Agregaty chłodnicze SHS Schiessl | case study
fot. Scheissl
W obiekcie zastosowano innowacyjne rozwiązanie układu chłodniczego oparte na agregatach chłodniczych waterloop system. Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano tego typu urządzenia w placówce handlowej. Powstała modelowa instalacja chłodnicza do przetestowania przez inwestora pod kątem kosztów eksploatacji i optymalizacji zużycia energii elektrycznej w porównaniu z układami chłodniczymi pracującymi na R744 (CO2) oraz tradycyjnymi czynnikami chłodniczymi HFC.
Przewaga zastosowania systemu Waterloop
Agregaty chłodnicze waterloop system serii SHS to nowoczesne rozwiązanie do zastosowań w chłodnictwie komercyjnym, oferujące do 25% mniejsze zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Stanowią korzystną alternatywę klasycznego, zcentralizowanego układu z zespołem sprężarkowym obsługującym witryny chłodnicze / inne odbiorniki za pomocą długich przewodów rozprowadzających czynnik chłodniczy.
Pracą układu chłodniczego zarządza zaawansowany system sterowania HEOS zapewniający w czasie rzeczywistym optymalne dostosowanie parametrów pracy do zmiennych warunków w czasie rzeczywistym.
Dzięki montowaniu i testowaniu agregatów w fabryce został znacznie uproszczony i skrócony czas instalacji na obiekcie. Uzyskano bardzo elastyczne rozwiązanie polegające na łatwym podłączeniu witryn chłodniczych do pętli wodnych, upraszczające ich rozmieszczenie w sklepie oraz zajmujące mniej powierzchni niż w przypadku systemu tradycyjnego.
System Waterloop gwarantuje
- Wysoką efektywność energetyczną układu chłodniczego
- Dzięki stałej modulacji w czasie rzeczywistym każdy odbiornik chłodu ma zapewnione najlepsze warunki pracy, również przy obciążeniach częściowych i niezależnie od pozostałych odbiorników. Uzyskano efekt synergii pomiędzy zamontowaną w agregacie sprężarką inverterową DC oraz elektronicznym zaworem rozprężnym, zarządzanym przez sterownik
- Znakomite warunki przechowywania żywności
- Utrzymanie stabilnej temperatury kontrolnej (wyeliminowanie wahań temperatury w której przechowywany jest produkt)
- Niższe koszty eksploatacji i konserwacji
- Zapobieganie awariom i planowanie konserwacji przy użyciu zaawansowanych algorytmów diagnostyki prewencyjnej oraz pełne monitorowanie wszystkich warunków pracy
- Agregaty SHS oferowane są w dwóch wersjach: do współpracy z jednym - wersja Single lub kilkoma parownikami - wersja Multi.
Zakres wydajności chłodniczej:
- do zastosowań średniotemperaturowych - od 2,9 kW do 10,5 kW (tk = 45oC, to = -5oC, R410A)
- do zastosowań niskotemperaturowych - od 0,8 kW do 3,3 kW (tk = 45oC, to = -30oC, R410A)
Opis instalacji chłodniczej
Instalacja chłodnicza w Stokrotce składa się z ośmiu niezależnych, średniotemperaturowych układów chłodniczych pracujących w systemie waterloop. Oznacza to, że wszystkie układy połączone są wspólnym obiegiem wodnym służącym do odbioru ciepła od poszczególnych skraplaczy wodnych. Zebrane ciepło jest odprowadzane na zewnątrz, może być też dalej wykorzystane np. do podgrzewania ciepłej wody. W każdym obiegu zastosowano agregaty chłodnicze serii SHS przystosowane do pracy w pętli wodnej, produkowane przez Schiessl Bułgaria.
Pierwszy obieg chłodniczy obejmuje 3 komory chłodnicze o łącznej powierzchni 21,3 m2 i łącznym zapotrzebowaniu na moc chłodniczą 4,3 kW. Wszystkie komory są zasilane przez agregat HEOS SHS220SMT Master w wersji Multi. Agregat Master z systemem sterowania HEOS kontroluje warunki pracy układu w pierwszej komorze, a dwa dodatkowe zestawy slave przeznaczone są do sterowania kolejnymi komorami. W skład każdego zestawu slave wchodzą: skrzynka sterownicza ze sterownikiem HEOS, elektroniczny zawór rozprężny, przekaźnik odszraniania, czujniki temperatury.
