Wiadomości 19 mar 2021
Budowa domu jeszcze droższa. Ceny działek galopują

Średnio o 3-4 proc. wzrosły w ciągu roku koszty budowy domu jednorodzinnego – wynika z analizy Bankier.pl na podstawie danych serwisu Wielkiebudowanie.pl. To zdecydowanie mniejsza podwyżka niż jeszcze w 2019 r. Nieznacznie szybciej od usług drożeją materiały. Prognozowane koszty budowy domu mogą podwyższyć jednak wyraźnie rosnące ceny ofertowe działek budowlanych.

W marcu 2021 r. szacunkowy koszt osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, w oparciu o średnie ceny materiałów i usług budowlanych oraz montażowych, wyniósł w skali kraju średnio 2337 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni domu. Oznacza to wzrost w skali roku o 4,1 proc., a nominalnie 92 zł/mkw. Oznacza to, że osiągnięcie stanu surowego zamkniętego w przypadku 100-metrowego domu wiązało się z wydatkiem średnio o 9200 zł wyższym niż przed rokiem.

Na zbliżonym poziomie w stosunku do marca 2020 r. pozostały koszty prac i materiałów niezbędnych do wybudowania domu w stanie deweloperskim. Biorąc pod uwagę jedynie prace wykonywane już po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego (m.in. prace wodno-kanalizacyjne, montaż ogrzewania centralnego, instalacji elektrycznych, czy malowanie) średnia wycena materiałów i usług wyniosła w marcu 2021 r. 1627 zł za każdy metr kwadratowy domu i wzrosła w ciągu roku o 1 proc., a nominalnie o 16 zł/mkw.

Większości osób planujących budowę domu sen z powiek spędzają stale rosnące ceny ofertowe działek budowlanych. O ile średni wzrost kosztów materiałów i wykonawstwa nie przekroczył w skali roku 5 proc., o tyle wycena działek w ciągu roku wzrosła nawet dwukrotnie.

Ile kosztuje budowa domu? Przeczytaj cały artykuł na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-budowa-domu-8075960.html

infoWire.pl

infoWire.pl https://infowire.pl/