Okiem praktyka 24 paź 2022
LG
Ogrzewanie klimatyzatorem – skuteczny sposób na ciepło i rachunki niższe nawet o połowę

fot. LG

Coraz gorętsze lata sprawiły, że klimatyzacja montowana jest już nie tylko w biurach czy obiektach przemysłowych, ale też w domach i mieszkaniach. Niewiele osób ma świadomość, że klimatyzator może służyć nie tylko do chłodzenia, ale również do ogrzewania pomieszczeń. Jest to rozwiązanie bardziej skuteczne i wydajne niż grzejniki elektryczne oraz pozwala znacząco zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie – mogą być one niższe nawet o połowę*.

Ogrzewanie klimatyzatorem – jak to działa?

Każdy klimatyzator typu split, czyli złożony z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, marki LG to pompa ciepła. Wyposażony jest w specjalny komponent umożliwiający odwrócenie obiegu chłodniczego. Standardowo w trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna klimatyzatora jest parownikiem, natomiast jednostka zewnętrzna skraplaczem. W funkcji grzania, dzięki zastosowaniu specjalnego zaworu, wymienniki te zamieniają się rolami i jednostka wewnętrzna grzeje. Warto zwrócić uwagę, że parametry pracy klimatyzatorów LG są bardzo szerokie – urządzenia te są w stanie wydajnie pracować w trybie grzania nawet wtedy, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do -25°C (seria klimatyzatorów komercyjnych).

Chcąc rozpocząć ogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem należy włączyć odpowiedni przycisk na dołączonym do niego pilocie, przełączając się z trybu chłodzenia na grzanie. To ważne, ponieważ samo zwiększenie temperatury na pilocie nie zapewni nam odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Można to również zrobić zdalnie z dowolnego miejsca w aplikacji LG ThinQ dostępnej bezpłatnie na smartfony i tablety. Dzięki aplikacji możemy ustawić pożądaną przez nas temperaturę nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Co więcej, w przeciwieństwie do konwencjonalnych grzejników, których nagrzewanie się trwa dość długo, ogrzewanie za pomocą klimatyzatora, takiego jak np. LG DUALCOOL rozpoczyna się już w momencie włączenia odpowiedniego trybu. Jest to najszybszy możliwy sposób na zapewnienie ciepła w naszym domu.

Komfort na dłużej

Klimatyzatory LG zostały wyposażone w 4-stronny automatyczny nawiew powietrza, który dostosowuje swoją pracę do warunków panujących w pomieszczeniu. Jednostki wewnętrzne w trybie grzania nawiewają powietrze inaczej niż w funkcji chłodzenia, zapewniając tym samym jego optymalne rozprowadzanie za każdym razem. Na czym polega różnica? Przy chłodzeniu powietrze nawiewane jest w stronę sufitu, dzięki czemu jego strumień nie jest kierowany bezpośrednio na przebywające w pomieszczeniu osoby i nie powoduje dyskomfortu. Zimne powietrze pomału opada, zapewniając przyjemny chłód. Z kolei w trybie grzania żaluzje wylotu powietrza kierują je w dół, ciepłe powietrze unosi się, a to sprawia, że komfort odczuwania ciepła jest zapewniony na dłużej.

Niższe rachunki

Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem jest nie tylko szybsze niż za pomocą grzejników elektrycznych. Pozwala także znacząco ograniczyć koszty, co w sytuacji rosnących obecnie cen ma ogromne znaczenie. O jakich oszczędnościach możemy mówić? Roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 100m2 grzejnikami elektrycznymi wynosi około 6000 zł. Gdy do ogrzania tego samego domu wykorzystamy system klimatyzacji i grzejnik elektryczny w łazience koszt ten zmniejszy się do około 2160 zł, czyli o ponad połowę. W skali miesiąca będą to koszty rzędu 500 zł w opcji z ogrzewaniem wyłącznie grzejnikami elektrycznymi oraz 180 zł w opcji z zastosowaną klimatyzacją**. Jak widać, różnica jest naprawdę znacząca.

Z czego wynikają oszczędności? Wszystko za sprawą technologii inwerterowej i wykorzystania odnawialnego źródła energii (powietrza). Zastosowana w klimatyzatorach LG sprężarka Dual Inverter jest wydajna i energooszczędna, ponieważ aby osiągnąć żądaną temperaturę, płynnie dostosowuje swoją moc i wydajność do temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu występujące straty energii są mniejsze niż w przypadku sprężarek poprzedniej generacji. Darmowa energia pozyskana z powietrza powoduje, że klimatyzator jest w stanie oddać 4kW ciepła przy jednoczesnym poborze 1kW energii elektrycznej, co w porównaniu z grzejnikami elektrycznymi jest dużo większą wartością.

Bezpieczeństwo

Ogrzewanie klimatyzatorem to jedna z najbezpieczniejszych opcji ogrzewania pomieszczeń. W przeciwieństwie do kominków czy pieców gazowych nie występuje tutaj ryzyko zaczadzenia. Czujnik temperatury, w który wyposażone są klimatyzatory LG, automatycznie reguluje pracę urządzenia i tym samym zapobiega ewentualnemu przegrzaniu klimatyzatora, które mogłoby prowadzić do jego uszkodzenia.