6 kolejnych obiegów chłodniczych jest podłączonych i przystosowanych do pracy w pętli wodnej mebli chłodniczych firmy EPTA Costan. Łączna moc chłodnicza regałów wynosi 22,40 kW. Wszystkie regały zasilane są agregatami HEOS Master w wersji Single (do jednego parownika). Do regałów krótszych (2,5 m) wykorzystano agregaty Master HEOS SHS130SMT, a do regałów o długości 3,8 m agregaty Master HEOS SHS220SMT.
Do zasilania 4 modułów lad chłodniczych o łącznej mocy 3,6 kW przewidziano agregat HEOS SHS220SMT Master w wersji Multi, wyposażony w trzy dodatkowe zestawy slave do sterowania.
Instalacja wodna odprowadza ciepło za pomocą układu pompowego do chłodnicy cieczy firmy Güntner, zamontowanej na zewnątrz sklepu, z której ciepło jest usuwane do atmosfery.
Do zarządzania całą instalacją chłodniczą zainstalowano system nadzoru Carel BOSS, dający możliwość utrzymywania kontroli za pomocą urządzeń mobilnych, począwszy od uruchomienia po codzienną obsługę systemu. Carel boss może automatycznie dokonać synchronizacji danych oraz alarmów za pośrednictwem CAREL RemotePRO wszystkich podłączonych systemów z poziomu jednego interfejsu. Scentralizowany system zarządzania podnosi również niezawodność, poprzez analizę alarmów oraz szeregowanie usług. Pozwala również osiągnąć większą oszczędność energii analizując jej zużycie w czasie rzeczywistym.
Specyfikacja
- Powierzchnia obiektu - 800 m2
- Wyposażenie sklepu - 3 komory chłodnicze, meble chłodnicze EPTA Costan (6 regałów i 4 lady)
- Całkowite zapotrzebowanie na moc chłodniczą - 30,3 kW
- Zamontowane urządzenia:
- Agregaty chłodnicze Master HEOS: SHS220SMT i SHS130SMT - 8 szt.
- Chłodnice zamontowane w komorach chłodniczych - 3 szt.
- Chłodnica cieczy Güntner - 1 szt.
- Skrzynka sterownicza Carel Boss - 1 szt.
- Łączne napełnienie układów chłodniczych czynnikiem R410A - 4 kg
- Instalacja wodna - napełnienie Antifrogenem N (niezamarzająca mieszanina wody z glikolem)
Zalety prezentowanego rozwiązania
- Obniżenie kosztów już na etapie inwestycji
- Znaczne skrócenie czasu montażu na obiekcie
- Zmniejszenie zużycia energii o 25%
- Napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym zredukowane do 80%
- Bardzo istotne zmniejszenie wycieków czynnika
- Niezależna praca poszczególnych jednostek
- Większa elastyczność podczas modyfikacji układu i zmian w konfiguracji sklepu
- Możliwa integracja z układem klimatyzacji
- Odzysk ciepła do wykorzystania w innych instalacjach
- Z uwagi na napełnienie małą ilością czynnika chłodniczego agregaty SHS nie podlegają obowiązkowi rejestracji w CRO (Centralnym Rejestrze Operatorów)
O inwestorze
Opisywany obiekt jest nowoczesną placówką handlową w Lublinie, wchodzącą w skład ogólnopolskiej sieci Stokrotka liczącej na koniec 2017 r. ponad 437 sklepów o wartości sprzedaży na poziomie 597 mln EURO.
Stokrotka to sieć nowoczesnych supermarketów, zlokalizowanych na osiedlach mieszkaniowych, w mini-centrach i galeriach handlowych. Placówki działające pod szyldem Stokrotka mają powierzchnię od 500 do 800 m2 i oferują do 12 tys. pozycji asortymentowych, w tym świeże produkty, najwyższej jakości.
Maxima Grupe, nowy właściciel Emperia Group, dotychczasowego zarządcy sieci Stokrotka, planuje jej fuzję z siecią sklepów Aldik, która posiada 30 sklepów i 52 mln euro sprzedaży. Po połączeniu sieć będzie działać pod szyldem Stokrotka i na koniec roku 2018 ma liczyć 563 sklepy. Wg informacji uzyskanych z ostatniej chwili fuzja została pomyślnie zakończona.
Litewska Maxima Grupe prowadzi sieci sklepów detalicznych w Polsce, krajach nadbałtyckich i Bułgarii.
W 2017 roku jej przychody wzrosły o 4,2 proc. rdr do 2,8 mld EURO.