Wiadomości 28 wrz
Warszawski plac Konesera - nie tylko dla koneserów - otwarcie 29 września 2018.

29 września 2018 roku - zostanie otwarty plac Konesera, ogólnodostępna część Centrum Praskiego Koneser na warszawskiej Starej Pradze. Na terenie 5 ha firmy Liebrecht & wooD oraz BBI Development zrewitalizowały dawną Warszawską Wytwórnię Wódek. Wielofunkcyjna przestrzeń znów będzie tętnić życiem.

- Koneser jest różnorodny, bazuje na autentycznej tkance. Ma być otwartą przestrzenią, zintegrowaną z najbliższym otoczeniem, nieustannie dostosowującą się do potrzeb ludzi. Sam Plac Konesera to przestrzeń egalitarna, dla każdego. Cała nasza inwestycja obejmuje 88 tys. mkw. Funkcjonuje w języku deweloperów stwierdzenie „wyciskanie PUMu”. Podczas pracy nad projektem mieliśmy pod tym względem wiele pokus, ale nie skorzystaliśmy z tej możliwości - mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor generalny Liebrecht & wooD Poland.


Centrum Praskie Koneser to wspólna inwestycja Grupy Liebrecht & wooD oraz spółki BBI Development. Historyczne zabudowania dawnej Warszawskiej Fabryki Wódek łączą się z nowymi strukturami inspirowanymi postindustrialną zabudową. Projekt jest przykładem wielofunkcyjnej architektury, integrującej na jednej przestrzeni aż dziewięć różnorodnych funkcji: biurową, handlową, restauracyjną, eventową, turystyczną, edukacyjną, hotelową, mieszkaniową i rekreacyjną. Według początkowych założeń koszt realizacji całej inwestycji to 160 mln euro, ale już w trakcie prowadzenia prac budowlanych budżet się zwiększył. O ile - tego na razie inwestorzy nie ujawniają.

- Koneser został kupiony pod koniec 2007 roku, to był trzeci przetarg, w którym byliśmy jedynym oferentem - nikt w ten projekt nie wierzył. Dla nas inspiracją była winiarnia, która mieści się w budynku dawnej fabryki koronek, ale musieliśmy znaleźć własny pomysł na tak dużą przestrzeń. Głównymi projektantami Konesera byli Krzysztof Matwiejuk i Sławomir Stankiewicz z Juvenes Projekt. Cała inwestycja to kilkadziesiąt pozwoleń na budowę, każde było konsultowane z konserwatorem zabytków, ponieważ tutaj każda piędź ziemi jest wpisana do rejestru. To z jednej strony droga przez mękę, z drugiej - Koneser to dziecko dialogu - podkreśla Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development.

W części komercyjnej jako pierwsza została zrewitalizowana Kordegarda od strony ulicy Ząbkowskiej – w latach 2015-2017 właśnie tutaj miał swoją pierwszą siedzibę Campus Warsaw, centrum wsparcia dla start-upów sygnowane przez Google. Dzisiaj działa ono w zrewitalizowanym budynku magazynu spirytusu. Na terenie inwestycji powstało również Muzeum Polskiej Wódki, a na przełomie 2018 i 2019 roku w projekcie zostanie otwarty pierwszy w Warszawie hotel Moxy. Oprócz 200 mieszkań na terenie Konesera powstało również 25 500 mkw. biur. Z kolei 8 500 mkw. powierzchni zostało przeznaczonej na wydarzenia specjalne. Na ogólnodostępnym placu Konesera, a także w centrach eventowych Laboratorium 2400 (2400 mkw.) i Butelkownia (2100 mkw,) oraz w pasażu handlowym są zaplanowane koncerty, targi, wystawy, spektakle, imprezy plenerowe i firmowe. I tak - od pierwszego grudnia do końca roku będzie organizowana tutaj wystawa prac dyplomowych studentów Akademii Sztuk Pięknych. 30% z 21800 mkw. powierzchni handlowej przeznaczono na klimatyczne restauracje, kawiarnie i bary. W Koneserze powstała również przestrzeń dla butików marek modowych oraz wyposażenia wnętrz.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

gift