Wiadomości 3 lis 2022
Inflacja w październiku znowu w górę

Inflacja nie odpuszcza i wciąż drenuje portfele Polaków. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wyniósł 17,9 proc. rok do roku. Końca fali wzrostów nie widać, drożyzna szaleje.

Jest to już kolejny rekord inflacyjny. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego kilka miesięcy temu zapowiadał, że szczyt inflacji będzie w wakacje. Tymczasem każdy kolejny miesiąc przynosi wzrost.

GUS podaje, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były w październiku średnio o 17,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. Ceny wzrosły przeciętnie o 1,8% w stosunku do września przed rokiem. Ostatni raz inflacja w Polsce była wyższa w grudniu 1996 roku, gdy wyniosła 18,5 proc. rdr.

Inflacja i ceny szaleją

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,7% w stosunku do września. Jednocześnie były o 21,9% wyższe niż przed rokiem. Ponadto ceny nośników energii okazały się wyższe o 2,0% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Były o 41,7% wyższe niż we wrześniu 2021 roku. Paliwa do prywatnych środków transportu zdrożały o 4,1% w porównaniu z wrześniem. W ujęciu rocznym ich ceny wzrosły o 19,5%.

Pełne dane o październikowej inflacji, GUS poda 15 listopada.

Źródło: GUS

 

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl