Wiadomości 12 wrz

Inwestor Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, na której poprzemysłowy teren zostanie zagospodarowany pod przestrzeń biurową i mieszkaniową, rozpoczyna ważny etap prac koncepcyjnych. Cztery nowe budynki mieszkalne zaprojektuje pracownia BBGK Architekci.

Stocznia Cesarska to teren o łącznej powierzchni 16 ha w pobliżu Starego Miasta w Gdańsku. Na początku tego roku inwestor - Stocznia Cesarska Development wybrała pracownię Henning Larsen z Kopenhagi jako głównego projektanta tego wielofunkcyjnego projektu o potencjale 400 tys. mkw. W najbliższych miesiącach będzie opracowany projekt koncepcyjny w ścisłym dialogu z organami ochrony zabytków.

Pierwszy etap projektu „Placu Dyrekcyjnego” obejmie renowację dwóch historycznych budynków - budynku „dyrekcji” i dawnej remizy. W pierwszym z obiektów po renowacji znajdą się różnorodne powierzchnie biurowe. Dawna Remiza zmieni się w wyjątkowe miejsce gastronomiczne. Opracowywane już projekty adaptacji obu historycznych budynków zostaną zintegrowane z projektem BBGK Architekci. Efektem ma być wielofunkcyjny i tętniący życiem obszar miejski.

Projekt „Placu Dyrekcyjnego” to pierwszy etap w realizacji masterplanu terenu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, opracowanego przez pracownię Henning Larsen z Kopenhagi, BBGK Architekci z Warszawy oraz gdańską pracownię A2P2 . Centrum całej rewitalizowanej przestrzeni będzie nowy plac pomiędzy oba historycznymi budynkami, który będzie pełnił funkcję głównej przestrzeni publicznej i stanie się łącznikiem Stoczni Cesarskiej z przyległą Drogą do Wolności, prowadzącą do sali BHP, historycznej bramy stoczniowej nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców.

Plac Dyrekcyjny, zlokalizowany w południowo-zachodnim narożniku Stoczni Cesarskiej, był główną sceną wielu historycznych wydarzeń w latach 70. i 80., które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Jest to miejsce, w którym gromadzili się Stoczniowcy, aby przed oknami Dyrektora Stoczni Gdańskiej walczyć o swoje prawa i o demokrację.

- To miejsce ma wielowarstwowe dziedzictwo, które ukształtowało ekonomiczną i polityczną historię Gdańska i Polski. Bardzo się cieszymy, że możemy ukształtować jego przyszłość. Obszar postoczniowy powinien stać się ponownie ważną częścią miasta. Staramy się jak najlepiej wykorzystać jego wartość zabytkową i emocjonalną, tak by była dostępna dla wszystkich – mieszkańców i gości - mówi Wojciech Kotecki, partner w BBGK Architekci.

Pracownia BBGK Architekci powstała z inicjatywy architektów Jana Brzozowskiego, Konrada Grabowieckiego i Wojciecha Koteckiego. Pracownia posiada duże doświadczenie w zakresie realizacji obiektów zabytkowych, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, jak również projektów urbanistycznych. Projektuje indywidualną architekturę silnie związaną z zastanym kontekstem, czego przykładem jest Muzeum Katyńskie oddane do użytku w 2015 roku. Projekt ten, nagrodzony w wielu konkursach i plebiscytach, znalazł się w ścisłym gronie finalistów Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2017. W praktyce projektowej BBGK Architekci dominuje wątek zmieniającej się roli przyszłości miast.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu