Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 27 gru
ERBUD rozpoczyna prace rewitalizacyjne w Starej Rzeźni w Poznaniu

ERBUD podpisał umowę z firmą Vastint Poland na rewitalizację pierwszego z trzech zabytkowych budynków w kompleksie Stara Rzeźnia w centrum Poznania. Giełdowa spółka odnowi ceglaną elewację oraz przeprowadzi kompleksowy remont wnętrz. Budynek dawnego przedszkola, zlokalizowany na rogu ulic Garbary i Grochowe Łąki, ostatecznie zostanie przekształcony w obiekt biurowo-usługowy. Plan rewitalizacji głównej części Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych zorganizowanych przez władze miasta Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.

W ślad za otrzymaniem pozwolenia w poznańskiej Starej Rzeźni rusza przebudowa i adaptacja budynku oznaczonego jako H17, który najpierw pełnił funkcję siedziby działu handlowego, a potem przyzakładowego przedszkola. W zakresie prac jest renowacja elewacji, przebudowa układu wewnętrznego, wymiana okien i dachu oraz kompleksowa modernizacja instalacji z dostosowaniem do nowego przeznaczenia. W dalszej perspektywie podobną przemianę przejdą pozostałe dwa budynki od strony ulicy Garbary, w których niegdyś mieściła się siedziba dyrekcji zakładów mięsnych oraz dawna portiernia.
 
ERBUD ma już na swoim koncie szereg podobnych projektów, m.in. rewitalizację Hali Koszyki w Warszawie – jednego z współczesnych symboli stolicy; wrocławski dom studencki Basecamp, który powstał w zrewitalizowanej piekarni Mammut czy Centrum Koneser na warszawskiej Pradze. W Parku Zdrojowym w Nałęczowie ERBUD przywrócił natomiast dawny blask barokowemu Pałacowi Małachowskich.
 
– Uwielbiamy rewitalizacje, zawsze szanujemy oryginalny charakter takich przestrzeni. Stara Rzeźnia w Poznaniu ma szansę stać się symbolem miasta, a wielki sentyment, którym darzą go mieszkańcy, to dla nas dodatkowa motywacja. Choć nie jest to z perspektywy grupy duży kontrakt, to czujemy się zaszczyceni, że możemy brać udział w tak prestiżowym projekcie – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes Grupy ERBUD.
 
– Będzie to dla mieszkańców Poznania przedsmak tego, co chcemy osiągnąć na całym terenie byłych zakładów mięsnych. Współpraca z tak doświadczoną firmą wykonawczą gwarantuje powodzenie projektu – mówi przedstawiciel inwestora, Michał Wojciechowski, senior Project Manager w Vastint Poland. – Warto dodać, że dosłownie na dniach zakończyliśmy w jednym z największych gmachów Starej Rzeźni, przyszłej sali teatralno-widowiskowej, prace porządkowe. Oczyściliśmy też wnętrza z naleciałości z okresu PRL-u, a więc m.in. z lamperii, tynków i ceramiki przemysłowej. Celem tych robót było przywrócenie posadzek i ścian do stanu, jaki ten obiekt miał w chwili ukończenia budowy przed ponad 120 laty oraz przygotowanie się do rozpoczęcia właściwej konserwacji substancji budynku – dodaje Michał Wojciechowski.
 
Opracowany przez Vastint całościowy plan rewitalizacji Starej Rzeźni zakłada przywrócenie świetności zabytkowym budynkom i przekształcenie tego kwartału miasta w spójny urbanistycznie oraz interesujący pod względem architektonicznym kompleks wielofunkcyjny o szacowanej powierzchni zabudowy ponad 80 000 m2. Budynki poprzemysłowe oraz nowa zabudowa zostaną przeznaczone na biura, mieszkania, obiekty kultury, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne. Dzięki różnorodności funkcji i skali inwestycji, powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji społecznej. Projekt przewiduje bardzo wysokie standardy ekologiczne całego założenia architektonicznego.
 
Teren inwestycji to powierzchnia około 5,5 ha, położona w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Stanowi pozostałość po zamkniętej w latach
90. XX wieku Rzeźni Miejskiej zaprojektowanej przez miejskiego radcę budowlanego Felixa Moritza i wzniesionej w latach 1895-1900.
 
O ERBUD-zie
Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma ponad 32-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i inżynierii. Rocznie realizuje projekty o wartości ponad 3,5 mld zł. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. W 2021 r. ERBUD otrzymał prestiżowy certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii, a w 2022 r. znalazł się na prestiżowej liście „World’s Best Employers” amerykańskiego magazynu „Forbes”.
 
O VASTINT
Vastint Poland jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości od ponad 30 lat. Filary działalności firmy to zarządzanie portfelem nieruchomości oraz rozwój projektów biurowych, mieszkaniowych i hotelowych, które zapewniają komfortowe, a także zrównoważone środowisko życia, pracy i wypoczynku.