Okiem praktyka 19 kwi 2019
conceptAIR
Rekuperacja w miejscu pracy

fot. conceptAIR

Wykorzystanie rekuperacji w miejscu pracy

Największe oszczędności energii w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są często uzyskiwane dzięki sterowaniu

Energia zużywana przez wentylację spada do mniej niż połowy, gdy intensywność wentylacji jest zmniejszona o tyle samo. Gdy pomieszczenia są puste, zapotrzebowanie na wentylację znacznie się zmniejsza i rozsądne jest zmniejszenie wydajności wentylacji.

Zmieniające się środowisko pracy – zmieniające się potrzeby

Kiedyś długość dnia roboczego była jednakowa. Wszyscy pracowali od ósmej do czwartej, a wtedy była największa potrzeba użytkowania wentylacji. Obecnie jednak pomieszczenia są bardziej zróżnicowane i praca jest bardziej mobilna. Biura mogą być puste przez dłuższy czas, ponieważ pracownicy pracują zdalnie, odwiedzają klientów lub siedzą na spotkaniach. Jakość powietrza w sali spotkań pełnej ludzi może być słaba, podczas gdy wentylacja jest w pełni sprawna w biurach zużywając niepotrzebnie energię.

Zdecentralizowana wentylacja i czujniki dwutlenku węgla zapewniają automatyczną wentylację dla pomieszczeń. Czujniki mierzą jakość powietrza w pomieszczeniach i w razie potrzeby następuje zwiększenie wentylacji. Dzięki temu powietrze np. w sali konferencyjnej pozostaje świeże, a uczestnicy nie zasypiają, podczas gdy wentylacja w pustych pomieszczeniach zmniejsza się utrzymując kontrolę zużycia energii.

Tagi: rekuperacja
Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście