Okiem praktyka 26 wrz
LG
Rola spreżarki w systemie chłodzenia

fot. LG

Wielu z nas korzysta na co dzień z klimatyzatorów i lodówek. Czy ktokolwiek zastanawiał się jednak, na jakiej zasadzie działają te urządzenia i co znajduje się pod ich estetycznymi obudowami? Jeśli nie, możecie być naprawdę zaskoczeni. Sprzęt domowy niejednokrotnie kryje w sobie naprawdę zaawansowane technologie, a podstawowym elementem wielu z nich jest niezawodny kompresor. Niemal wszystkie klimatyzatory w naszych domach i biurach są wyposażone w mechaniczne sprężarki, które odpowiadają za utrzymanie niskiej temperatury i stanowią serce systemów zapewniających komfortowe warunki mieszkaniowe. Choćby z tego powodu warto lepiej zrozumieć ich działanie. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak pracują, aby ochłodzić powietrze wokół nas.

Rola sprężarki w systemie klimatyzacyjnym

Większość popularnych klimatyzatorów zawiera trzy kluczowe elementy, które pozwalają utrzymać w pomieszczeniach przyjazny dla naszych organizmów chłód. Te komponenty to: skraplacz, parownik i sprężarka. Który z nich pełni najbardziej doniosłą funkcję? Oczywiście sprężarka. Jej rola jest najważniejsza, ponieważ działa ona jako pośrednik między parownikiem znajdującym się wewnątrz budynku a skraplaczem ulokowanym w jego wnętrzu. Urządzenie przekształca niskociśnieniowy, czynnik chłodniczy w wysokociśnieniowy gazowy czynnik chłodniczy o wysokiej temperaturze w czasie jego transportu do skraplacza, tak aby nadmiar ciepła mógł opuścić system.

Jak to działa dokładnie? Wewnątrz urządzenia czynnik chłodniczy jest sprężany do postaci gazu o wysokim ciśnieniu, dzięki czemu jego temperatura wzrasta. Następnie substancja wpływa do skraplacza, a jej ciepło przekazywane jest do chłodniejszego powietrza zewnętrznego obecnego w specjalnie zaprojektowanych cewkach. Wraz ze spadkiem temperatury i ciśnienia czynnika chłodniczego jest on ponownie zamieniany w ciecz i przepływa do parownika, aby niedługo potem powtórzyć cały cykl.

Typy sprężarek

Wiemy już, jaka jest funkcja sprężarek w naszych systemach klimatyzacyjnych. To jednak jeszcze nie koniec wiedzy, która może wpłynąć na wybór najlepszego urządzenia do naszych mieszkań lub domów. Jednymi z najważniejszych informacji są te dotyczące dostępnych na rynku typów sprężarek. W zależności od układu systemu klimatyzacyjnego może być zastosowany model tłokowy, spiralny, śrubowy, rotacyjny lub odśrodkowy. Omówmy pokrótce każdy z nich.

  1. Sprężarki tłokowe, jak sama nazwa wskazuje, podczas pracy wykorzystują tłok, który porusza się w cylindrze, tworząc ciśnienie i przesuwając czynnik chłodniczy przez sprężarkę.
  2. Modele spiralne w swojej konstrukcji posiadają dwie spirale – nieruchomą i obrotową, które sprężają czynnik chłodniczy i przekazują go dalej przez specjalne zaprojektowane ujście.
  3. W sprężarkach śrubowych praca się wirników zatrzymuje i kompresuje czynnik chłodniczy, znajdujący się w specjalnym cylindrze.
  4. Sprężarka rotacyjna posiada specjalne łopatki, które obracają się wewnątrz cylindra, sprężają czynnik chłodniczy i przepychają go przez otwór wylotowy.
  5. Sprężarki odśrodkowe, które zwykle znajdują się w systemach o dużej pojemności, składają się z tarczy z promieniście rozłożonymi łopatkami, które obracają się przy użyciu siły odśrodkowej i sprężają czynnik chłodniczy bez konieczności zastosowania dodatkowych zaworów, tłoków czy cylindrów.

Wydajna sprężarka Ultimate Inverter Compressor

Kluczowa rola, jaką pełni sprężarka w systemie klimatyzacji sprawia, że konstruktorzy powinni przyłożyć szczególne starania podczas jej wyboru. W LG Multi V 5 zastosowano urządzenie typu spiralnego zwane Ultimate Inverter Compressor. Oferuje ono największą wydajność, niezawodność i trwałość działania. Rozszerzony zakres pracy umożliwia szybkie osiągnięcie pożądanej temperatury, a zaawansowany materiał PEEK zastosowany w systemie łożysk upewnia, że sprzęt będzie działać przez dłuższy czas bez oleju i konserwacji.

Chociaż klimatyzatory złożonymi systemami zawierającymi wiele komponentów, dobrze przygotowany kompresor jest podstawą ich wydajnego i skutecznego działania. Większość z nas codziennie doświadcza efektów pracy sprężarek w taki czy inny sposób. Zawsze, gdy poczujemy chłodne powietrze z klimatyzatora, warto więc zastanowić się nad sposobem jego powstawania. Firma LG będzie nadal pracować nad rozwojem innowacyjnej technologii sprężarek, takich jak te dostępne w Multi V 5 Ultimate Inverter Compressor, aby spełniać wszystkie oczekiwania naszych klientów. 

Źródło: strefaklimatyzacji.pl

LG

gift