W trosce o naturę

Dzięki klimatyzatorom LG możemy cieszyć się komfortem cieplnym, ale też zmniejszyć swój ślad węglowy. Wybrane modele urządzeń zostały wyróżnione certyfikatem CarbonTrust.

Urządzenia wykorzystują czynnik chłodniczy R32, aby chronić warstwę ozonową, a cały cykl produkcyjny, od surowców po utylizację i recykling, jest monitorowany, certyfikowany i wspierany przez wiodące specjalistyczne organizacje, aby zapewnić jego zrównoważony charakter.

Podsumowując, ogrzewanie klimatyzatorem to praktyczne, coraz częściej stosowane rozwiązanie. Najlepiej sprawdzi się w okresach przejściowych, czyli jesienią oraz wczesną wiosną, kiedy urządzenie bez problemu pracuje bez korzystania z innego źródła ciepła w domu. Pozwoli nam nie tylko zapewnić bardziej komfortowe warunki w domu, ale przede wszystkim znacząco ograniczyć koszty ogrzewania.

Klimatyzatory LG z funkcją ogrzewania

Wszystkie klimatyzatory w portfolio LG są pompami ciepła, a więc mogą stanowić źródło ogrzewania pomieszczeń. Charakteryzują się wysoką wydajnością działania, wysoką efektywnością energetyczną (A++ lub A+ w zależności od jednostki), komfortem użytkowania – można sterować i monitorować ich pracę za pomocą aplikacji LG ThinQ, a także łatwością instalacji.

Seria ARTCOOL

Klimatyzatory z tej linii – Mirror, Beige oraz Gallery – wyróżniają się nowoczesnym i eleganckim designem. Model Mirror ma szklany, grafitowy front, Beige – obudowę w beżowym kolorem, a Gallery szklany panel z czarną ramą, do której można włożyć dowolny obraz lub zdjęcie. Modele klimatyzatorów ARTCOOL Mirror oraz Beige zostały wyposażone w filtr antyalergiczny oraz nowoczesną technologię UV LED - UVnanoTM. Technologia ta zapewnia, że przepływające powietrze jest czyste i utrzymuje wentylator w 99,99% wolnym od bakterii. Diody LED emitujące promienie UV umieszczone są pod wentylatorem. Bezpośrednio uszkadzają DNA mikroorganizmów, rozrywając ich wiązania, uniemożliwiając w ten sposób namnażanie bakterii. W urządzeniach zastosowano również technologię PlasmasterTM Ionizer+. Jonizator ma za zadanie redukcję unoszących się w powietrzu szkodliwych, mikroskopijnych cząsteczek poprzez nasycenie powietrza 3 milionami jonów. Tym samym usuwa do 99,9% przylegających do klimatyzatora bakterii, co potwierdzają testy przeprowadzone przez TÜV Rheinland oraz Intertek.Seria DUALCOOL

Klimatyzatory pokojowe z serii LG DUALCOOL z wbudowanym oczyszczaczem powietrza łączą w sobie funkcje klimatyzatora i oczyszczacza powietrza. Zostały wyposażone w filtr mikropyłowy do wychwytywania drobnego kurzu, zarazków i zanieczyszczeń powietrza. Technologia UVnano™ usuwa do 99,99% bakterii za pomocą światła UV LED, a dodatkowy filtr antyalergiczny pochłania szkodliwe substancje, takie jak roztocza kurzu domowego, grzyby czy pyłki unoszące się wewnątrz pomieszczeń i powodujące reakcje alergiczne. Funkcja automatycznego czyszczenia osusza wymiennik ciepła, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni w klimatyzatorze.

W linii DUALCOOL dostępne są również dwa modele Standard: Standard Plus oraz Standard 2. Zostały wyposażone w filtr wstępny oraz funkcję autooczyszczania, a model Standard Plus dodatkowo w filtr antyalergiczny. Charakteryzują się wysoką wydajnością działania, dbając jednocześnie o wysoką jakość powietrza.

Klimatyzator Deluxe

Klimatyzator Deluxe został wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań dbających o wysoką jakość powietrza, takich jak w modelach ARTCOOL Mirror oraz Beige – filtr wstępny, filtr antyalergiczny, technologię PlasmasterTM Ionizer+, UVnano™ oraz funkcję autooczyszczania. Dostępny jest w klasycznym, białym kolorze.

------
* Na podstawie wyliczeń własnych LG Electronics Polska. Na potrzeby wyliczeń przyjęto następujące założenia: dom o pow. 100 m2 z zapotrzebowaniem na ciepło 5,0 kW (50 W/m2 – dom dobrze zaizolowany), przy cenie prądu 0,75 zł za 1 kWh (średnia cena w 2022 roku). Jednostka klimatyzacyjna Multisplit MU3R19.U21. Średnia roczna temperatura w Polsce około 6-7°C (dla całego kraju), długość sezonu grzewczego ok. 200 dni.

** Na podstawie wyliczeń własnych LG Electronics Polska. Na potrzeby wyliczeń przyjęto następujące założenia: dom o pow. 100 m2 z zapotrzebowaniem na ciepło 5,0 kW (50 W/m2 – dom dobrze zaizolowany), przy cenie prądu 0,75 zł za 1 kWh (średnia cena w 2022 roku). Jednostka klimatyzacyjna Multisplit MU3R19.U21. Średnia roczna temperatura w Polsce około 6-7°C (dla całego kraju), długość sezonu grzewczego ok. 200 dni.

LG