Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 21 mar
Aircon
Jak wybrać najlepsze miejsce dla klimatyzatora?

fot. Aircon

Obecnie najpopularniejsze na rynku są klimatyzatory typu SPLIT, które składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostkę zewnętrzną zwykle montuje się na budynku lub zaraz obok niego. Natomiast jednostkę wewnętrzną umieszcza się w pomieszczeniu, które ma być chłodzone. W jakim miejscu zamontować klimatyzator, żeby zapewnić mieszkańcom maksimum komfortu?

Gdzie zamontować klimatyzację w domu?

Nowoczesne klimatyzatory najczęściej montowane są na ścianie zaraz pod sufitem. Taka lokalizacja umożliwia równomierne rozprowadzenie powietrza po całym pomieszczeniu. 

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować urządzenie w innym miejscu, na przykład na suficie lub w suficie podwieszanym, a nawet w podłodze. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzesz. Nowoczesne modele są też wyposażone w regulację nawiewu, dzięki czemu użytkownik może kontrolować siłę i kierunek, w którym rozchodzi się schłodzone powietrze.

Miejsce, w którym zostanie zamontowany klimatyzator, nie może być przypadkowe. Klienci często nie wiedzą, na jakiej wysokości oraz, na której ścianie najlepiej umieścić urządzenie. W takim wypadku będą sugerowali się opinią serwisanta lub montera. 

Gdzie zamontować klimatyzator w pokoju? Jeśli urządzenie ma znajdować się w domu lub mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • strony świata — pomieszczenia znajdujące się od strony południowej i zachodniej będą się bardziej nagrzewać,

  • jednostka wewnętrzna nie może być zasłonięta meblami, urządzeniami lub zasłonami,

  • strumień schłodzonego powietrza nie powinien być skierowany na łóżko, kanapę, biurko lub inne miejsce, w którym często przebywają domownicy. Urządzenie powinno chłodzić przede wszystkim powietrze, a nie konkretne przedmioty czy osoby,

  • klimatyzacja na ścianie lub suficie podczas pracy może wytwarzać hałas, który może przeszkadzać domownikom w trakcie snu. Dlatego urządzenia nie powinny znajdować się blisko miejsc, w których na co dzień się odpoczywa,

  • specjaliści odradzają również montaż klimatyzatorów w narożnikach pomieszczeń, ponieważ takie rozwiązanie jest mało efektywne,

  • klimatyzatory nie mogą być montowane nad telewizorem czy lodówką oraz w pobliżu czujnika temperatury.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzator?

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, przy planowaniu montażu klimatyzacji. Obecnie zaleca się, aby jednostka wewnętrzna przeznaczona do użytku domowego była umieszczona ok. 20 cm od sufitu i ok. 30 cm od jakichkolwiek przeszkód.

Jak zamontować klimatyzator w pomieszczeniu biurowym?

Montaż klimatyzacji w biurze podlega tym samym zasadom, co montaż klimatyzacji w domu. Jedyna różnica polega na tym, że w biurze może znajdować się więcej osób. Dlatego klimatyzatory do biura najczęściej są montowane na suficie w centralnej części pomieszczenia. W takim wypadku świetnie sprawdzają się modele kasetonowe, które pozwalają na dostosowanie kierunku nawiewu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Klimatyzatory kasetonowe to idealny wybór do biura, restauracji czy sklepu. Jeśli często zajmujesz się montażem klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą modeli kasetonowych. Ciekawym rozwiązaniem będzie na przykład klimatyzator kasetonowy standard marki Aircon. Urządzenie zapamiętuje ustawienia żaluzji i można nim sterować przy użyciu bezprzewodowego pilota.

Gdzie zamontować klimatyzację na hali produkcyjnej?

Nowoczesne systemy klimatyzacji doskonale sprawdzają się również na halach produkcyjnych. Ich montaż jest szczególnie ważny w miejscach, gdzie panują wysokie temperatury, a dostęp do okien i światła dziennego jest znacznie ograniczony. 

Klimatyzacja na halę produkcyjną może być zamontowana w suficie lub w podłodze. Do tego celu warto zastosować modułowy system klimatyzacji VRF w połączeniu z jednostkami wewnętrznymi kasetonowymi lub kanałowymi. Szczegóły naszej oferty możesz sprawdzić w zakładce produkty.

Montaż klimatyzacji w odpowiednim miejscu jest kluczowy. Prawidłowo zaprojektowany system będzie wydajny, wygodny i łatwy w codziennej obsłudze. Szukając idealnego miejsca na umieszczenie jednostki wewnętrznej, warto wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne urządzenia, ale także estetykę pomieszczenia i tryb życia mieszkańców. Wówczas zyskasz pewność, że klimatyzacja doskonale posłuży użytkownikom przez lata.

Tagi: klimatyzator
Aircon