Wiadomości 12 wrz
De Dietrich
Hydraulika w pracy pompy ciepła

fot. De Dietrich

Pompa ciepła jest urządzeniem przeznaczonym do ogrzewania budynku. Nie spełniałaby jednak swojego zadania, gdyby nie hydraulika, tworząca wraz z pompą ciepła kompletny system ogrzewania

Zadaniem hydrauliki jest przeniesienie na system grzewczy budynku, mocy grzewczej wyprodukowanej przez pompę ciepła.

Niestety często spotykane są zaniedbania oraz błędy w sztuce montażu kotłowni oraz hydraulice. Część osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zbyt małe średnice rur powodują zwiększenie prędkości przepływu i znaczne wzrosty oporów przepływu. Przekłada się to na brak zachowania wymaganego objętościowego strumienia przepływu wody, czyli brak przeniesienia na układ grzewczy mocy wytworzonej przez pompę ciepła.

Rury pod kontrolą

Przyjrzeć należy się również średnicy nominalnej i wewnętrznej materiału, z którego wykonywana będzie kotłownia. Powodem takiego działania jest fakt, że rury ze stali nierdzewnej mają mniejszą grubość ścianki niż rury z polipropylenu – czyli ta sama średnica nominalna rur z różnych materiałów, nie oznacza tej samej średnicy wewnętrznej. Innym ważnym aspektem jest korozja zastosowanych elementów, głównie ocynkowanych. Warto też zaznaczyć, że niektóre połączenia materiałów, dodatkowo przyspieszają powstawanie korozji, np. połączenie stali nierdzewnej ze stalą ocynkowaną powoduje pojawianie się ogniwa galwanicznego i przyspieszoną korozję elementów ocynkowanych.

Powstała korozja prowadzi do blokowania przepływu po stronie hydraulicznej w skraplaczu pompy ciepła, a w konsekwencji do konieczności jego wymiany.

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.