LG THERMA V R32 Monobloc - STAR of the month
Wiadomości 25 lis
Trinasolar
Trina Storage dostarczy 212 MWh mocy magazynowej w Niemczech

Trina Storage, wiodący dostawca zintegrowanych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, ogłosił dostawę 212 MWh w pełni zintegrowanych systemów magazynowania energii dla dwóch projektów Aquila Clean Energy w Niemczech. Zarówno obiekt Strübbel w Szlezwiku-Holsztynie, jak i Wetzen w Dolnej Saksonii, umożliwią bilansowanie sieci i handel energią na rynku hurtowym. Projekty w Strübbel i Wetzen wyposażone w kontenery Trina Storage Elementa i wesprą działanie sieci energetycznej w całych Niemczech.

Obiekty Wetzen i Strübbel to dwa z 14 planowanych przez Aquila projektów magazynowania energii, które łącznie mają na celu dodanie ponad 900 MW mocy magazynowych w całych Niemczech i są częścią portfela BESS o mocy 4,5 GW, którym firma zarządza w całej Europie.

Trina Storage dostarczy do obydwu lokalizacji kompletne bateryjne systemy magazynowania energii (BESS) oparte na autorskim systemie Elementa firmy Trina i zaawansowanej technologii ogniw akumulatorowych, a także rozwiązania PCS i MV-Skid firmy Power Electronics oraz dopasowany system BESS-PPC/SCADA, wraz z 18-letnią, długoterminową umową serwisową. Projekty są realizowane przez wykonawcę BOP, firmę H&MV Engineering.

Aquila Clean Energy rozpoczęła budowę w Strübbel latem 2024 roku. Projekt jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych systemów magazynowania baterii w Niemczech i ma odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej kraju. Uruchomienie zakładu zostało zaplanowane na rok 2025. Z kolei Instalacja w Wetzen ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.

Zarówno Wetzen, jak i Strübbel będą możliwymi do naładowania w ciągu dwóch godzin bateryjnymi systemami magazynowania energii, zapewniającymi krótki czas reakcji na wahania częstotliwości sieci. Zastosowana technologia pozwala na magazynowanie energii ze źródeł OZE w momencie najwyższej produkcji, a następnie oddanie jej do sieci, gdy cena na rynku hurtowym jest bardziej korzystna. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zmiennych warunków produkcji m.in w Niemczech, gdzie dostępność energii słonecznej i wiatrowej może znacznie różnić się w przeciągu dnia. Dzięki szybkiej dystrybucji zmagazynowanej energii, systemy te nie tylko wspierają stabilność sieci, ale także umożliwiają większą integrację odnawialnych źródeł energii, obniżając ogólną emisję i wspierając wysiłki Niemiec na rzecz dekarbonizacji.

Gabriele Buccini, dyrektor ds. magazynowania w Trina Storage, komentuje: „magazynowanie energii jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym transformację energetyczną, dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z Aquila Clean Energy przy wielu projektach w Niemczech.”

Przedstawiciel Trina Storage dzieli się też optymistycznymi perspektywami na przyszłość: „nie mamy wątpliwości, że oba projekty będą ogromnym sukcesem i cieszymy się na bliską współpracę z zespołem, aby energia odnawialna była jeszcze bardziej wydajna i niezawodna, teraz i w przyszłości”.

Trina Storage została niedawno sklasyfikowana w pierwszej piątce światowych dostawców i integratorów systemów magazynowania energii w raporcie Energy Storage System Cost Survey 2023, wydanym przez BloombergNEF ze względu na swoją silną pozycję finansową, wysokiej jakości produkty i usługi magazynowania energii oraz globalnie stabilne możliwości łańcucha dostaw.

Trinasolar