan (R290), jak i na czynnikach syntetycznych o niskim GWP (np. R455A, R1234ze). Oferujemy urządzenia do wszystkich zastosowań komercyjnych, niezależnie od wielkości i rodzaju rozwiązania, typu plug-and-play czy niestandardowych, opartych na zespołach wielosprężarkowch.

Katalog Nowoczesne Chłodnictwo został podzielony na cztery sekcje.

 1. Pierwsza, najobszerniejsza zawiera rozwiązania na dwutlenek węgla (R744). Dwutlenek węgla jest szeroko stosowany w instalacjach od chłodzenia żywności po klimatyzację. W chłodnictwie komercyjnym ma już ugruntowaną pozycję powszechnie stosowanego czynnika chłodniczego, który coraz częściej zastępuje syntetyczne czynniki, zarówno w większych, jak i mniejszych instalacjach. Posiada szereg zalet jak brak negatywnego wpływu na środowisko (niski współczynnik GWP), wszechstronne zastosowanie,  bezpieczeństwo - nie palny i nie toksyczny, wysoką efektywność energetyczną. Charakteryzuje się dużą wydajnością chłodniczą, co pozwala na zastosowanie mniejszych sprężarek przy dużym zapotrzebowaniu na wydajność chłodniczą.
 2. Kolejna sekcja przedstawia urządzenia na propan (R290). Propan jest czynnikiem chłodniczym przyjaznym dla środowiska, nie niszczy warstwy ozonowej i ma minimalny wpływ na globalne ocieplenie. Dzięki swoim doskonałym właściwościom termodynamicznym zastosowanie propanu podnosi znacznie energooszczędność instalacji, co z kolei prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacji. Propan znajduje zastosowanie w układach o różnym przeznaczeniu, od agregatów chłodniczych do klimatyzacji, przez pompy ciepła do ogrzewania, kończąc na urządzeniach do chłodzenia żywności.
 3. Trzecia część katalogu dotyczy rozwiązań na czynniki chłodnicze nowej generacji o niskim GWP, zaliczane do klasy palności A2L. Główną zaletą czynników z grupy A2L jest niski bądź bardzo niski poziom wartości współczynnika GWP. Chociaż klasyfikuje się je jako "lekko palne", czynniki z grupy A2L można bezpiecznie wykorzystywać w większości urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. A2L oznacza niższą palność i niższą toksyczność w porównaniu do innych grup, jest to druga najbezpieczniejsza grupa w klasyfikacji po A1. W praktyce trudno jest je zapalić, do tego potrzeba by było wielokrotnie więcej energii niż w przypadku większości czynników z grupy A3 o wyższej palności. Ponieważ fizyczne własności czynników A2L  (mieszanin HFO/HFC i HFO) są podobne jak w przypadku czynników HFC, nie niosą ze sobą dodatkowych komplikacji w budowie układu i są stosunkowo łatwe w użyciu. Czynniki grupy A2L wykazują lepsze osiągi i efektywność niż wiele czynników naturalnych i czynników z grupy A1. Większa efektywność energetyczna czynników nowej generacji oznacza niższe koszty eksploatacji układów do chłodnictwa komercyjnego i wielu innych zastosowań. Stanowią gotowe do zastosowania produkty wspierające cele klimatyczne i bezpieczeństwa energetycznego UE. Oczywiście przy stosowaniu czynników A2L należy pamiętać, że podlegają przepisom bezpieczeństwa i obowiązkowe jest przestrzeganie limitów napełnienia. Nie można ich stosować do retrofitu istniejących układów, a wykorzystywane wyposażenie chłodnicze musi być dostosowane przez producentów do pracy z tego typu czynnikami.
  Więcej o czynnikach A2L oraz wytycznych dotyczących projektowania i napełniania układów pracujących na czynnikach A2L znajdziesz w naszej Akademi Eksperta:
  Ograniczaj koszty, stosując bezpieczne, sprawdzone czynniki Solstice®HFO.
  Zanotti potwierdza, że czynnik chłodniczy Solstice® L40X (R-455A) doskonale sprawdza się w agregatach chłodniczych typu monoblock.
  Pilotażowy supermarket w Niemczech instaluje układ chłodniczy z pętlą wodną na czynnik R455A.

   
 4. W ostatnim rozdziale przedstawiliśmy nowoczesny system monitoringu instalacji chłodniczej dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności.Głównym mechanizmem wpływającym na straty żywności jest przechowywanie jej w temperaturze, która jest poza optymalnym zakresem dla danego typu produktów spożywczych. Jeśli warunki w komorze chłodniczej odbiegają od założonych, procesy związane z psuciem się towarów spożywczych następują szybciej i bezpośrednio przekładają się na straty. Zaprezentowane urządzenie Prosa Link od firmy Danfoss zapewnia automatyczną kontrolę temperatury w komorze przez całą dobę, bez angażowania specjalnego personelu do obsługi. Jest to proste rozwiązanie oparte na aplikacji do śledzenia temperatur, alarmów i zgodności z HACCP. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

ZAPRASZAMY do lektury Nowoczesnego Chłodnictwa!

Pobierz Katalog NOWOCZESNE CHŁODNICTWO!