Domy z ekologicznym ogrzewaniem w Rybniku zwolnione z podatku
fot. De Dietrich
Z początkiem 2020 roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne w Rybniku będą przez dwa lata będą zwolnione z podatku od nieruchomości.
Położony w województwie Śląskim Rybnik znajduje się w gronie miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w kraju. Uchwalone właśnie przez radnych zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie jest kolejnym elementem walki władz miasta ze smogiem. A trzeba przyznać, że jest z czym walczyć. W okresie grzewczym normy zanieczyszczeń powietrza są w Rybniku notorycznie przekraczane. Za przykład niech posłuży fakt, kiedy to na początku 2017 roku w mieście odnotowano rekordowe stężenie pyłów, wynoszące 3126% normy! Z kolei w lutym 2018 roku powietrze spełniało dopuszczalne normy zapylenia przez tylko dwa dni. Głównym problemem jest emisja zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych.
Zwolnienie z podatku – dla kogo?
Z rozwiązania skorzystać będą mogli właściciele domów ogrzewanych:
- energią elektryczną,
- gazem,
- olejem opałowym,
- budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej,
- korzystających z pomp ciepła.
Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi.
Z podatku zwolnione będą trzy grupy mieszkańców:
- w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewający swój dom w sposób najbardziej ekologiczny,
- wymieniający źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale,
- w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.
Ulga obowiązywać będzie przez dwa lata, sama uchwała zaś do 31 grudnia 2021 r. (w tym dniu zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego, upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat).