Wiadomości 25 kwi 2019
De Dietrich
Domy z ekologicznym ogrzewaniem w Rybniku zwolnione z podatku

fot. De Dietrich

Z początkiem 2020 roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku będą przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości.

Położony w województwie Śląskim Rybnik znajduje się w gronie miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w kraju. Uchwalone właśnie przez radnych zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie jest kolejnym elementem walki władz miasta ze smogiem. A trzeba przyznać, że jest z czym walczyć. W okresie grzewczym normy zanieczyszczeń powietrza są w Rybniku notorycznie przekraczane. Za przykład niech posłuży fakt, kiedy to na początku 2017 roku w mieście odnotowano rekordowe stężenie pyłów, wynoszące 3126% normy! Z kolei w lutym 2018 roku powietrze spełniało dopuszczalne normy zapylenia przez tylko dwa dni. Głównym problemem jest emisja zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych.

Zwolnienie z podatku – dla kogo?

Z rozwiązania skorzystać będą mogli właściciele domów ogrzewanych:

  • energią elektryczną,
  • gazem,
  • olejem opałowym,
  • budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej,
  • korzystających z pomp ciepła.

Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi.

Z podatku zwolnione będą trzy grupy mieszkańców:

  • w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewający swój dom w sposób najbardziej ekologiczny,
  • wymieniający źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale,
  • w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.

Ulga obowiązywać będzie przez dwa lata, sama uchwała zaś do 31 grudnia 2021 r. (w tym dniu zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego, upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat).

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.