Okiem praktyka 13 lis 2018
Hoval
Jak zaprojektować gazową kotłownię kondensacyjną osiągając maksymalizację rentowności

fot. Hoval

Chociaż istnieje kilka technologii kotłów, nowe przepisy w zakresie ciepłownictwa są silną zachętą do wyboru kotła kondensacyjnego. Oprócz dokonania odpowiedniego wyboru kotła, optymalizacja kondensacyjnej kotłowni gazowej pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności energii.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu budynków mieszkalnych, jednocześnie upraszczając projektowanie i instalację? Oto 4 rozwiązania zaproponowane przez ekspertów Hoval, skierowane do biur projektowych, instalatorów i inwestorów.

1. Optymalizacja kondensacji w kotłowni gazowej

Prawdopodobnie już zauważyłeś w swoich kotłowniach: pomimo doboru urządzeń najnowszej generacji, które wyświetlają poziomy wydajności energetycznej powyżej 100%, niektóre kotły nie kondensują stale, co wpływa na efektywność zbiorowego systemu grzewczego.
Oto nasze wskazówki dotyczące optymalizacji kondensacji zbiorczych systemów grzewczych i generowania oszczędności energii:

  • powiązanie rzeczywistego zapotrzebowania na CWU z wytwarzaniem ciepła, wykorzystywanym już do ogrzewania, pozwoli to uniknąć błędnych cykli uruchamiania i wyłączania produkcji c.w.u.;  
  • zapewnienie odpowiedniego wyważenia instalacji poprzez zainstalowanie komponentów takich jak zawory równoważące;
  • wymiarowanie urządzeń zgodnie z rzeczywistymi potrzebami instalacji, na przykład na podstawie historii zużycia zapisywanej przez urządzenia rejestrujące. Poza prostą wymianą kotła konieczne jest precyzyjne obliczenie przyszłych potrzeb budynku, biorąc pod uwagę wszystkie prace, które zostaną wykonane. Wymiarowanie z naddatkiem jest niebezpieczną praktyką dla charakterystyki energetycznej budynków: margines bezpieczeństwa można zredukować do tego, co jest absolutnie konieczne, w oparciu o rzeczywiste pomiary; 
  • dostosowanie krzywych grzewczych i przepływów w sieciach, ale także wybór podgrzewaczy c.w.u. o dużej wartości delta t, aby zapewnić niższą temperaturę powrotu; 
  • wdrożenie dobrych praktyk związanych z jakością wody w sieciach ciepłowniczych, mających bezpośredni wpływ na wydajność i rentowność systemów grzewczych.

2. Ustanowienie dialogu między wytwarzaniem, a zużywaniem energii

W systemie grzewczym często jesteśmy świadkami dialogu osób niesłyszących: urządzenia wytwarzające energię odbiegają od rzeczywistych potrzeb, ponieważ każde urządzenie jest niezależne i nie komunikuje się. W jaki sposób zatem można zoptymalizować wydatki energetyczne instalacji grzewczej? Kompatybilność elementów jest niezbędnym warunkiem wstępnym oszczędzania energii.

W przeciwieństwie do innych producentów, Hoval opracowuje produkty, które są zaprojektowane do komunikowania się ze sobą, działające w symbiozie z wykorzystaniem tego samego języka i współpracujące ze sobą w jeszcze bardziej skuteczny sposób. Ich efektywność jest jeszcze lepsza, gdy urządzenia są instalowane razem i tworzą ten sam system.

Weźmy przykład nowego, komunikującego się rozwiązania w zakresie ogrzewania i przygotowania c.w.u., które składa się z:

Stacja wytwarzania c.w.u. przekształca zapotrzebowanie na energię i przekazuje wynik obliczeń do generatorów ciepła. Kolejny krok należy do dostawcy energii, który określi ilość generatorów wymaganych do zapewnienia oczekiwanej mocy.

Połączenie między zużyciem i wytwarzaniem energii jest teraz możliwe dzięki kompatybilności elementów i sterowaniu nowej generacji TopTronic®E: dzięki temu kontrolerowi, w który wyposażone są wszystkie urządzenia grzewcze Hoval, stojący kocioł kondensacyjny UltraGas® uruchamia się i dostosowuje swoją moc w oparciu o rzeczywiste potrzeby, a nie teoretyczne założenia.

Zapewnia to trzy główne korzyści, które wpisują się w poszukiwanie zysków energii:

  • zapewnienie zawsze optymalnej wydajności wytwarzania ciepła; 
  • optymalizacja faz startu i stopu urządzenia, co może być korzystne, ponieważ ograniczają straty w czasie, gdy urządzenie jest wyłączone;
  • zmniejszenie kosztów instalacji, ponieważ niezbędne komponenty dialogowe i akcesoria hydrauliczne są już wstępnie zmontowane i włączone.

