Wiadomości 8 lip 2022
DAIKIN
Daikin Europe N.V. zainwestuje 300 milionów EUR w nowoczesną i bezemisyjną fabrykę pomp ciepła w Ksawerowie koło Łodzi.

7 lipca 2022 w Ksawerowie odbyła się konferencja prasowa na temat nowej i największej do tej pory inwestycji na terenie Łódzkiej SSE. Jest to przedsięwzięcie na bardzo dużą skalę, o czym świadczy aż 1500 nowych miejsc pracy związanych z tą inwestycją. Fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024. Inwestycja w Łodzkiej SSE wpisuje się w długofalowy plan rozwoju strategicznego Daikin Europe, który zakłada nie tylko inwestycje w nowe fabryki , ale również modernizację już istniejących zakładów. Zgodnie ze strategicznymi założeniami szacuje się, że Daikin Europe do 2025 roku na realizację swoich celów wyda ponad 1,2 mld EUR. Europejski rynek jest niewątpliwie kluczowy i bardzo rozwojowy w kontekście pomp ciepła.

Pierwsza fabryka Daikin w Poslce!

Na konferencji pojawili się przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz przedstawiciele firmy Daikin Europe oraz Daikin Polska. Wszyscy zgodnie podkreślali ogromne znaczenie tej strategicznej inwestycji dla rozwoju regionu oraz umocnienia Polski na arenie międzynarodowej.

Podczas konferencji wystąpili:
Mateusz Morawiecki – premier RP
Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii
Krzysztof Drynda – prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Marek Michalik – prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Masatsugu Minaka - prezes Daikin Europe N.V.
Tomasz Dobryniewski - dyrektor Daikin Polska

 Chcemy, żeby Polska była kwitnącym miejscem dla inwestorów z całego świata. I mamy dzisiaj kolejny dowód, że taka będzie, dzięki inwestycji firmy Daikin powstanie co najmniej 1,5 tys. miejsc pracy powstanie tutaj, w Ksawerowie pod Łodzią. Polska jako specjalna strefa ekonomiczna staje się faktem - stwierdził Morawiecki.

 To znakomita wiadomość, że będziemy mieli w Polsce tak wysoce zaawansowaną inwestycję. To jest to, na czym nam najbardziej zależy. Cieszę się, że relacje polsko-japońskie rozwijają się tak znakomicie - podkreślił Morawiecki.

Rynek pomp ciepła rozwija się niezwykle dynamicznie. Przewiduje się, że do 2025 roku zainstalowanych zostanie co najmniej 3 miliony pomp ciepła, co stanowi roczna stopę wzrostu na poziomie 30%.  

Trzymamy kciuki za sprawny przebieg inwestycji:)!