Wiadomości 23 lut 2018
Danfoss ogrzewa hamburską “Bramę na świat”

fot. Danfoss

NIEMCY: W samym sercu Hamburga powstała całkowicie nowa dzielnica – HafenCity. Ten aktualnie największy śródmiejski projekt budowlany w Europie wyznacza zielone standardy dzięki wybranym przez planistów najbardziej ekologicznym rozwiązaniom opracowanym przy pomocy technologii Danfoss.

Otwarta w 2017 roku, Elbphilharmonie w HafenCity to jeden z najciekawszych projektów nowoczesnej architektury. Ten najbardziej charakterystyczny budynek w mieście zwany jest również „Bramą na świat”. Gdy pracowano nad oryginalnym wyglądem zewnętrznym, robiącymi wrażenie wnętrzami budynku i perfekcyjną akustyką, Danfoss zajął się tworzeniem tego, czego nie usłyszymy, ale na pewno poczujemy: zapewniającym najwyższy poziom komfortu ogrzewaniem oraz dostarczeniem ciepłej wody.

Elbphilharmonie góruje nad 157 hektarami pełnej życia dzielnicy portowej HafenCity, gdzie spotykają się firmy i mieszkańcy, kultura i rozrywka, a także turystyka i handel. HafenCity wyznacza nowe standardy w kwestii rozbudowy miast przeprowadzanej z uwzględnieniem lokalnych potrzeb oraz wysokich wymagań względem estetyki i ekologii.

Wykorzystanie 90% energii pierwotnej
Danfoss zaangażowany był w budowę Elbphilharmonie zapewniając systemy odpowiedzialne za dostarczanie ciepłej wody i ogrzewania.

W budynkach w pozostałej części dzielnicy HafenCity oraz w systemach zaopatrzenia w energię elektryczną, ogrzewanie i chłodzenie rozwiązania opracowane przez Danfoss utrzymują ich zużycie na minimalnym poziomie. Wszystkie budynki ogrzewane są zarówno przez ciepłownie, jak i elektrownie. Takie połączenie sprawia, że nadwyżka ciepła z elektrowni nie marnuje się, a wykorzystywana jest do ogrzewania budynków w HafenCity. Dzięki temu zużywane jest 90% energii pierwotnej. Koncepcja ta może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w innych miastach czy osiedlach mieszkalnych. W porównaniu do konwencjonalnego ogrzewania za pomocą paliw kopalnych, roczne oszczędności z tytułu samego zakupu paliw wynoszą około 3,7 mln euro. Nie sposób nie wspomnieć również o korzyściach dla środowiska naturalnego – dzięki temu rozwiązaniu 14 tys. ton dwutlenku węgla mniej trafia rocznie do atmosfery.

W HafenCity, ciepło dociera do budynków poprzez węzły cieplne Danfoss zapewniając najbardziej efektywne wykorzystanie każdego kilowata wyprodukowanej energii. Budynki wyposażone są również w inne technologie Danfoss kontrolujące zużycie energii w systemach grzewczych i chłodniczych oraz zapewniające komfort w każdym domu.

Wszystko to przyczynia się do realizacji wizji miasta Hamburg dla HafenCity oraz przybliża je do osiągnięcia celu zaplanowanego na rok 2020 – zmniejszenia emisji CO2 o 40%. 19% domostw w Hamburgu korzysta z miejskiego ogrzewania, podczas gdy średnia dla pozostałej części Niemiec wynosi 13%. Politycy wspierają rozwój infrastruktury grzewczej planując przyłączenie kolejnych 50 tys. gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczych do roku 2020.

Elbphilharmonie w liczbach:

  • Całkowity koszt budowy: 865,65 mln euro
  • Waga: ok. 200.000 ton (co równe jest wadze 416.666 fortepianów, 722 Airbusów A380 lub 2,5 wycieczkowców Queen Mary 2)
  • Ilość wykorzystanej stali: ok. 18.000 ton
  • Ilość wykorzystanego betonu: ok. 63.000 m³
  • Całkowita objętość brutto: ok. 485.600 m³
  • Całkowita powierzchnia brutto: ok. 120.000 m²
  • Najwyższy punkt: 110 m