Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 21 lis 2017
Inteligentne miasta przyszłości dzięki firmie Bosch

Światowy kongres Smart City Expo 2017 w Barcelonie

  • San Leandro: inteligentny system oświetlenia ulic pomaga oszczędzać energię
  • Tianjin: Bosch przekształca chiński port w inteligentne miasto
  • Rozwiązania Smart City dla mobilności, energetyki, budynków, bezpieczeństwa i e-Governance
Stuttgart/ Barcelona – Co 16 miesięcy kolejna światowa metropolia przekracza próg 10 milionów mieszkańców i według definicji Narodów Zjednoczonych stają się megamiastami. 24 z 31 dzisiejszych megamiast to ośrodki zlokalizowane w tzw. krajach rozwijających się, i prawie wszystkie powstały w ciągu ostatnich 35 lat. Trend ten będzie się nasilał. Do roku 2050 na całym świecie ponad 6 miliardów ludzi będzie żyło w miastach, których potrzeby w zakresie komfortu, energooszczędności i bezpieczeństwa wciąż rosną. Wymaga to stworzenia nowych koncepcji miejskiej mobilności i zrównoważonego wykorzystania zasobów. Rozwój miasta w kierunku Smart City może pomóc sprostać wymaganiom megamiast i obszarów miejskich. Podczas kongresu  Smart City Expo World Congress 2017 w Barcelonie Bosch zaprezentował rozwiązania i projekty dla inteligentnych i zintegrowanych miast, które zapewniają swoim mieszkańcom większy komfort, bezpieczeństwo i efektywność, a równocześnie pomagają oszczędzać energię i obniżać koszty eksploatacyjne. Bosch prowadzi obecnie projekty w 14 różnych metropoliach.
 
San Leandro: inteligentny system oświetlenia ulic
Na przykład w San Leandro, mieście położonym niedaleko San Francisco, Bosch wdrożył system inteligentnego oświetlenia ulic. Około 5 000 latarni ulicznych zostało wyposażonych w inteligentne oświetlenie LED oraz system zdalnego sterowania oświetleniem. Dzięki temu oświetlenie włącza się tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne. W ten sposób Bosch pomógł San Leandro zaoszczędzić sporo energii: w ciągu najbliższych 15 lat kwota oszczędności może osiągnąć nawet 7 mln EUR. Ponadto dzięki zastosowaniu czujników Bosch w mieście liczącym około 100 000 mieszkańców można będzie mierzyć i analizować jakość powietrza. Inteligentne kamery nadzorują ruch uliczny, a w razie korków mogą także kierować kierowców na objazdy.
 
Tianjin: inteligentne miasto według koncepcji Bosch
W czerwcu 2017 roku Bosch podpisał umowę o partnerstwie strategicznym z chińskim miastem portowym Tianjin. Chiny planują stworzenie międzynarodowego regionu metropolitalnego wokół Pekinu, Tianjin i prowincji Hebei. Liczący ponad 15 milionów mieszkańców Tianjin jest ośrodkiem przemysłowym i ważnym węzłem komunikacyjnym w tym regionie. Celem firmy Bosch i przedstawicieli miasta jest wspólna realizacja inicjatywy „Smart Tianjin“. Ten ważny port ma zostać przekształcony w inteligentne miasto. W ramach projektu Bosch wykorzysta swój know-how zdobyty podczas innych już realizowanych projektów z zakresu Smart City. Wśród nich znajdują się projekty realizowane w Singapurze, San Francisco, Stuttgarcie, Berlinie oraz w porcie w Hamburgu. Dzięki czujnikom, oprogramowaniu i usługom Bosch, jako innowacyjne przedsiębiorstwo IoT, jest odpowiednio przygotowany do tego, aby stać się partnerem Chin na drodze ku erze inteligentnych miast. Bosch dopasuje swoje rozwiązania do indywidualnych potrzeb miasta. Projekt pilotażowy ma stać się wzorem dla kolejnych projektów realizowanych w Chinach. Aby być bliżej klienta, Bosch planuje utworzyć na miejscu biuro projektowe.
 
Rozwiązania Smart City firmy Bosch dla mobilności, energetyki, budynków, bezpieczeństwa oraz e-Governance
Dla potrzeb inteligentnych miast Bosch oferuje rozwiązania w obszarach takich jak mobilność, energetyka, budynki, bezpieczeństwo oraz e-Governance (cyfrowe zarządzanie miastem). W obszarze mobilności są to: monitoring środowiska, zintegrowane parkowanie, zarządzanie flotą, e-mobilność oraz transport intermodalny, czyli powiązanie różnych środków transportu. W obszarze energetyki w ofercie znajdują się wirtualne elektrownie, energooszczędne systemy grzewcze, podgrzewacze wody oraz systemy chłodzenia, a także magazyny energii. Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa obejmują systemy ochrony przeciwpożarowej, kontroli dostępu i dozoru wizyjnego. Dzięki rozwiązaniom  Smart Hospital Bosch ułatwi zarządcom oraz personelowi szpitali wykonywanie zadań technicznych i administracyjnych. Dla budynków mieszkalnych Bosch przygotował inteligentną technikę Smart Home oraz zintegrowane urządzenia AGD.
 
Także na targach CES 2018 (w dniach 09 –12 stycznia 2018 r.) w Las Vegas zostaną zaprezentowane rozwiązania Smart City firmy Bosch:
ODWIEDŹ FIRMĘ BOSCH NA TARGACH CES 2018 w Las Vegas (Nevada) USA:
Wymagania miast w zakresie bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i komfortu stale rosną. Ale to tylko niektóre z wyzwań, które niesie ze sobą postępująca urbanizacja. Kluczem do rozwiązania problemów jest inteligentne i zintegrowane miasto – Smart City. W wielu miejscach Smart City to już rzeczywistość: dzięki różnorodnym rozwiązaniom Bosch przyczynia się do tego, że miasta są coraz inteligentniejsze, a jakość życia ich mieszkańców poprawia się. Pod hasłem „Simply.Connected.” Bosch zaprezentuje na targach CES 2018 rozszerzone portfolio rozwiązań dla mobilności w miastach, zintegrowanego z internetem środowiska pracy oraz inteligentnych domów i budynków.
- KONFERENCJA PRASOWA: poniedziałek, 8 stycznia 2018, w godz. 8:00 – 8:45 (czasu lokalnego): z udziałem dr Markusa Heyna, członka zarządu spółki Robert Bosch GmbH w Mandalay Bay Hotel, Las Vegas Convention Center, Mandalay Bay Ball Rooms BCD
- STOISKO BOSCH: czynne od wtorku do piątku, w dniach 9–12 stycznia 2018 w Central Hall, stoisko nr 14028
- OBSERWUJ firmę Bosch na targach CES 2018 na Twitterze: #BoschCES