Wiadomości 27 gru
Hitachi Energy w Łodzi uhonorowana tytułem „Fabryka Przyszłości"

fot. Hitachi Energy

Łódzkie centrum produkcji transformatorów Hitachi Energy zostało nagrodzone tytułem „Fabryka Przyszłości", przyznawanym przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, która promuje innowacje i postęp technologiczny w polskim przemyśle produkcyjnym.

Łódzki kampus Hitachi Energy, będący zaawansowanym technologicznie centrum badawczym i produkcyjnym transformatorów mocy i rozdzielczych, zyskał uznanie za nowoczesne podejście do zarządzania swoimi zakładami. Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości doceniła m.in. zintegrowanie fabryk wchodzących w skład kampusu oraz ich współpracę, przenikanie się technologii i uwspólnienie części operacji: w zakresie systemów informatycznych, data center, cyberbezpieczeństwa i działań badawczo-rozwojowych.

Łódzki kampus Hitachi Energy składa się z czterech zakładów produkcyjnych i dwóch centrów inżynieryjnych, zatrudniających ponad 1400 pracowników. Dzięki ich zaangażowaniu, Łódź stała się ważnym ogniwem w dostarczaniu transformatorów mocy i rozdzielczych, które zapewniają niezawodne zasilanie klientom w Europie i na całym świecie oraz wspierają transformację energetyczną w kierunku neutralnej węglowo przyszłości. Transformatory są kluczowymi elementami przyszłych systemów czystej energii. Hitachi Energy posiada szereg zakładów projektowych, produkcyjnych i serwisowych w 10 europejskich krajach. Nasze transformatory są obecne m.in. w centrach danych należących do światowych gigantów, w zakładach energetycznych, na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych czy w pociągach.

Rozwój zaawansowanych technologii dla rynku energetycznego wymaga nowoczesnego podejścia. U podstaw działalności Hitachi Energy leży nieustanne stawianie na współpracę, rozwój i innowacyjność, a także realizacja długoterminowej wizji: dążenia do osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich. Rada Programowa konkursu doceniła m.in. wewnętrzny plan ciągłego, wszechstronnego rozwoju, obejmujący przekrojowo kilka zakładów i rozmaite procesy – od zadowolenia klienta, przez optymalizację procesów i zwiększanie efektywności, po wspieranie rozwoju i wellbeingu pracowników.

- Wierzymy, że różnorodne zespoły i współpraca pomiędzy nimi to siła naszej organizacji. Cieszymy się, że doceniła to również kapituła konkursu – powiedział Mateusz Kowalczykiewicz, wiceprezes zarządu Hitachi Energy w Polsce, dyrektor ds. operacyjnych w Hubie Transformatorów Suchych, Dystrybucyjnych i Trakcyjnych w Hitachi Energy. – Jesteśmy niezmiernie dumni z uhonorowania nas tytułem „Fabryka Przyszłości”. Traktujemy to jako inspirację na drodze do dostarczania jeszcze bardziej innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla branży energetycznej.

- Nowoczesna fabryka to nie tylko zaawansowane procesy produkcyjne i technologie cyfrowe. W Łodzi niewątpliwie stawiamy na kulturę innowacyjności. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i staramy się szybko reagować na zmiany – powiedział Łukasz Szablewski, ekspert ds. rozwoju procesów operacyjnych w europejskim hubie Biznesu Transformatorów w Hitachi Energy. – Uważamy, że ludzie są naszym najważniejszym zasobem, koncentrujemy się na ich zdrowiu oraz bezpieczeństwie. Każdego dnia współpracujemy z naszymi klientami oraz partnerami, aby osiągnąć zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich.

Konkurs „Fabryka Przyszłości" przeprowadzany jest od 2021 roku i skupia się na identyfikacji innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w zakresie transformacji technologicznej, ekologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Organizatorem jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, która powstała z myślą o wzmacnianiu kompetencji i konkurencyjności przedsiębiorstw w Polsce poprzez wsparcie ich transformacji w kierunku Przemysłu 4.0.

Tytuł „Fabryka Przyszłości" został przyznany łódzkiemu kampusowi Hitachi Energy do 2026 roku.