Z jakich przewodów wentylacyjnych wykonać instalację?
Okresy wiosny czy lata to czas, w którym pogoda rozpieszcza ludzi bardzo wysokimi temperaturami. Zarówno Ci, co przebywają na zewnątrz, jak i sami domownicy, często szukają odpowiedniego sposobu na schłodzenie się.
Szczególnie, myśląc o przetrwaniu fali letnich upałów we własnym lokum, będzie wskazane pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach chłodzących. Taką gwarancję ustabilizowania temperatury w domu da Ci poprawnie zamontowany system wentylacyjny. W tym celu należy jednak skierować się do doświadczonego specjalisty oraz zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiały takie jak: przewody elastyczne izolowane, kształtki z blachy ocynkowanej czy inne elementy do odpowiedniego przepływu powietrza w okresie letnim. Wraz ze znajomością odpowiednich kroków, jakie należy podjąć przy instalacji urządzenia, stworzysz we własnym mieszkaniu sprawnie funkcjonujący system wentylacyjny.
Przewody wentylacyjne izolowane – gwarancja solidnie skonstruowanej wentylacji
Chcąc zapewnić swojemu domostwu optymalną temperaturę, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii podczas instalacji.
Właściwie uszczelniony i dobrze prosperujący system wentylacyjny powinien składać się z wysokiej jakości kanałów. W tym zakresie najlepiej będzie zastosować przewód elastyczny izolowany. Jego konstrukcja składa się z folii aluminiowej lub tworzywa sztucznego, którego grubość wynosi między 40 do 70 mikronów. Dodatkowo jest jeszcze wzmocniony spiralnie zwiniętym stalowym drutem. Dzięki swojej budowie i właściwościom elastyczne przewody izolowane można wykorzystać w połączeniach, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Poza tym kanały okrągłe będą najłatwiejsze w eksploatacji i montażu. Wykonane z różnych materiałów mogą one w skuteczny sposób zabezpieczyć konstrukcję, tworząc w rezultacie solidny system przepływu rześkiego powietrza w Twoim domu.
Innymi popularnymi przewodami wentylacyjnymi stosowanymi w systemach wentylacyjnych są kanały sztywne. W porównaniu z wyżej omawianą wersją wymagają jednak większej ilości materiału izolacyjnego, gdyż w przeciwnym razie może dojść do kondensacji. Szczególnie ten problem dotyczy się w odcinku pomiędzy czerpnią powietrza a rekuperatorem. Pod tym względem warto też się zastanowić nad zastosowaniem elastycznego rękawa izolacyjnego, który cechuje się jeszcze większą odpornością mechaniczną, w zestawieniu z innymi, tradycyjnymi rozwiązaniami. W efekcie szczelnie wykonana instalacja za pomocą sztywnych kanałów wentylacyjnych, jak i elastycznego rękawa mogą także przyczynić się do lepszej izolacji akustycznej systemu.
Zarówno tradycyjna forma kanałów, jak i przewody elastyczne izolowane stanowią główne elementy właściwie skonstruowanego systemu wentylacyjnego. Dokonując wyboru któregoś z nich, powinieneś zwrócić uwagę na ich specyfikę i możliwości montażu, cenę, a w razie czego doradzić się zaufanego specjalisty.