Wiadomości 12 sty 2023
Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?

Klimatyzacja jest urządzeniem, które służy do ochładzania powietrza w pomieszczeniach. Jednak wiele systemów klimatyzacyjnych posiada również funkcję grzania, która pozwala na ogrzewanie pomieszczeń w chłodniejsze dni. Mówiąc o zużyciu energii przez klimatyzację do grzania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: wielkość pomieszczenia, wydajność urządzenia oraz sposób jego użytkowania.

Czy opłaca się grzać klimatyzatorem?

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora może być bardziej opłacalne niż używanie innych urządzeń grzewczych takich  jak grzejniki elektryczne. Ponadto ten sposób jest szybki, wygodny i bezpieczny. To, czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca, jest jednak sprawą indywidualną, która zależy od wielu czynników. Większość nowoczesnych klimatyzatorów cechuje się wysoką efektywnością energetyczną, co w praktyce oznacza, że są energooszczędne. 

Aby obliczyć koszt pracy klimatyzatora posłużymy się konkretnymi modelami urządzeń. Obliczenia wykonamy na przykładzie klimatyzatorów o mocy 3,5kW, które stanowią optymalne rozwiązanie dla pomieszczenia o powierzchni do 40 m2. Klasa energetyczna klimatyzatorów w trybie grzania to najczęściej A++, jednak w modelach z najwyższej półki takich jak klimatyzator Mitsubishi Diamond to aż A+++.  

Przeanalizujmy kilka przykładów przyjmując średnią stawkę z 2022 roku na poziomie 0,77 zł za 1kWh energii elektrycznej 

Klimatyzator AUX Q-Smart Premium 

1,1kWh*0,77 zł, co daje nam 0,85 zł za 1 h grzania klimatyzatorem.

 

 Klimatyzator DIAMOND Mitsubishi Electric MUZ-LN35VG Natural White 

0,8 kWh*0,77 zł, co daje nam 0,62 zł za 1 h grzania klimatyzatorem.

 

Klimatyzator Gree Amber Prestige 

 0,95 kWh*0,77 zł, co daje nam 0,73 zł za 1 h grzania klimatyzatorem.

 

Klimatyzator Haier FLEXIS Plus 

1,1kWh*0,77 zł, co daje nam 0,85 zł za 1 h grzania klimatyzatorem.


Ważne!
Podana wyżej średnia stawka dotyczy roku 2022, w związku z tym polecamy sprawdzić aktualne stawki obowiązujące w roku 2023, które uzależnione są od dostawcy prądu, lokalizacji i ilości zużytej energii. 


Pamiętajmy także, że w 2023 roku obowiązują nas limity na prąd:

3000 kWh/rok - dla rolników i osób z kartą dużej rodziny

2600 kWh/rok - dla osoby niepełnosprawnej i jej rodziny

2000 kWh/rok - dla pozostałych gospodarstw domowych

Biorąc pod uwagę powyższe założenie pamiętajmy o możliwych odchyleniach ze względu na wielkość pomieszczenia, jego izolację czy też ilość ludzi przebywających w danym momencie w pomieszczeniu również będzie mieć wpływ na zużycie energii.

Wiele nowoczesnych klimatyzatorów posiada funkcję automatycznego dostosowywania mocy do warunków panujących w pomieszczeniu, co pozwala na oszczędzanie energii. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem klimatyzatora dokładnie przeanalizować jego wydajność oraz funkcje, które posiada.

Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji klimatyzatora, to warto pamiętać, że cena energii elektrycznej jest zmienna w ciągu roku, a cena za 1kWh jest wyższa w sezonie letnim niż w sezonie zimowym oraz różni się w trybie dziennym i nocnym. 

Aktualnie ogrzewanie klimatyzacją to jedna z kilku opcji, które mamy do wyboru, ale w niektórych przypadkach, klimatyzacja z funkcją grzania jest jedynym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których trudno zamontować inne źródło ciepła. 

Wybierając model dla siebie czytajcie etykiety energetyczne i weźcie pod uwagę współczynnik SCOP/COP, który informuje o wartości energii wyprodukowanej przy zużyciu 1 kWh dla klimatyzatora. 

Trzeba przyznać, że jest to szczególnie ważne teraz, kiedy ani dostępność innych źródeł ciepła, ani stabilność cen energii nie są oczywiste. Zimą na pewno przyda się klimatyzacja z funkcją grzania.