Hałas szkodzi nie tylko uszom
fot. Aerzen
AERZEN redukuje poziom hałasu po stronie tłocznej dmuchaw oraz sprężarek śrubowych za pomocą zastosowania reakcyjnych tłumików.
Wysokie częstotliwości powodują powstanie silnych drgań i jako ich następstwo, fale dźwiękowe generują wibracje w materiale absorbcyjnym zwykłych tłumików. Efekt ten nazywany jest mikro tarciem i obserwuje się go nawet wtedy, gdy materiał absorpcyjny wykonany jest ze stali szlachetnej. Jeśli także, wraz z gwałtownymi pulsacjami, uwzględnimy wysokie temperatury po stronie tłocznej dmuchawy, materiał absorpcyjny ulegnie zmęczeniu i powoli zacznie się rozpuszczać. Następstwem jest fakt, iż wraz z ubytkiem materiału absorpcyjnego tłumik traci swoje właściwości redukcji poziomu hałasu a także materiał absorpcyjny przedostaje się do tłoczonego medium i zanieczyszcza sprężone powietrze.
Dlatego też Aerzen zdecydował się na inny sposób redukcji poziomu hałasu: bez materiału absorpcyjnego ale na zasadzie użycia fali dźwiękowych które wygaszają się wzajemnie i w ten sposób unikając faktu wypłukiwania materiału absorpcyjnego i przedostawania się go do sprężonego powietrza. Dodatkowo, ta konstrukcja tłumika umożliwia jego zastosowanie jako łapacza iskier dla aplikacji w strefach zagrożenia wybuchowego Ex. Ewentualnie mogące powstać iskry są wygaszane na skutek działania siły odśrodkowej i nie przedostają się do rurociągu tłocznego.
Tłumik reakcyjny Aerzenera wykorzystuje tą samą zasadę działania, która ma zastosowanie w słuchawkach w wersji z „Acoustic Noise Cancelling (ANC) Technology” czyli z aktywną redukcją hałasu. Podstawa działania ANC jest prosta - na zewnątrz słuchawek mikrofon zbiera dźwięk z otoczenia, a układ elektroniczny odwraca go w fazie i nakłada na muzykę. W ten sposób każdy sygnał pojawiający się wokół słuchacza zyskuje w słuchawkach swój negatyw - tak więc fala przenikająca przez obudowę z zewnątrz trafia na swoją "antyfalę" w wyniku czego obie się nawzajem znoszą.
Rozwiązanie Aerzena jest zatem unikatowe i zostało certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi dyrektywami dotyczącymi sprężonego powietrza. Tłumiki są desygnowane zgodnie z Pressure Equipment Directive (PED) zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej 2014/68/EU a ponadto z porównywalnymi globalnymi regulacjami jak np. American Society of Mechanical Enginners (ASME).
Zasadę działanie tłumika Aerzenera można zaobserwować na krótkim video