3. Wybór kompaktowego rozwiązania grzewczego

Zmniejszenie zajmowanej przestrzeni i powierzchni podłogi systemu grzewczego jest jednym z głównych priorytetów dla projektantów i generalnych wykonawców. W rzeczywistości, kompaktowe rozwiązanie z rozszerzonymi zakresami produktów, takimi jak gama UltraGas® obejmująca przedział mocy od 15 do 9200 kW, można łatwiej powielać na inne projekty i inne typy budynków. W ten sposób na etapie projektowania zyskuje się znaczną oszczędność czasu.

Zobaczmy, jakie cechy urządzeń Hoval pozwalają uzyskać więcej miejsca w Państwa kotłowniach:
1) Kotły kondensacyjne UltraGas®:

  • kotły UltraGas® (125-1150 kW) są dostępne w kilku oddzielnych częściach w celu ułatwienia ich wprowadzenia na miejsce w przypadku wąskiego przejścia; 
  • zdejmowane nóżki o wysokości 20 cm pozwalają uniknąć dodawania podstawy; 
  • z kaskadą kotłów UltraGas®, zwalnia się 50 cm rezerwy obowiązkowej pomiędzy dwoma kotłami; 
  • przewód odprowadzania spalin w dolnej części jest dostępny po prawej lub po lewej stronie; 

2) Gama podgrzewaczy c.w.u. z natychmiastowym poborem TransTherm aqua F-GSWT:
zaprojektowana jako w pełni zmontowana z wszystkimi niezbędnymi elementami hydraulicznymi (zawory równoważące, zawory odcinające). 
3) Sterowanie nowej generacji TopTronic®E:
jest montowane fabrycznie we wszystkich generatorach ciepła: nie jest zatem konieczne wykonanie dodatkowej instalacji na ścianach.

4. Uproszczenie integracji urządzeń grzewczych i urządzeń do wytwarzania c.w.u. w kotłowni

Jeśli chcemy zoptymalizować wydajność energetyczną systemu grzewczego, faza integracji jest również interesującym źródłem poprawy, zarówno pod względem elektrycznym, jak i hydraulicznym. Oto kilka sposobów na uproszczenie instalacji systemu grzewczego z elektrycznego punktu widzenia:

  • wybór urządzeń, które wszystkie łączą się z jednym przewodem BUS; 
  • wybór urządzeń z czujnikami montowanymi fabrycznie; 
  • wszystkie dane dotyczące zużycia można uzyskać za pośrednictwem scentralizowanego zarządzania budynkiem (BMS) lub bezpośredniego dostępu z poziomu ekranu urządzenia, smartfona lub komputera. 

Dobra wiadomość: systemy grzewcze Hoval mają już te wszystkie zalety! Rzeczywiście, kotły i inne generatory ciepła tej marki zostały zaprojektowane w celu ułatwienia ich podłączenia w sposób umożliwiający zaoszczędzenie czasu projektantom i instalatorom.

Następnie, zobaczmy w jakim stopniu systemy grzewcze Hoval umożliwiają uproszczenie integracji z punktu widzenia hydrauliki:

  • duża ilość wody w kotłach kondensacyjnych UltraGas® eliminuje potrzebę używania butli rozdzielających; 
  • brak minimalnego przepływu irygacyjnego i minimalnej temperatury powrotu pozwalają na pozbycie się wszelkich dodatkowych urządzeń zraszających (butla, pompa); 
  • kolektory podwójnych kotłów kondensacyjnych UltraGas® umożliwiają szybką integrację kaskadową dwóch generatorów ciepła; 
  • zawory równoważące i odcinające wstępnie zmontowane na podgrzewaczach c.w.u. TransTherm aqua ograniczają stosowanie dodatkowych akcesoriów hydraulicznych.

Podsumowanie

Prace badawczo-rozwojowe realizowane w ostatnich latach pozwoliły osiągnąć bezprecedensowe poziomy efektywności energetycznej. W tym artykule przekonaliśmy się, że dalsza poprawa wydajności energetycznej kotłowni jest możliwa, upraszczając pracę biur projektowych i oszczędzając energię. Rozwiązanie systemowe Hoval pozwala projektantowi skrócić czas obliczeń i monitorowania projektu. Dla inwestora rozwiązanie Hoval gwarantuje najlepszą efektywność cieplną we wszystkich okolicznościach, zapewniając mu szybki i możliwy do zweryfikowania zwrot z inwestycji poprzez bezpośredni dostęp do danych dotyczących zużycia.

Poproś o poradę Hoval