Wiadomości 5 kwi
Unibep rozważa wyjście z giełdy

Pixabay

Budowlana Grupa Unibep zakończyła 2018 rok na plusie – z wynikiem 1,66 mld zł przychodów i 27,5 mln zł zysku netto. Zarząd Grupy stawia na stabilny rozwój, w planach ma wykup akcji własnych, a w dalszej perspektywie rozważa wyjście z giełdy.

- Za nami bardzo trudny rok dla branży, wygląda na to, że rok 2019 będzie łaskawszy. Wyniki za 2018 rok pokazują, że się obroniliśmy, ale było to obarczone bardzo ciężką pracą – zaznacza Sławomir Kiszycki, wiceprezes i dyrektor finansowy Unibep.

W kwietniu br. Portfel zleceń Grupy Unibep osiągnął wartość 2,06 mld zł. W 2018 r. podpisano umowy na kwotę 1,62 mld zł i – jak podkreśla zarząd spółki, uwzględniały one obecne realia rynkowe, a najbardziej kłopotliwe kontrakty zostaną zakończone w tym roku. Wśród dużych nowych zleceń jest m.in. realizacja Unique Tower w Warszawie (79,5 mln zł), Ogrodowa Office w Łodzi (135 mln zł) czy budowa zakładu uboju drobiu nieopodal Kutna (73 mln zł).

Cały 2018 rok Unibep zakończył wynikiem 1,66 mld zł przychodów (wzrost o 1,8 proc. r/r) i 27,5 mln zł zysku netto (wzrost o 3,7 proc. r/r). Pozytywne wyniki generowały segmenty: deweloperski, generalnego wykonawstwa w kraju i za granicą oraz segment infrastruktury. W wykonawstwie Grupa osiągnęła marżę brutto na poziomie 2,67 proc. W zakresie działalności zagranicznej, Unibep planuje powrót na rynek niemiecki, jako przyszłościowy w perspektywie najbliższych kilku lat ocenia również rynek białoruski.

Segment deweloperski w Grupie realizuje spółka Unidevelopment. Deweloper w 2018 roku sprzedał 495 mieszkań, a działalność wygenerowała 47,7 mln zł zysku brutto ze sprzedaży. Unidevelopment jest aktywny na rynkach warszawskim, radomskim, poznańskim oraz podlaskim. Na lata 2019-2022 spółka ma w przygotowaniu prawie 3800 lokali, w planach jest także powiększenie banku ziemi. Celem Unidevelopment jest stabilna sprzedaż 700 mieszkań rocznie. Zmiany natomiast czekają spółkę Unihouse, odpowiedzialną za budynki wielorodzinne wykonane w technologii modułowej, działającą do tej pory głównie na rynku norweskim i szwedzkim. Firma wykonała w tej formule ponad 2 tys. mieszkań, teraz zamierza mocniej wejść na polski rynek.

- Będzie to dobry produkt w przypadku budownictwa komunalnego, hotelowego, domów seniora. Jesteśmy w stanie zapewnić szybkość i jakość wykonania. Chcielibyśmy przekonać zamawiających, aby przeszli na formułę "zaprojektuj i buduj" - wtedy takie kontrakty będą realizowane dużo szybciej. Po analizie działalności spółki Unihouse doszliśmy do wniosku, że ze względu na mały efekt synergii ta firma powinna się usamodzielnić. Jeszcze w tym roku osiągnie status samodzielnej spółki – powiedział Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep. – Postanowiliśmy utrzymać nasz stabilny rozwój, jesteśmy blisko wyniku sprzedaży na poziomie 2 mld zł. Ze względu na finanse nie przewidujemy skoku działalności. Dobrzy fachowcy cenią się dziś wysoko, zatrudniając ich musielibyśmy zaburzyć strukturę płacową. Giełda nie jest dla nas dobrym sposobem na rozwój. Póki co planujemy skup akcji własnych. Na razie nie stać nas na to, aby wyprowadzić firmę z giełdy – dodał Jan Mikołuszko.

 

Tagi: Unibep
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij gift