Smay klapy
Wiadomości 9 mar
CentroClima
Centro Clima stawia na ekologię. Panele fotowoltaiczne na dachu siedziby

Jako świadoma firma, dbamy, aby nasza działalność miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu nie tylko dostarczamy ekologiczne rozwiązania, ale także sami postanowiliśmy dać przykład innym przedsiębiorstwom. Od początku 2021 roku blisko połowa zapotrzebowania energetycznego naszej siedziby pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Tak wysoki wynik pozyskiwania „czystej” energii zawdzięczamy panelom fotowoltaicznym, które w styczniu br. pojawiły się na dachu naszego budynku przy ul. Siewnej w Krakowie. W projekcie wykorzystaliśmy ogniwa firmy HT SOLAR, światowego lidera na rynku. Wysoka wydajność i moc użytkowa rozwiązania pozwoliły na ograniczenie liczby paneli z zachowaniem właściwego poziomu wytwarzania energii. Za cały proces: od projektu, przez montaż, po późniejszą konserwację odpowiadają nasi eksperci.

Ekomodernizacja siedziby w konsekwencji wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Biorąc pod uwagę proces produkcji i dystrybucji instalacji fotowoltaicznej, szacuje się, że wyprodukowanie przez panele fotowoltaiczne 1 kWh energii jest pośrednio odpowiedzialne za uwolnienie do atmosfery ok. 60g CO2. Jest to kilkadziesiąt razy mniej niż w przypadku konwencjonalnych źródeł (węgiel kamienny, węgiel brunatny, drewno)*.

Inwestycja, poza aspektem ekologicznym, ma także istotny wymiar finansowy. Szacujemy, że zwrot poniesionych kosztów systemu oraz instalacji nastąpi już po kilku latach. Dzięki temu, w dłużej perspektywie, możemy liczyć na znaczne obniżenie kosztów za energię elektryczną.

*Opracowano na podstawie raportu WFOŚiGW RX-03/38/2011 pt. „Optymalizacja procesu wymiany ciepła w urządzeniach hybrydowych fotowoltaiczno-termicznych (PVT) cieczowych oszklonych i nieszklonych

Tagi: Centro Clima