Wiadomości 5 sie
Według najnowszych danych lipiec był najgorętszym miesiącem na Ziemi

Okres pomiędzy 2015 a 2019 rokiem został uznany za najgorętszy w historii od pięciu lat.

Eksperci twierdzą, że lipiec był prawdopodobnie najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano na Ziemi - wywołując ostrzeżenia o walce ze zmianami klimatu.

Fale upałów, które przetoczyły się po całym świecie, oznaczają, że ostatni miesiąc był na równi z najgorętszym w historii miesiącem - lipcem 2016 r. - lub nawet gorętszym.

Upalne temperatury w lipcu spowodowały szkody środowiskowe na całym świecie, powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Petteri Taalas.

„Niezwykłemu upałowi towarzyszyło dramatyczne tempo topnienia lodu na Grenlandii, w Arktyce i na lodowcach europejskich” - powiedział.

„Niespotykane pożary szalały w Arktyce drugi rok z rzędu, niszcząc niegdyś dziewicze lasy.

„To nie jest science fiction. To jest rzeczywistość zmian klimatu. To się dzieje teraz i pogorszy się w przyszłości bez pilnych działań na rzecz klimatu. ”

Dane WMO pokazują, że globalne temperatury w lipcu były o około 1,2 ° C wyższe od poziomów sprzed epoki przemysłowej.

Fala upałów w ubiegłym miesiącu ustanowiła nową najwyższą temperaturę w Wielkiej Brytanii 38,7 ° C, zarejestrowaną w Cambridge Botanic Garden. Poprzedni rekord wynosił 38,5 ° C w Faversham, Kent, w sierpniu 2003 r.

Eksperci twierdzą, że jeśli rekord z lipca 2016 r. byłby tylko równy, nadal byłby znaczący.

Jest tak, ponieważ wzrost globalnych temperatur w 2016 r. był częściowo spowodowany wyjątkowo silnym zjawiskiem El Niño - które w tym roku było mniej silne. El Niño powoduje wzrost temperatury wody wzdłuż równika Pacyfiku i ma istotny wpływ na globalne systemy pogodowe.

„Jesteśmy na dobrej drodze, aby okres pomiędzy 2015 a 2019 rokiem został uznany za  pięć najgorętszych lat w historii”, powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, nazywając bitwę przeciw zmianom klimatu „rasą naszego życia i naszego życia” .

Powiedział: „Tylko w tym roku widzieliśmy rekordy temperatury z New Delhi do Anchorage, z Paryża do Santiago, z Adelajdy i do Koła Podbiegunowego.

„Jeśli nie podejmiemy teraz działań w sprawie zmian klimatu, te ekstremalne zjawiska pogodowe są tylko wierzchołkiem góry lodowej”.

Ten rok przyniósł również najgorętszy czerwiec. Wszystkie dotychczasowe miesiące 2019 r. Należą do czterech najcieplejszych.

Ale w szczególności lipiec przeszedł do historii klimatu na całym świecie.

We Francji odnotowano rekordowe maksima, kiedy w Paryżu osiągnęły 42,6 ° C - typowy lipcowy dzień w Bagdadzie.

Na północy miasta Lille odnotowano 41,6 ° C, który pobił swój poprzedni rekord o 4 ° C, podczas gdy reszta północnej Francji również doświadczyła niszczycielskich pożarów - zwykle rzadkości w regionie.

Temperatury pobiły 75-letni rekord w Holandii (Gilze Rijen, 40,7 ° C), podczas gdy Niemcy (Lingen, 42,6 ° C) i Belgia (41,8 ° C) również ustanowiły nowe rekordy krajowe. Nawet w Helsinkach w Finlandii rtęć wzrosła do rekordowego poziomu 33,2 ° C, podczas gdy niektóre części Stanów Zjednoczonych również doświadczyły rekordowych temperatur.

Wysokie temperatury stymulowały topnienie lodu na Grenlandii, która już w tym roku doświadczyła niezwykłego topnienia lodu między 11 a 20 lipca. Polarni naukowcy uważają, że 2019 r. Może ustanowić nowe rekordy utraty lodu na Grenlandii.

W Arktyce i Grenlandii upał wywołał ogromne pożary, powodując emisję CO2 równą emisji całej Kolumbii w 2017 r.

Setki pożarów, z których niektóre były wyraźnie widoczne z kosmosu, spustoszyły Syberię, dotykając ponad trzech milionów hektarów ziemi.

Eksperci twierdzą, że fale upałów są powiązane z działalnością człowieka, która ponad dwukrotnie zwiększyła ich prawdopodobieństwo w niektórych lokalizacjach.

„Tak intensywne i powszechne fale upałów noszą znamiona zmian klimatu spowodowanych przez człowieka” - powiedział Johannes Cullmann, dyrektor Departamentu Klimatu i Wody WMO.

Profesor Dann Mitchell, profesor nauk o atmosferze na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: „Trend ocieplenia jest wyraźny, a dowody naukowe zdecydowanie wskazują, że jest to spowodowane zmianami klimatu wywołanymi przez człowieka”.

A raport opublikowany dzisiaj przez World Weather Attribution powiedział, że takie gorące zaklęcia, jak te, które uderzyły w tym roku w Wielką Brytanię i Niemcy, pojawiałyby się co 50–100 lat, gdyby ludzie nie mieli wpływu na klimat.

Raport wykazał również, że rekordowa lipcowa fala upałów byłaby do 3 ° C niższa, gdyby klimat się nie zmieniał.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stwierdził, że globalne ocieplenie o 1,5C może stanowić związane z klimatem ryzyko dla zdrowia, źródeł utrzymania, bezpieczeństwa żywności, zaopatrzenia w wodę, bezpieczeństwa ludzi i wzrostu gospodarczego.

Dziesiątki tysięcy ludzi morze umrzeć przedwcześnie w falach upałów, a przewiduje się, że takie incydenty znacznie się pogorszą w przyszłości, dlatego „fundamentalne zmiany w infrastrukturze” są potrzebne, aby dostosować się do zmian klimatu.

Dane dotyczące temperatur w lipcu zostały przekazane do WMO w ramach Programu Zmian Klimatu Copernicus, prowadzonego przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych. WMO opublikuje ostateczne obliczenia dla lipca w poniedziałek 5 sierpnia.

W czerwcu Theresa May wprowadziła prawnie wiążący cel zmuszający Wielką Brytanię do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 r.

Rebecca Long-Bailey, sekretarz ds. Energii w cieniu Partii Pracy, z zadowoleniem przyjęła to zobowiązanie, ale ostrzegła, że pochodzi od konserwatywnego rządu, który „nie ma planów legislacyjnych ani inwestycji potrzebnych do ograniczenia emisji, i który zdemontował brytyjski sektor energii odnawialnej, jednocześnie pchając szczelinowanie”.

Komitet ds. Zmian Klimatu (CCC), który doradza rządowi, jak zbudować gospodarkę niskoemisyjną i przygotować się na zmiany klimatu, powiedział, że Wielka Brytania będzie musiała zasadzić około 1,5 miliarda drzew do 2050 r., Aby osiągnąć cel.

We wrześniu WMO przedstawi raport na temat stanu klimatu w latach 2015-2019 na szczycie ONZ w sprawie działań na rzecz klimatu.

Źródło: Independent

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście