Cele redukcji emisji Lindab zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets
fot. Lindab
Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) to międzynarodowe ramy dla celów klimatycznych opartych na nauce, zgodnych z celem porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C. Po procesie przedłożenia celów popartych danymi, w tym długoterminowego celu w zakresie neutralności emisyjnej do zewnętrznej walidacji, ustalono, że cele redukcji emisji Lindab zostały zatwierdzone przez SBTi.
Lindab dołączy do innych pionierów w sektorze prywatnym, zarejestrowanych i zatwierdzonych przez SBTi, aby przewodzić pilnym działaniom na rzecz klimatu. Dzięki długiej historii działań na rzecz zrównoważonego rozwoju Lindab zdążyła już wdrożyć działania zgodne z tymi celami. Inicjatywy te obejmują między innymi korzystanie z energii elektrycznej, która jest wolna od paliw kopalnych i odnawialna, instalowanie paneli słonecznych w zakładach produkcyjnych oraz rozszerzenie standardowej oferty o produkty wentylacyjne wykonane ze stali pochodzącej z recyklingu. Ambicje Lindab przewyższają minimalne wymagania SBTi, a w 2023 r. ambicje te zostały jeszcze zwiększone.
"Lindab ma ambitny program klimatyczny. Fakt, że strona trzecia dokładnie sprawdza, weryfikuje i zatwierdza nasze cele zgodnie z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, stanowi kamień milowy na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju. Chociaż Lindab od dawna angażuje się w zrównoważony rozwój, teraz wzmagamy nasze wysiłki, aby osiągnąć te ambitne cele", mówi Ola Ringdahl, prezes i dyrektor generalny Lindab.
W ramach ogólnego celu w zakresie neutralności emisyjnej, Lindab zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości do 2050 roku. W perspektywie krótkoterminowej Lindab zobowiązuje się do redukcji bezwzględnych wielkości emisji gazów cieplarnianych z zakresu 1 i 21 o 56% do 2030 r. w stosunku do roku bazowego 20222. Lindab zobowiązuje się również do redukcji bezwzględnych wielkości emisji gazów cieplarnianych z zakresu 3, związanych z zakupionymi towarami i usługami3, transportem4 i dystrybucją, odpadami wytwarzanymi w ramach działalności operacyjnej i wykorzystaniem sprzedanych produktów o 25% w tych samych ramach czasowych5. W perspektywie długoterminowej Lindab zobowiązuje się do zmniejszenia bezwzględnych wielkości emisji gazów cieplarnianych z zakresu 1, 2 i 3 o 90% do 2050 r. w stosunku do roku bazowego 20222.
Lindab zdaje sobie również sprawę z wyzwań i współpracy wymaganej do osiągnięcia wyznaczonych celów, takich, jak dekarbonizacja przemysłu stalowego, opodatkowanie emisji gazów cieplarnianych, transport wolny od paliw kopalnych oraz gotowość klientów do płacenia za zrównoważone produkty. Lindab z niecierpliwością i pewnością siebie oczekuje podjęcia wszelkich możliwych działań, we współpracy z innymi podmiotami, w celu sprostania tym wyzwaniom.
SBTi to współpraca między CDP Disclosure Insight Action, World Resources Institute, We Mean Business Coalition, WWF oraz United Nations Global Compact. Oprócz tego, że SBTi ocenia i zatwierdza cele firm, inicjatywa ta ma również na celu podniesienie świadomości na temat odpowiedzialności firm za ograniczenie skutków globalnego ocieplenia.
1 Podejście rynkowe.
2 Granica celu obejmuje emisje związane z gruntami i pochłanianie z surowców bioenergetycznych.
3 W tym zakup materiałów bezpośrednich.
4 Cel obejmuje transport między zakładami Grupy Lindab oraz transport do klienta, za który płaci Lindab.
5 Rok 2022 jest uważany za reprezentatywny rok bazowy, ponieważ działalność powróciła do normalnego poziomu po pandemii. Nie odnotowano znaczących odchyleń temperatury w porównaniu do innych pobliskich lat, a dane dla zakresu 3 są dostępne od tego roku.