Wiadomości 15 cze
D+H Polska
Archiwum Państwowe z zabezpieczeniami D+H

fot. D+H Polska

Dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym są równie cenne, co zagrożone zniszczeniem w przypadku najmniejszego choćby zaprószenia ognia w obiekcie. Właśnie dlatego w dawnym budynku opackim w Kamieńcu Ząbkowickim zastosowano najskuteczniejsze rozwiązania z zakresu detekcji i sygnalizacji pożaru firmy Protec dostarczone przez D+H Polska.

Archiwalne dokumenty w zabytkowym obiekcie

Archiwum Państwowe we Wrocławiu posiada kilka oddziałów zamiejscowych. Jeden z nich mieści się w Kamieńcu Ząbkowickim, w zachowanych budynkach klasztornych opactwa cysterskiego. Historia samego klasztoru sięga XIII wieku. Choć burzliwe dzieje niejednokrotnie się na nim odbiły, to dzięki odbudowom nie tylko cieszy dziś oko odwiedzających Kotlinę Kłodzką turystów, ale także z powodzeniem służy jako obiekt użytkowy. Oddział Archiwum Państwowego został przeniesiony do Kamieńca Ząbkowickiego z Kłodzka w 1992 r. Zgromadzone tu archiwalia, według stanu z 2010 r., mierzą ponad 4 km długości. Materiały są wykorzystywane przez badaczy, między innymi w realizacji różnorakich projektów prowadzonych przez polskie, czeskie i niemieckie instytucje naukowe.

Specjalne wymagania 

Historyczny charakter obiektu i szczególna wartość przechowywanych w nim zbiorów wymagają odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Bardzo ważny jest w tym przypadku czas wykrycia ewentualnego zagrożenia pożarowego, bowiem mało jest tak łatwopalnych materiałów jak papier, z którego w zdecydowanej większości składają się archiwa. Rozwiązaniem pozwalającym na szybkie wykrycie i zasygnalizowanie pożaru są systemy Protec oferowane przez D+H Polska. W Archiwum Państwowym w Kamieńcu Ząbkowickim zastosowano m.in. optyczne czujki liniowe FIREBEAM oraz czujki z serii 6000PLUS.

Detekcja z wykorzystaniem podczerwieni 

Wybór czujek FIREBEAM w części pomieszczeń był podyktowany warunkami technicznymi – montaż tradycyjnych czujek sufitowych nie był możliwy ze względu na zabytkowe, łukowe sklepienie. Czujka FIREBEAM jest montowana pod sufitem bezpośrednio do ściany, w miejscu, w którym wykorzystano istniejący przepust by doprowadzić okablowanie z innego pomieszczenia. Czujki liniowe mają tę zaletę, że zainstalowane w jednym miejscu nadzorują przestrzeń na odcinku do 100 m. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu podczerwieni odbijanej od pryzmatu umieszonego na przeciwległej ścianie. Montaż pryzmatu jest praktycznie bezinwazyjny, bowiem nie wymaga doprowadzania przewodów. 

Szybkie i wiarygodne alarmy 

W pomieszczeniach, w których przechowywane są dokumenty archiwalne i starodruki zainstalowano czujki optyczno-termiczne z detektorem CO z serii 6000PLUS. Zaletą czujek jest zdolność wykrywania szerokiego spektrum pożarów, a jednocześnie odporność na fałszywe alarmy wywołane np. przez obecność kurzu i pyłu w powietrzu. W przypadku prawdziwego zdarzenia pożarowego czas reakcji tych detektorów jest dużo szybszy niż tradycyjnych czujek optycznych lub temperaturowych. W Archiwum Państwowym zamontowano także jedyne na rynku sygnalizatory akustyczne wbudowane w obudowę czujki, które posiadają wszystkie wymagane certyfikaty, w tym Świadectwo Dopuszczenia wydawane przez CNBOP. Dzięki połączeniu dwóch funkcji w jednym urządzeniu zmniejszamy koszty całej instalacji ppoż., ale również, co szczególnie ważne w przypadku obiektów zabytkowych, ograniczamy liczbę punktów, w których widoczna jest ingerencja w architekturę budynku.

Inteligentny system 

Sercem systemu detekcji i sygnalizacji pożaru w archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim jest centrala Protec 6400. Przekazywanie informacji pomiędzy czujkami a centralą odbywa się za pomocą cyfrowej metody przesyłania danych. System umożliwia transmisję dużej ilości informacji i równocześnie bardziej szczegółowych niż w przeszłości, przy zastosowaniu systemów analogowych. Centralę można zaprogramować według różnych trybów pracy, uwzględniających funkcję obiektu oraz panujące w nim specyficzne warunki środowiskowe. System potrafi rozpoznać czynniki kwalifikujące się jako zdarzenia pożarowe i odróżnić je od czynników powodujących fałszywe alarmy. Dzięki temu jest to jedno z najbardziej niezawodnych rozwiązań na rynku.

Bezpieczeństwo idące w parze z estetyką

W przypadku Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim wszystkie urządzenia mają oryginalny kolor obudowy, jednak warto wiedzieć, że D+H Polska oferuje swoje produkty (m.in. czujki, centrale, napędy okienne) w dowolnym kolorze. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie inwestorowi zależy na takim wkomponowaniu urządzeń w projekt, aby jak najmniej rzucały się w oczy. Czujki mogą mieć zatem dowolny kolor i wzór, również taki, który odwzorowuje np. rysunek drewna.

Odpowiedni dobór urządzeń detekcji i sygnalizacji pożaru przekłada się na bezpieczeństwo ludzi i mienia. W Kamieńcu Ząbkowickim udało się zaprojektować i wdrożyć taki system zabezpieczeń, który nie tylko błyskawicznie wykryje ewentualne zagrożenie, ale także skutecznie je zakomunikuje wykorzystując sygnalizatory rozmieszczone w strategicznych punktach budynku. 

D+H Polska

D+H Polska

D+H Polska http://www.dhpolska.pl

D+H Polska działa od 2000 r. jako oficjalny przedstawiciel grupy D+H Mechatronic AG w Polsce. Firma posiada cztery oddziały handlowe: we Wrocławiu, w Gdańsku, Zabrzu, Warszawie oraz biura sprzedaży: w Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku i Lublinie.

Podstawą świadczonych usług jest indywidualne podejście do potrzeb klienta na wszystkich etapach realizacji inwestycji. Skoordynowane planowanie i zarządzanie projektem sprawia, że montowane systemy są harmonijnie zintegrowane z architekturą obiektu i uwzględniają aspekty ekonomiczne realizacji.
gift