Haier
Okiem praktyka 24 cze 2020
LG
Historia rozwoju termostatu

fot. LG

Rozwiązania klimatyzacyjno-wentylacyjne to złożone systemy, które odgrywają integralną rolę w wielu dziedzinach naszego życia. Klimatyzatory od ponad 100 lat zapewniają nam komfort i zarządzanie klimatem w takich miejscach jak nasze domy, biura, szkoły czy fabryki. Wraz z rozwojem naszych potrzeb, ewoluowały również innowacyjne komponenty i technologia, które sprawiają, że te złożone systemy sprawnie funkcjonują. Istnieje jednak ważny element systemów HVAC, który często gubi się w rozmowach na temat rozwoju branży. Tym komponentem jest termostat. Termostat jest naszym interfejsem do sterowania i monitorowania temperatury wszędzie tam, gdzie jesteśmy.

Wszystko zaczęło się od temperatury

Technologia termostatyczna zaczęła się od regulacji temperatury. Już w 1620 roku wynalazca o nazwisku Cornelius Drebbel stworzył coś, co jest uważane za początek termostatu, co regulowało temperaturę inkubacji jaj przy użyciu rtęci. Pierwszy patent na termostat został zarejestrowany przez Andrew Ure w 1830 roku, aby regulować temperaturę w produkcji tekstyliów. Jednak dopiero ponad 50 lat później nauczyciel i wynalazca o nazwisku Warren Johnson stworzył pierwszy elektryczny termostat, który utrzymywał komfortową temperaturę w swojej klasie szkolnej. Choć przyrząd ten był jeszcze podstawowy, był pierwszym tego typu urządzeniem stosowanym do kontrolowania temperatury wewnątrz budynków i prawdziwym początkiem termostatów, jakie znamy dzisiaj. Kilka lat później Albert Buts opatentował termostat z systemem automatycznego koła pasowego, który regulował temperaturę poprzez otwieranie i zamykanie drzwi pieca.

W 1906 r. programowalnym termostatem był swego rodzaju zegar C, który pozwalał użytkownikom na ustawianie temperatury w wyznaczone godziny. W kolejnym etapie w 1934 roku w termostatach zastosowano zegary elektroniczne, a pierwsze termostaty programowane pojawiły się w latach 50-tych XX wieku. Dopiero w latach 80. pojawiły się termostaty cyfrowe z wyświetlaczem o bardziej złożonych możliwościach programowania temperatury i czasu. Wraz z rozwojem technologii w dalszym ciągu obserwowaliśmy bardziej zaawansowane technologie termostatów, co doprowadziło nas do punktu, w którym znajdujemy się dzisiaj. Ale jak wiele wiedzą Państwo o szerokich możliwościach nowoczesnych termostatów?

Następne pokolenie

Nowoczesne termostaty są nie do porównania do termostatów opracowanych ponad 100 lat temu. Technologia termostatów ewoluowała od zwykłej kontroli temperatury do zapewnienia kompleksowej kontroli klimatu w różnych pomieszczeniach, monitorowania wszystkich operacji w systemie HVAC i zarządzania zużyciem energii. Użytkownicy mogą monitorować informacje o środowisku, w tym temperaturę, wilgotność i jakość powietrza, a także konfigurować zintegrowane harmonogramy dla planów tygodniowych, miesięcznych i rocznych. Scentralizowane sterowanie budynkiem jest również możliwe dzięki integracji z aplikacjami innych firm, takimi jak oświetlenie i wentylacja. Dzisiejsze termostaty naprawdę rewolucjonizują nasze życie i sposób interakcji z otoczeniem.

W ciągu ostatnich 100 lat technologia termostatów ewoluowała od rozwiązywania prostych problemów do dostarczania rozwiązań dla niektórych z najbardziej integralnych części naszego życia. Dzięki szybkiemu postępowi w technologii HVAC i termostatów, który nastąpił w ostatnich latach, najbliższa przyszłość z pewnością przyniesie jeszcze bardziej ekscytujące zmiany na rynku, jak również w naszych domach i firmach.

Źródło: https://www.lghvacstory.com/following-the-path-of-the-thermostat/

Tagi: termostat LG
LG

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście